Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conventional-neconventional

Creat de tudor, Iunie 22, 2010, 05:33:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

tudor

orice şi la oricine există un scop nu este însă obligatoriu să înţeleagă toată lumea. Oare la o gaură neagră ce cîmpuri sînt şi cît de mari, pentru că lumina trece prin cîmpurile magnetice electrice sau gravitaţionle dar printr-o gaură neagră nu.. Nu sînt atotcunoscător, presupun că mai sînt necunoscute în univers, tu nu? Te-ai gîndit la convenţia "cîmp" am să-i spun spaţiu mai convenţional, e bine?. Cuvintele sînt doar convenţii iar la început oamenii foloseau puţine cuvinte (convenţii) şi în schimb se înţelegeau la fel de bine.Ţaranul foloseşte noţiunea de cîmp în agricultură, nu m-am gîndit acolo. 

AlexandruLazar

Câmp nu e totuna cu spațiu. Poți să-i zici cum vrei, dar trebuie să precizezi la ce te referi. Nu poți să vorbești despre spațiu, iar apoi să-i pui în cârcă atributele unui câmp numai pentru că îi spui câmp.

tudor

pot face ce convenţie doresc n-mi dai voie?. asta nu înseamnă că şi trebuie să fii de acord, separi prea mult literatura de filozofie şi ele sînt inseparabile, din această cauză apare interdisciplinaritatea în intenţia omului de a separa inseparabilul. Stiinţele nu sînt separabile doar noi le convenţionalizăm separat ele studiază doar o realitate nu mai multe. Cîmp agricol este corect, de ce nu ar fi şi un cîmp vidat atît timp cît specific structura lui?

AlexandruLazar

Poți să faci ce convenție dorești, dar nu poți să amesteci trăsăturile dintre ele. Dacă tu când spui "câmp electromagnetic" zici de fapt "câmp agricol", ok, dar nu poți să te apuci pe urmă să definești densitatea de oi pe metru pătrat în miezul unui transformator sau să calculezi câtă iarbă crește pe un purtător de sarcină.

Electron

Citat din: tudor din Iunie 27, 2010, 09:58:14 PM
pot face ce convenţie doresc n-mi dai voie?.
Daca vei continua sa folosesti haotic "conventiile" deja stabilite in domeniile stiintifice vei ajunge mai mult decat amuzant, vei ajunge ridicol. Daca tu nu doresti sa comunici in mod inteligibil ci doar sa te "auzi" vorbind pe forum, spune clar sa stim si noi.

e-
Don't believe everything you think.

ICS

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 27, 2010, 09:42:32 PM
Câmp nu e totuna cu spațiu. Poți să-i zici cum vrei, dar trebuie să precizezi la ce te referi. Nu poți să vorbești despre spațiu, iar apoi să-i pui în cârcă atributele unui câmp numai pentru că îi spui câmp.
Evident ca spatiu nu e totuna cu campul dar nu cred ca exista vreun punct din spatiu care sa nu se afle intr-un camp.Fara spatiu nu exista camp caci nu ar avea unde sa semanifeste acel camp.Cate tipuri de campuri exista in univers?

tudor

dacă va enervaţi nu e bine dacă vă puneţi întrebări că nu înţelegeţi am ajuns abia la Aristotel. Convenţie în sens mai puţin convenţional înseamnă orice semn pe care îl descoperim pe o piatra sau vestigiile arheologice, orice informaţie transmisă chiar dacă este interpretabilă. Este convenţia noastră cu entitatea care transmite informaţia. Aşa că nasterea universului a presupus cel puţin o informaţie nu cum sîntem noi în faţa unei găuri negre, aproximativ, pentru că o gaură neagră transmite informaţii, nu este perfect necunoscută.Eu nu mă supăr şi ca dovadă citesc convenţiile voastre.

AlexandruLazar

Citat din: ICS din Iunie 28, 2010, 11:08:16 AM
Cate tipuri de campuri exista in univers?

Câte unul pentru orice mărime scalară sau vectorială din Univers. Deci... cred că foarte multe  ;D

tudor

sper ca citesc si ceilalti ce scrie ICS ca sa inteleaga ce inseamna "etc." la mine si cred ca nici ICS nu le stie pe toate.

ICS

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 28, 2010, 03:37:09 PM
Citat din: ICS din Iunie 28, 2010, 11:08:16 AM
Cate tipuri de campuri exista in univers?

Câte unul pentru orice mărime scalară sau vectorială din Univers. Deci... cred că foarte multe  ;D
Eu cred ca exista un singur camp energetic care se manifesta aparent in diverse feluri si de aceea cineva va gasi care este ecuatia campului energetic universal.

tudor

este o dorinţă sau o intuiţie?

ICS

Citat din: tudor din Iunie 29, 2010, 01:26:36 PM
este o dorinţă sau o intuiţie?
Credinta mea imi spune ca exista doar un singur camp energetic universal care deci umple intregul univers astfel incat in fiecare punct din univers exista o anumita cantitate de energie cinetica si potentiala intr-o proportie asa ca Ec+Ep=0.De unde anume si ce anume face ca acest camp energetic universal este emis?

AlexandruLazar

Păi... ar fi util dacă ne-ai spune și de unde crezi că este emis.

ICS

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 29, 2010, 05:35:37 PM
Păi... ar fi util dacă ne-ai spune și de unde crezi că este emis.
Tu ce crezi?

AlexandruLazar

Eu nu cred nimic, până una-alta nu știu ca acest "câmp universal" să fi fost detectat. E ipoteza ta, nu a mea.