Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conventional-neconventional

Creat de tudor, Iunie 22, 2010, 05:33:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: tudor din Iunie 25, 2010, 11:39:38 AM
Şi totuşi infinitul şi dumnezeu există ca şi vidul. Ele există indiferent dacă vrem sau nu şi ar fi o mare greşeală să nu ţinem cont de aceste existenţe de efect.
Iata ca tudor este in posesia adevarului absolut legat de existenta. Cel putin asa rezulta din sentintele astea. Incep sa cred ca-si bate joc de aceasta sectiune in special si de forum in general.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

nu fiţi subiectiv şi nici ironic, eu nu am căutat existenţa în sine a lui dumnezeu pentru că ne de păşeşte eu am găsit doar că indiferent de existenţa lui sau nu, pentru noi exstă existenţa lui de efect, dumneavoastră confundaţi existenţa dumnevoastră de sine cu efectele existenţei dumneavoastră? Acesta nu este un adevăr absolut ci un adevar convenţional pe care puteţi să-l acceptaţi sau nu, asta nu înseamnă că alţii nu îl pot accepta. Dacă acest adevar convenţional aduce ceva nou sau util este foarte bine, nu? Dacă îi spui unui ţaran teorema lui Pitagora rişti să te creadă nebun sau că-ţi baţi joc de el, poate, este mai politicos să-l asculţi mai întîi fară a face evaluări nefondate, mai ales cînd nu ştii cu cine discuţi aşa mi separe mie politicos şi inteligent . Citiţi mai cu atenţie era vorba şi de o asemănare cu vidul nu doar cu dumnezeu sau infinitul, poate aţi definit existenţa lui dumnezeu în vid sau infinit (existenţa de sine nu de efect) eu nu..

Electron

Citat din: tudor din Iunie 25, 2010, 11:28:14 PM
dumneavoastră confundaţi existenţa dumnevoastră de sine cu efectele existenţei dumneavoastră?
Nicidecum. Tu singur ai afirmat sententios ca "infinitul si dumnezeu exista ca si vidul", ceea ce denota ca nu-ti pasa cat de ininteligibil te exprimi. Daca ai defini ce inseamna "existenta de efect" inainte sa faci afirmatii absolutiste ar fi altceva. Asta e problema cu folosirea termenilor fara grija comunicarii relevante. Asa poti sa spui orice si apoi sa o intorci ca de fapt voiai sa spui altceva. Spune domnule ce vrei sa spui, clar si la obiect, lasa aburelile si formularile pompoase si irelevante.

CitatCitiţi mai cu atenţie era vorba şi de o asemănare cu vidul nu doar cu dumnezeu sau infinitul, poate aţi definit existenţa lui dumnezeu în vid sau infinit (existenţa de sine nu de efect) eu nu..
Am citit ce ai spus foarte atent, dar tot nejustificata ramane afirmatia ta ca "infinitul si dumnezeu exista ca si vidul". Vidul are o definitie stiintifica, pe cand "dumnezeu" nu prea, ca atare nu prea inteleg cum poti sa le compari. De aceea pare ca-ti bati joc in loc sa incerci sa comunici eficient.

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Tudor, te intrebasem mai demult ceva legat de Dumnezeu si de infinit, ca eu nu-l vazusem niciodata pe Dumnezeu ăsta (am renunțat să mai încerc după o vreme). Nu ziceai tu prin răspuns cam așa:

CitatN-ai văzut pe dumnezeu dar ai văzut cruciadele în numele lui şi ca să te convingi, spunei unui musulman că nu există mahomed, să-mi spui rezuiltatul. Ai să vezi atunci efectul lui mahomed.

Cine confunda existenta unui lucru cu efectul ;)?

tudor

vidul este un nimic cu efecte, dumnezeu la fel, ca existenţă în sine, e simplu.

Dacă musulmanul îţi dă o palmă ce este, Mahomed în sine sau efectul neluării lui în seamă.

cîte scrisuri atîtea interpretări nu este vina mea că nu înţelegi şi ai altă interpretare. E foarte bine altfel ar deveni convenţie şi nu vreau.  Ar fi culmea să încep cu alfabetul. La ora actuală au apăarut dictionare la orice pentru că un jurist nu se înţelege cu un literat , un cercetător cu un artist etc., motiv pentru care o să ne trebuiască pentru orice un dicţionar. nu vreau să ajungem acolo ar fi culmea convenţionalului mai bine ma sinucid de pe acum.

AlexandruLazar

Un nimic cu efecte este o scuză foarte bună pentru un credincios fără argumente ;).

Electron

Citat din: tudor din Iunie 26, 2010, 07:43:29 PM
vidul este un nimic cu efecte,
Care sunt efectele vidului?

Citatdumnezeu la fel, ca existenţă în sine, e simplu.
Atata timp cat folosesti la modul irelevant conceptul de "existenta", faci degeaba afirmatii de acect gen. Consumi cuvinte fara a transmite nimic. Poate asta e si intentia ta.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

intră într-un cîmp vidat ca să vezi efectele altfel se pare că nu se văd. fără cuvinte.

tudor

dumnezeu nu e singur face parte din context.

tudor

crediţa este una şi dumnezeu alta.

ICS


constantin.a


ICS

#42
Citat din: constantin.a din Iunie 27, 2010, 03:33:53 PM
Ce este "este"?
"Este" este un verb.Ce intrebare este:"Ce este "este"?"?

Electron

Citat din: tudor din Iunie 27, 2010, 12:07:10 PM
intră într-un cîmp vidat [...]
Camp vidat? Vorbesti serios?

Citatfără cuvinte.
Nu stiu daca asta e scopul tau, dar devii amuzant.

Citat din: tudor din Iunie 27, 2010, 12:08:06 PM
dumnezeu nu e singur face parte din context.
Si care e contextul in care emiti aceasta fraza irelevanta?

e-
Don't believe everything you think.

ICS

Citat din: tudor din Iunie 27, 2010, 12:07:10 PM
intră într-un cîmp vidat ca să vezi efectele altfel se pare că nu se văd. fără cuvinte.
Exista vreun punct in spatiu care sa se gaseasca intr-un camp vidat?La ce tip de camp te referi?