Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Parerea mea despre timp

Creat de foton01, Iunie 21, 2010, 02:48:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tudor


ICS

Citat din: foton01 din Iunie 24, 2010, 01:06:22 PMDupa "teoria" mea timpul NU exista, prin urmare nu exista succesiune si simultaneitate.M-ai intrebat cum face timpul sa existe succesiune si simultaneitate, in conditiile in care timpul ar exista.
Exista o succesiune si deci evident simultaneitati ale multor evenimente din univers si deci exista cu siguranta un fel de timp.Daca nu ar exista nicio fiinta rationala in univers atunci ce fel de timp ar exista?

tudor

dacă te năşteai undeva în univers unde nu întîlneai nimic, nici măcar stele pe cer sau lumină mai vorbeai de timp şi spaţiu? devenea o metaforă.

ICS

Citat din: tudor din Iunie 27, 2010, 02:15:51 PM
dacă te năşteai undeva în univers unde nu întîlneai nimic, nici măcar stele pe cer sau lumină mai vorbeai de timp şi spaţiu? devenea o metaforă.
Eu cred ca exista un timp absolut si un spatiu absolut.Timpul relativ si spatiul relativ este creat de fiinta rationala pentru a se putea orienta la un moment dat.Exista vreun loc in univers in care sa te nasti si sa nu vezi nimic?Ce intelegi tu prin nastere?

Electron

Citat din: ICS din Iunie 27, 2010, 02:46:53 PM
Eu cred ca exista un timp absolut si un spatiu absolut.
De ce crezi acest lucru? Ai ceva argumente sau e pur si simplu o preferinta personala?

e-
Don't believe everything you think.

Mishulanu

#35
Citat din: tudor din Iunie 27, 2010, 02:15:51 PM
dacă te năşteai undeva în univers unde nu întîlneai nimic, nici măcar stele pe cer sau lumină mai vorbeai de timp şi spaţiu? devenea o metaforă.
Nu exista loc in Univers unde sa nu fie nimic. Chiar si in cel mai mare vid, exista campuri magnetice si electrice care fluctueaza continuu si pariticule virtuale care tot apar si dispar. Mai exista de asemenea si radiatia de fond. Ca sa poata fi lamurita problem naturii timpului trebuie sa ne referim la niste situatii si exemple care sa aiba legatura cu lumea reala. 

Citat din: ICSEu cred ca exista un timp absolut si un spatiu absolut.
Pe ideea de timp si spatiu absolute se baza fizica lui Newton, dar aceste concepte au fost inlaturate de Einstein demonstrand ca spatiul si timpul absolut nu reprezita o caracteristica a Universului in care traim. Chiar si notiunea de simultaneitate este relativa. Un observator poate considera doua evenimente ca fiind simultane si sa aiba dreptate iar altul poate spune ca nu sunt simultane si sa aiba in acelasi timp dreptate. Asa e Universul asta facut.

Din ce am citit pe acesta tema, cea mai buna mi se pare descrierea timpului ca o masura a schimbarii. Daca nimic nu s-a schimbat atunci nu a trecut nici un interval timp. Timpul si spatiul nu reprezinta decat istoria si dinamica relatiilor dintre purtatorii fundamentali ai informatiei(particule, corzi) legate prin principiul cauzalitatii.

Un eseu interesant despre timp scris de Lee Smolin, unul dintre fizicienii care lucreaza la unificarea TRG cu mecanica cuantica.
http://www.fortunecity.com/emachines/e11/86/whattime.html