Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conventional-neconventional

Creat de tudor, Iunie 22, 2010, 05:33:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: tudor din August 05, 2010, 11:05:46 AM
"în mod consistent" este mult prea relativ, cît de consistent.
In fizica s-a stabilit asta destul de clar, a se vedea Metoda Stiintifica.

CitatAi eliminat cuantele din măsurătorile constantei.
Nu am facut asa ceva. Iata ca intr-adevar faci acuzatii mincinoase. Rusine sa-ti fie!

CitatA face mincinos nu este atac la persoană?.
Nu te-am facut mincinos, ci am observat ca faci acuzatii mincinoase. Acestea le poti face si fara sa vrei, nu doar intentionat. Tu care esti mare "filozof" ar trebui sa intelegi nuanta.

CitatAm uitat tu ai voie.
Incepi sa cam intreci limitele bunului simt cu asemenea acuzatii. Pe acest forum sunt mai multi administratori, care printre altele au menirea sa-mi atraga atentia daca incalc normele forumului, pentru ca, nu am voie sa le incalc nici macar eu, iar eu nefiind perfectiunea intruchipata pot sa mai si gresesc. Daca tu consideri ca le-am incalcat, te invit sa atragi atentia celorlalti doi administratori, HarapAlb, dar mai ales Adi, care este creatorul si proprietarul acestui forum.

CitatChestie de bun simţ, ca şi alte aprecieri lae tale mai ales cînd nu ştii cu cine stai de vorbă.
Eu stiu "cu cine stau de vorba" prin intermediul celor scrise pe forum de fiecare, nici nu ma intereseaza altceva. Nu conteaza varsta sau diplomele pe care le are fiecare, conteaza ce si cum scrie pe forum. Daca ne-am lega de persoana nu de mesajul ei, atunci am incalca tocmai normele acestui forum. E clar?

CitatŞi asta estetot bîrfă, subiectul propus presupune altă discuţie.
De cand ai inceput cu cuvintele scoase din buzunar si nedefinite, refuzand in mod constant sa clarifici termenii inventati de tine, nu prea inteleg care e "subiectul propus". Nici macar titlul discutiei nu a fost clarificat, ceea ce spune multe desre coerenta cu care "comunici" pe aici.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

Citat din: valangjed din August 05, 2010, 11:06:20 AM
Daca o iei asa inseamna ca nu exista constante universale pentru ca toate constantele sunt masurate cu o anumita imprecizie.Fizica , spre deosebire de filosofie , se bazeaza pe lucruri concrete , masurabile , iar masurarea implica erori.Daca nu ma crezi citeste un curs de metrologie generala.

Dacă implică erori recunoscute înseamnă că măsurătoarea este relativă şi ca masură şi din punct de vedere al condiţiilor în care se măsoară.asta am spus de la început că nu există constante universale ăn realitate ele sînt doar teoretice şi relative.

valangjed

Probabil asa se trateaza lucrurile in filosofie , in stiinta si mai ales in inginerie se trateaza altfel.Si cand ma gandesc ca intr-o vreme chiar voiam sa fac facultatea de filosofie!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

tudor

Citat din: valangjed din August 05, 2010, 06:52:24 PM
Probabil asa se trateaza lucrurile in filosofie , in stiinta si mai ales in inginerie se trateaza altfel.Si cand ma gandesc ca intr-o vreme chiar voiam sa fac facultatea de filosofie!

Realitatea este una şi interpretările noastre despre ea alta, noi spunem că unu şi cu unu fac doi, în realitate asta este doar o variantă, tot noi spunem în binar sau alte siateme că unu şi cu unu nu fac doi, ca în bancul acela unu şi cu una fac pe al treilea. Ştiiţa şi filozofia sînt simultane nu poţi face filozofie fără ştiinţa sau invers. Ştiinţa caută limitele exacte ale realităţii filozofia pe cele relative.realitatea are limitele şi exacte şi relative.

Electron

Citat din: tudor din August 05, 2010, 03:39:08 PM
Dacă implică erori recunoscute înseamnă că măsurătoarea este relativă şi ca masură şi din punct de vedere al condiţiilor în care se măsoară.asta am spus de la început că nu există constante universale ăn realitate ele sînt doar teoretice şi relative.
De dragul rigurozitatii ma vad nevoit sa precizez ca viteza de propagare a luminii in vid este un caz particular, pentru ca pe langa masuratorile practice facute, s-a determinat si teoretic foarte precis. Faptul ca viteza masurata a luminii a corespuns atat de bine cu cea prezisa teoretic pentru viteza de propagare a undelor electromagnetice a fost o dovada in plus (daca mai era neoive) ca lumina este si ea o unda electromagnetica.

Asadar, valoarea acestei constante e cunoscuta precis, si este unul din etaloanele din fizica de azi (inclusiv lungimea metrului a fost redefinita pentru ca viteza luminii sa se exprime cu valoarea exacta amintita in posturile anterioare).

Ca unii "filozofi" o considera "doar teoretica si relativa" e o ceva ce este complet irelevant in ce priveste realitatea fizica a Universului in care traim. Asemenea abureli eu cel putin le consider simple fabulatii irelevante pe acest forum, nedemne nici macar de atributul "filozofice".


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: tudor din August 05, 2010, 08:07:00 PM
Realitatea este una şi interpretările noastre despre ea alta,
Daca noi nu avem acces la "realitate" ci doar la interpretari ale acesteia, iar interpretarile sunt toate la fel de valabile desi sunt diferite de la un observator la altul (a se vedea TR), la ce foloseste prejudecata ca exista "o realitate adevarata"? Care interpretare se apropie cel mai mult de "realitatea adevarata" si cum decidem acest lucru? Daca "filozofia" ta are o solutie la asta, te invit sa o prezinti aici, coerent daca se poate, desigur.

Citatnoi spunem că unu şi cu unu fac doi, în realitate asta este doar o variantă,
Si aici ca si in fizica faci eroarea ca nu iei in calcul contextul. In matematica, in bazele mai mari de 2, aceasta este singura varianta. Nici un matematician nu afirma ca "unu si cu unu fac doi" in mod absolut. Daca tu crezi ca cineva afirma asta, eroarea e doar a ta.

Citattot noi spunem în binar sau alte siateme că unu şi cu unu nu fac doi,
Da, in binar unu si cu unu fac unu-zero. In alte sisteme depinde de axiomele folosite. A nu tine cont de asta cand aberezi despre cum "unu si cu unu fac doi" e complet ridicol.

Citatca în bancul acela unu şi cu una fac pe al treilea.
O fi asta o poanta din biologie?

Citatnu poţi face filozofie fără ştiinţa sau invers.
Dupa parerea mea, aburelile pe care le arunci pe aici nu sunt nici una nici alta.

Citat.realitatea are limitele şi exacte şi relative.
O afirmatie demna de "filozofia" care nu e decat o mare abureala irelevanta cu care te prezinti pe aici. Ai uitat sa adaugi ca este un paradox de la pozitiv la negativ infinit de infinit de finit de blablablabla....

e-
Don't believe everything you think.

chimistul

#141
Salut!

<eliminat fragment>

<M1>
@ chimistul: fragmentul inlaturat a fost considerat prea dur in discutia de fata, practic un atac la persoana. Mai bine rezuma-te la comentariile asupra ideilor prezentate si modului de prezentare, dar nu asupra celui care le face. Pentru ca urmatorul tau mesaj a pastrat un ton mai corect, nu primesti avertisment oficial de data asta.

chimistul

Uite de amorul artei si din plictiseasla ma bag si eu in discutie. Il rog pe distinsul domn tudor sa imi argumenteze urmatoarelke afirmatii:

CitatMă interesează mai puţin discuţiile colaterale nu mi-aţi zis nimic de definiţia spiritului ca simultaneitate memorie/gîndire/simţ/sentimente/intuiţie/instinct. Credeţi că gîndirea poate fi luată ca al şaselea simţ?. Eu l-am introdus  ca element distinct. Orice părere este bună uneori chiar lipsa unei păreri. Nu trebuie să fii avizat să-ţi analizezi propriul spirit.

definiţia spiritului ca simultaneitate memorie/gîndire/simţ/sentimente/intuiţie/instinct. - spiritul nu s epaote defini ca o simultaneitate a celor enumerate- daca nu am dreptate te rog argumenteaza

gîndirea poate fi luată ca al şaselea simţ? - nu poate fi luata- daca nu esti de acord te rog argumenteaza

Orice părere este bună uneori chiar lipsa unei păreri.- eu sustin ca e invers- daca nu esti de acord argumenteaza

Nu trebuie să fii avizat să-ţi analizezi propriul spirit.- te rog propune o metoda de analiza a propriului spirit. daca eu nu sunt capabil sa utilizez metoda ta inseamna ca doar tu poti s aiti analizezi spiritul prin acea metoda prin urmare trebuie sa fii avizat. -daca nu est de acord argumenteaza.

O seara faina! ;D



PS. Tocmai am masurat viteza luminii si mi-a iesit exact 300.000 km/s - daca ai ceva de obiectat te rog sa argumentezi.

tudor

Amorul artei nu este ştiinţă, sau poate în alt context.

chimistul

#144
Amorul artei de referea la arta de a discuta domnule. La care te pricepi de minune. Vorba lui Mihaita:

"E usor a scrie versuri/Cand nimic nu ai a spune"

Eu ti-am pus cateva mici probleme legate de stiinta si de afirmatiile tale. pls argumenteaza. am ajuns chiar sa ma citez:

Citatdefiniţia spiritului ca simultaneitate memorie/gîndire/simţ/sentimente/intuiţie/instinct. - spiritul nu s epaote defini ca o simultaneitate a celor enumerate- daca nu am dreptate te rog argumenteaza

gîndirea poate fi luată ca al şaselea simţ? - nu poate fi luata- daca nu esti de acord te rog argumenteaza

Orice părere este bună uneori chiar lipsa unei păreri.- eu sustin ca e invers- daca nu esti de acord argumenteaza

Nu trebuie să fii avizat să-ţi analizezi propriul spirit.- te rog propune o metoda de analiza a propriului spirit. daca eu nu sunt capabil sa utilizez metoda ta inseamna ca doar tu poti s aiti analizezi spiritul prin acea metoda prin urmare trebuie sa fii avizat. -daca nu est de acord argumenteaza.



PS. Tocmai am masurat viteza luminii si mi-a iesit exact 300.000 km/s - daca ai ceva de obiectat te rog sa argumentezi.


PS. Imi cer scuze de la moderatori pt ton in postul de mai sus! 

tudor

Citat din: chimistul din August 06, 2010, 03:57:18 PM
Amorul artei de referea la arta de a discuta domnule. La care te pricepi de minune. Vorba lui Mihaita:

"E usor a scrie versuri/Cand nimic nu ai a spune"

Eu ti-am pus cateva mici probleme legate de stiinta si de afirmatiile tale. pls argumenteaza. am ajuns chiar sa ma citez:

Citatdefiniţia spiritului ca simultaneitate memorie/gîndire/simţ/sentimente/intuiţie/instinct. - spiritul nu s epaote defini ca o simultaneitate a celor enumerate- daca nu am dreptate te rog argumenteaza

gîndirea poate fi luată ca al şaselea simţ? - nu poate fi luata- daca nu esti de acord te rog argumenteaza

Orice părere este bună uneori chiar lipsa unei păreri.- eu sustin ca e invers- daca nu esti de acord argumenteaza

Nu trebuie să fii avizat să-ţi analizezi propriul spirit.- te rog propune o metoda de analiza a propriului spirit. daca eu nu sunt capabil sa utilizez metoda ta inseamna ca doar tu poti s aiti analizezi spiritul prin acea metoda prin urmare trebuie sa fii avizat. -daca nu est de acord argumenteaza.



PS. Tocmai am masurat viteza luminii si mi-a iesit exact 300.000 km/s - daca ai ceva de obiectat te rog sa argumentezi.


PS. Imi cer scuze de la moderatori pt ton in postul de mai sus! 

Dacă tocmai ai masurat viteze luminii şi este exact 300.000 km/s ce să mai discutăm.

chimistul

Pai atunci hai sa  plecam de la aceasta afirmatie a domniei tale. Daca am masurat-o si nu aveti nimic de obiectat atunci inseamna ca o acceptati ca pe o realitate.  Ca un punct sigur de referinta de la care sa plecamn cu alte cautari in domeniul stiintei. Nu sunteti de acord?

Aici e una noua din ciclul: "vara nu-i ca iarna"

Orice părere este bună uneori chiar lipsa unei păreri. Va rog sa ma luminati.

tudor

Citat din: chimistul din August 06, 2010, 05:22:54 PM
Pai atunci hai sa  plecam de la aceasta afirmatie a domniei tale. Daca am masurat-o si nu aveti nimic de obiectat atunci inseamna ca o acceptati ca pe o realitate.  Ca un punct sigur de referinta de la care sa plecamn cu alte cautari in domeniul stiintei. Nu sunteti de acord?

Aici e una noua din ciclul: "vara nu-i ca iarna"

Orice părere este bună uneori chiar lipsa unei păreri. Va rog sa ma luminati.

Tăcerea este limbajul perfect dacă ştii să o transformi în limbaj.La fel şi cu orice părere dacă ştii să ei părţile ei bune. Nu există binele perfect şi nici răul perfect ele sînt amestecate nu toată lumea poate sau vrea să selecteze. Nu există om sau orice altceva care să fie doar bun sau doar de aruncat la gunoi, dacă ar fi aşa acel om ar primi toate aprecierile lumii. Dacă oamenii ar descoperi un înger sau un demon toţi savanţii ar fi la uşa lor.

chimistul

CitatTăcerea este limbajul perfect dacă ştii să o transformi în limbaj.

Eu nu stiu sa o transform in limbaj. Cum as putea face lucrul asta?

Citat
Orice părere este bună uneori chiar lipsa unei păreri.

CitatLa fel şi cu orice părere dacă ştii să ei părţile ei bune.

Deja avem o contradicite. Spuneti ca orice parere e buna apoi ca are si parti bune deci are si parti rele. prin urmare o parere poate fi si rea si buna in functie de ce alegi deci exclude varianta ca poate fi NUMAI buna! Sau nu? ;D

tudor

De multe ori se spune ca expresie "dac? t?ceai filotof r?mîneai" asta in ideea c? dac? nu spui nimic la?i celorlal?i multe moduri de interpretare.