Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum putem şti dacă am reuşit în viaţă?

Creat de sumalan dorin, Iunie 16, 2010, 10:09:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ibagus

 Apropo de povestioara, lucrul pe care il "urasc" la viata e ca trebuei sa alegi . Daca faci asta , te lipesti de asta...asta fara astalalta... cred ca reusesti sa te realizezi in viata atunci cand privesti in urama si nu ai regrete (pentru ca ele dor ce mai tare). De ce e viata atat de scurta?.. Unora le trebuie o viata doar ca sa isi aleaga telul... :-\

Adi

Pai si ai prefera sa nu ai de ales, sa fii un fel de prizonier si sa aleaga altii pentru tine? Eu prefer sa aleg eu, desi cateodata e greu de ales. Tocmai in asta consta farmecul vietii, ca destinul ni-l facem noi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Eu as zice chiar ca asta e "provocarea vietii": sa alegi. In viata trebuie sa stii sa alegi ce este cel mai bine pentru tine. Altfel nu ar avea nici un farmec...Este foarte greu, uneori, sa te decizi ce sa alegi, dar fara sacrificii nu razbim.

Asta cu viata scurta, viata lunga, iarasi e relativa...e drept ca traim intr-o epoca a informatiei si intr-o epoca in care "timpul nu mai are rabdare", in care trebuie sa facem foarte multe, intr-un timp foarte scurt, dar ia muta-te tu in varful muntelui, sau undeva la tara, sa vedem daca ti se mai pare viata asa de scurta ;D .
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

valangjed

Este greu de definit ce inseamna a reusi in viata si cred ca depinde si de nivelul intelectual al fiecaruia.Cu cat creste nivelul intelectual cu atat individul este mai greu de multumit. Daca luam cazul unui tip crescut la tara , care a terminat 10 clase ,pentru el a fi realizat inseamna , probabil ,sa aiba copii ,casa , masina si cat mai multi bani.Daca luam cazul unui cercetator care cauta bosonul Higgs , atunci se schimba treaba ,cercetatorul dupa ce va demonstra existenta bosonului Higgs va gasi nu va fi multumit cu atat si isi va alege alt tel fiind vesnic nemultumit de realizarile sale.Astfel ajung la concluzia ca odata cu nivelul intelectual creste si nemultumirea individului.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.