Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conventional-neconventional

Creat de tudor, Iunie 22, 2010, 05:33:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tudor

nu am pretenţia ca toţi să-mi înţeleagă convenţiile, dacă unul singur le acceptă eu sînt mulţumit. Doar cei care încearcă şi reuşesc. Poate sînt prea mulţi termeni noi, e posibil să ai dreptate. Este suficient faptul că se discută, că este un subiect de discuţie şi de oi întrebări.

Electron

Citat din: tudor din Iulie 29, 2010, 10:32:40 AM
[...] este un subiect de discuţie şi de oi întrebări.
Fara comentarii...

e-
Don't believe everything you think.

tudor

dacă lipsa unui "n" este tot ce ai înţeles îmi pare rău pentru efort.

Electron

Citat din: tudor din Iulie 29, 2010, 04:29:32 PM
dacă lipsa unui "n" este tot ce ai înţeles îmi pare rău pentru efort.
Ah! Lipsea un "n" ? Din pacate sunt atat de obisnuit sa scrii lucruri ininteligibile incat imi puneam serios intrebarea ce cauta oile in acel context. Nici nu am cautat ce litere pot lipsi.

De asta mi-e practic imposibil sa discut cu oameni care nu arata nici o intentie de a comunica in mod coerent.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

eu încerc să gîndesc coerent, dau prioritate conţinutului în faţa formei, restul depinde de calculator şi interpretator.

Electron

Citat din: tudor din Iulie 30, 2010, 10:20:06 AM
dau prioritate conţinutului în faţa formei
Faci cum vrei. Dar daca nu depui un minim de efort sa preziniti o forma inteligibila, atunci degeaba te mai chinui. Nu uita ca te afli pe un forum stiintific, unde nu se scrie ca pe messenger sau fara nici un respect pentru normele gramaticale si ortografice. Sper sa poti sa te conformezi pe viitor.


e-
Don't believe everything you think.

tudor

realitatea este infinită ca variante şi interpretări. Ţi se pare realitatea inteligibilă?.

valangjed

Realitatea , cred eu , este unica.Ceea ce numesti dumneata realitate cred ca reprezinta doar interpretari date de diferiti indivizi realitatii , chestie care tine de fiecare creier in parte deci nu poate fi obiectiva.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

#113
Citat din: tudor din Iulie 31, 2010, 09:49:40 AM
realitatea este infinită ca variante şi interpretări. Ţi se pare realitatea inteligibilă?.
Eu vorbesc despre tristul fapt ca te exprimi in scris in mod ininteligibil, iar tu raspunzi despre realitate? Da, e o realitate ca scrii in mod ininteligibil, fara prea mult respect pentru normele gramaticale si ortografice, si prin extensie, pentru partenerii de dialog. De ce faci asta, in loc sa comunici in mod coerent? Nu stiu, si nu inteleg de ce mai insisti cu harababura asta.

Pentru mine e ininteligibila cauza comunicarii tale ininteligibile.

Reiterez totusi rugamintea sa scrii macar corect gramatical si ortografic, pe acest forum.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

dacă este unică de ce o interpretăm diferit, sau tu de ce o interpretezi diferit în raport de transformarespaţiutimpul în care te afli?.

Să nu confundăm realitatea cu imaginea noastră despre realitate imagine obţinută prin spiritul fiecăruia, spirit dependent de infinitul de factori particulari ai fiecărui individ). Cred că ne apropiem de un punct comun realitatea noastră ca iluzierealitate şi nu realitatea în sine..

tudor

Din păcate realitatea este paradox şi nu convenţie clară cum o doreşti dumneata. Nu înţeleg ce te supără, dacă tot nu înţelegi, îţi place doar să contrazici pentru amorul discuţiei, nu este nici o problemă. Nu toată lumea trebuie să înţeleagă şi nici nu vrea, sînt variante de la negativ la pozitiv infinite.

valangjed

Citat din: tudor din August 01, 2010, 11:44:59 AM
dacă este unică de ce o interpretăm diferit, sau tu de ce o interpretezi diferit în raport de transformarespaţiutimpul în care te afli?.

Să nu confundăm realitatea cu imaginea noastră despre realitate imagine obţinută prin spiritul fiecăruia, spirit dependent de infinitul de factori particulari ai fiecărui individ). Cred că ne apropiem de un punct comun realitatea noastră ca iluzierealitate şi nu realitatea în sine..
O interpretam diferit datorita diferentelor dintre noi (de ex. un daltonist nu poate spune "covorul este rosu").Nu inteleg la ce te referi cand spui transformarespatiutimp.Daca te referi la efecte relativiste atunci ar trebui sa stii ca acestea modifica spatiul si timpul doar la schimbarea sistemului de referinta.Realitatea ramane aceeasi se schimba doar perceptia realitatii datorita schimbarii sistemului de referinta.
A doua fraza se contrazice cu prima.Daca realitatea nu este unica pentru ca o interpretam diferit atunci inseamna ca realitaea este tocmai imaginea noastra despre realitate.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: tudor din August 01, 2010, 11:51:09 AM
Din păcate realitatea este paradox şi nu convenţie clară cum o doreşti dumneata.
Eu nu doresc sa fie realitatea o conventie clara. De unde scoti asemenea bazaconii?

Faptul ca tu vezi paradoxuri peste tot, o fi consecinta asa numitei tale "filozofii". Eu as zice ca rolul oricarei preocupari stiintifice, inclusiv filozofia, ar trebui sa aiba rolul de a aduce intelegere in studiul realitatii, nu sa propage confuzii ridicole si irelevante. Ce faci tu insa este sa declari totul ca fiind paradox, vorba goala care poate (dupa tine) raspunde la orice intrebare directa, fara sa spune de fapt nimic.

CitatNu înţeleg ce te supără,
Ma "supara" faptul ca nu respecti partenerii de dialog. Emiti in continuu abureli si aberatii ininteligibile, nu respecti normele gramaticale si ortografice. Eviti sa raspunzi la intrebarile directe si repeti in nestire aceleasi cuvinte inventate de tine care nu inseamna nimic pana nu le definesti. Sa mai continui sau ai inteles?

Citatdacă tot nu înţelegi, îţi place doar să contrazici pentru amorul discuţiei, nu este nici o problemă.
tudor, daca nu inteleg, cer clarificari. Fac asta de cand ai ajuns sa iti emiti pe aici "filozofia". Faptul ca nu esti in stare sa comunici inteleigibil face imposibila discutia cu tine. In plus, nu pot sa contrazic ceva ce contine deja auto-contradictii, cum e discursul tau. Eu pot doar observa ca aburelile tale suit inconsistente logic si devin repede ridicole si irelevante.

CitatNu toată lumea trebuie să înţeleagă şi nici nu vrea, sînt variante de la negativ la pozitiv infinite.
Da, de la negativ la pozitiv infinite. Chiar imi era dor de vorba asta goala. ::)

e-
Don't believe everything you think.

tudor

ţi s-a întîmplat vre-o dată să fii nesigur de ceea ce priveşti chiar în momentul cînd priveşti oare de ce dacă ceea ce priveşti este o realitate?.dacă o mîncare îţi place de ce nu este constantă plăcerea, ce se schimbă?

pînă şi sistemul de referinţă este relativ, el doar în aparenţă este constant. Nimic nu stă pe loc în univers ca şi universul însăşi, doar segvenţional. Cazuri particulare şi convenţii.

Dacă tu îmi spui unde vom găsi viteza luminii 300.000 km/s eu mă las de filozofie. Să nu te referi în teoriile noastre ci în realitate. Ar fi o perfecţiune.



tudor


Ceri prea mult şi nu politicos, pe internet nu sînt doar inculţi.

Faptul că tu nu vezi paradoxurile nu înseamnă că nu există. Pentru tine multe lucruri sînt ridicole şi irelevante, de ce te oboseşti să le citeşti, oricum este inutil. Lasă-i pe alţii. Sau vrei să reintroduci cenzura în acest forum, dacă da te rog să mă scuzi.