Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum putem şti dacă am reuşit în viaţă?

Creat de sumalan dorin, Iunie 16, 2010, 10:09:19 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

Salutări.

Am şi eu o întrebare : Cum putem şti dacă am reuşit în viaţă?

AlexandruLazar


sumalan dorin

hmmm,îţi spun sincer şi eu mă tot gândesc la o definiţie a " Ce inseamna "sa reusesti in viata"?.Poate mă ajutaţi voi,să găsesc o explicaţie.

Adi

Sunt mai multe definitii posibile. In general se intelege prin a avea sanatate si viata lunga, a avea o familie implinita (sotie/sot, copii), a reusi profesional, a trai intr-o tara civilizata, a progresa intelectual/spiritual ca si persoana ... Dar fiecare om isi gaseste propria lui definitie. Poate chiar o persoana isi gaseste un "scop al vietii" pentru care sa sacrifice celalalte aspecte ale vietii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: sumalan dorin din Iunie 16, 2010, 10:34:32 PM
hmmm,îţi spun sincer şi eu mă tot gândesc la o definiţie a " Ce inseamna "sa reusesti in viata"?.Poate mă ajutaţi voi,să găsesc o explicaţie.
Pai daca tu nu stii ce inseamna, cum vrei sa gasesti raspunsul?
Poate vrei de fapt sa stii ce sa faci pentru ca altii sa considere ca ai reusit?
Atunci depinde de cine consideri tu ca e important in viata ta si care sant standardele lor.
Nu e neobisnuit ca ideea ta despre reusita sa fie diferita de cea a familiei, prietenilor sau cunoscutilor. Sau chiar a societatii contemporane in general.
Presiunea societatii te poate impinge spre o "reusita" care sa nu fie tocmai satisfacatoare pentru tine insuti. Nu zic ca nu e important si raspunsul societatii. Cred ca trebuie cautat un compromis.

In orice caz nu cred ca exista criterii absolute. Ceea ce poate fi considerat "reusita" in anumite grupuri (in timp si spatiu) poate foarte bine sa fie esec absolut in altele.
Poate ca sa mori tanar (si de preferat in lupta) nu ti se pare o "reusita in viata" dar se pare ca la grecii antici era o soarta de invidiat. Cel putin dupa Homer.



Adi

Da, cred ca el vrea sa intrebe ce inseamna sa reusesti in viata, iar nu cum a afli daca ai reusit asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

CitatAm şi eu o întrebare : Cum putem şti dacă am reuşit în viaţă?
Numai atunci cand o sa iti dai ultima rasuflare o sa afli raspunsul la aceasta intrebare! Pana atunci o sa iti traiesti iluzia a ceea ce tu crezi ca e "viata", ca e "a reusi", ca e "a sti"... Te vei pierde in lingvistica notiunilor iluzorice...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Iunie 17, 2010, 12:57:01 AM
Da, cred ca el vrea sa intrebe ce inseamna sa reusesti in viata, iar nu cum a afli daca ai reusit asta.

De asta am si pus intrebarea. Nu cred ca trebuie sa iti spuna altii ce ar trebui sa insemne pentru tine "a reusi in viata".

sumalan dorin

Salutări.

Am întrebat,deorece tot aud că "X" a reuşit în viaţă (are maşină,copiii,nevastă,casă,etc) şi ..cam atât.Iar de exemplu "Y" care nu are ce are "X" şi duce o viaţă modestă ,dar lasă ceva în urma lui.Caz concret matematicianul rus,care a rezolvat problema lui Poincare.

Citat din: mircea_p din Iunie 17, 2010, 12:40:08 AM
Citat din: sumalan dorin din Iunie 16, 2010, 10:34:32 PM
hmmm,îţi spun sincer şi eu mă tot gândesc la o definiţie a " Ce inseamna "sa reusesti in viata"?.Poate mă ajutaţi voi,să găsesc o explicaţie.
Pai daca tu nu stii ce inseamna, cum vrei sa gasesti raspunsul?
Poate vrei de fapt sa stii ce sa faci pentru ca altii sa considere ca ai reusit?
Atunci depinde de cine consideri tu ca e important in viata ta si care sant standardele lor.
Nu e neobisnuit ca ideea ta despre reusita sa fie diferita de cea a familiei, prietenilor sau cunoscutilor. Sau chiar a societatii contemporane in general.
Presiunea societatii te poate impinge spre o "reusita" care sa nu fie tocmai satisfacatoare pentru tine insuti. Nu zic ca nu e important si raspunsul societatii. Cred ca trebuie cautat un compromis.

.




Totuşi e bine,când eşti nonconformist.

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 17, 2010, 09:12:47 PM

De asta am si pus intrebarea. Nu cred ca trebuie sa iti spuna altii ce ar trebui sa insemne pentru tine "a reusi in viata".

Total de acord,numai că eu îs curios,cum spunea şi Adi mai sus cum defineşte fiecare termenul " am reuşit în viaţă"

mircea_p

Deci sa inteleg ca mai degraba voiai sa faci un sondaj de opinie?

ioana.m

Dupa parerea mea nu prea exista asa ceva. Eu vreau mereu ce nu am si mereu uit de ceea ce am deja. Probabil daca te simti implinit din mai multe puncte de vedere: cariera, familie, hobby-uri. Dar nu implinirea ne face mereu fericiti ci cautarea propriu-zisa a fericirii.

sumalan dorin

Salutări.

Citat din: mircea_p din Iunie 18, 2010, 12:30:33 AM
Deci sa inteleg ca mai degraba voiai sa faci un sondaj de opinie?


Eh, e forţat să spun sondaj de opinie,doar eram curios,adică încă sunt.Să aflu cât mai multe păreri,despre subiectul pus în discuţie.De ce?nu mă întrebaţi deoarece nu ştiu ce să vă răspund,spre ruşinea mea.

Citat din: ioana.m din Iunie 18, 2010, 02:41:55 AM
Dupa parerea mea nu prea exista asa ceva. Eu vreau mereu ce nu am si mereu uit de ceea ce am deja. Probabil daca te simti implinit din mai multe puncte de vedere: cariera, familie, hobby-uri. Dar nu implinirea ne face mereu fericiti ci cautarea propriu-zisa a fericirii.

Interesant,ce spui Ioana.

ioana.m

Citat din: sumalan dorin din Iunie 19, 2010, 01:29:57 AM
Citat din: ioana.m din Iunie 18, 2010, 02:41:55 AM
Dupa parerea mea nu prea exista asa ceva. Eu vreau mereu ce nu am si mereu uit de ceea ce am deja. Probabil daca te simti implinit din mai multe puncte de vedere: cariera, familie, hobby-uri. Dar nu implinirea ne face mereu fericiti ci cautarea propriu-zisa a fericirii.

Interesant,ce spui Ioana.

Desigur, aceasta este parerea mea foarte subiectiva. Cred ca nu sunt singura care o data ce reuseste ceva vrea mereu mai mult si cateodata uita sa se bucure de reusita in sine.

mircea_p

Cred ca insasi ideea de a "te realiza" implica un scop finit al vietii. Adica dupa ce l-ai realizat, gata, ai terminat. Pentru unii asta e satisfacator. Pentru altii nu.
Mie mi se pare deprimant sa nu mai ai nimic de facut. E ca si cum ai fi gata sa mori chiar acum. 

Cred ca e important totusi sa avem senzatia ca am facut cel putin unele din lucrurile pe care le doream. Asta ajuta in acceptarea duratei finite a vietii. Adica te poti consola ca cel putin ai facut asta si asta si ailalta asa ca ai profitat de oportunitatea de a trai.De aia in ultima instanta conteaza ce crezi tu insuti ca inseamna sa te realizezi. Asa ca nu ajungi sa regreti ca nu ai facut mai nimic din ce voiai sa faci, cu toate ca ai facut toate cele considerate "realizare".


b12mihai

#14
Eu, unul, vad lucrurile asa:

- nu exista "am reusit in viata"...intotdeauna gasesc un tel mai inalt decat cele pe care mi le-am propus pana acum. Este un soi de automotivare, este singurul mod in care ma pot ambitiona sa realizez mai multe.

- in momentul in care am senzatia ca sunt nemultumit de mine si de conditia mea, abia atunci incep sa ma uit in urma: bai, uite, am reusit sa fac asta, asta si asta. Uite, totusi, ca am reusit sa fac ceva (sa zicem: sa termin 12 clase, sa iau un premiu la un concurs). Micile realizari din urma (sau ceea ce imi numesc eu realizari) ma fac sa imi redobandesc increderea in mine si forta de a merge mai departe pentru a face ce am mentionat la punctul anterior.

In concluzie: nu exista un "am reusit" obiectiv, general, depinde de ce inseamna pt tine "realizare", "reusita" si daca cumva consideri ca nimic din ce ai facut pana acum nu este o "reusita"/"realizare", poate ca ar trebui sa iti regandesti un pic sistemul de valori, intrucat ai nevoie de incredere in fortele proprii, curaj si vointa pentru a realiza acele lucruri care chiar ti se par "o reusita".

Ca sa clarific un pic ce am zis in concluzie inventez o mica povestioara: Grig si Greg erau doi prieteni foarte buni. Visul lui Grig era de a rezolva "conjectura lui Goldbach" (daca n-ai auzit de ea, e o problema de matematica, nerezolvata pana acum: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1520.msg27420#msg27420). De cand a auzit prima oara de aceasta problema nu a mai vrut nimic altceva decat sa ii gaseasca o rezolvare. Si-a dedicat viata studiind matematica si cautand o rezolvare acestei probleme, interpretari, consecinte, etc. Dupa multi ani de chin si de studiu, intr-un final el a reusit sa o rezolve. Greg a citit in ziar de reusita lui Grig, a ramas profund impresionat si i-a dat un telefon: "Bravo, Grig! Ma bucur pentru tine! Mare lucru ai facut! Eu m-am lasat demult, desi imi placea matematica...mult prea greu era pentru mine...Stiu ca de mic ti-ai dorit sa realizezi acest lucru! Totusi, nu te simti singur, acolo in garsoniera de langa universitate unde traiesti? Te invit o data pe la mine, alaturi de familia mea, aici la noi, iar daca vrei poti ramane la noi, sa nu te mai simti singur", iar Grig raspunde: "Multumesc de invitatie, eu ma simt foarte bine in lumea aceasta academica".

Grig - visa sa rezolve conjectura si s-a luptat pana in panzele albe...a reusit, dar putea sa se lupte numai cu o iluzie ; Greg - desi considera rezolvarea problemei intr-adevar o mare reusita, a gasit ca a-si intemeia o familie si a duce o viata linistita, alaturi de cei dragi, este, parca, mai important decat ce a realizat Grig, intrucat a avut senzatia ca daca continua sa caute rezolvarea problemei umbla dupa himere. Asa ca totul e relativ ;D Fiecare si-a propus sa realizeze ceva ce simtea ca poate realiza. Amandoi sunt fericiti, se simt impliniti, desi unii am fi tentati sa spunem ca oricare din ei e, in sinea lui, nefericit. Ii putem condamna pentru deciziile luate?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.