Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Astronaut

Creat de theoddor, Iunie 13, 2010, 04:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

theoddor

Intrebarea mea este cum poti sa devii astronaut NASA??Ma pasioneaza foarte mult cosmosul si intr-o buna zi chiar vreau sa ajung astronaut.Cum pot sa procedez? :) :)Ce fel de studii trebuie sa am...si ce facultate(daca exista...) sa fac?

bbb


Adi

Bine ai venit pe site! Intr-adevar, citeste pe siteul NASA. Dar atentie, tu nu poti deveni astronaut NASA decat daca esti american. Tu poti deveni astronaut ESA (agentia spatiala europeana) si asta daca devine Romania membra cu drepturi depline a ESA, ceea ce va face in urmatorii ani. Uite cum poti deveni astronaut pentru ei.

http://www.esa.int/esaHS/ESA1RMGBCLC_astronauts_0.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

Salutări.

Vrei să devi astronaut?Fain,sper că într-o zi să aflu de tine de la Tv sau de pe internet că ai ajuns în spaţiu.
Cum să ajungi în spaţiu? păi ,pentru început împrumută ceva cărţi de la bibliotecă ,ori şcolară ori cea orăşeană ,despre zborurile cosmice,despre astronomie,poate vei găsi şi cărţi legate de viaţa celor care au fost în cosmos.Ce facultate să urmezi pentru a fi cosmonaut?păi,întreabă-te care ştiinţă te pasionează foarte mult -iar când afli răspunsul,atunci canalizează-ţi efortul intelectul spre acel domeniu.Astfel încât să atragi atenţia celor poate de la NASA,sau de la ESA.

Dacă îţi doreşti aşa mult,să nu uiţi niciodată că dorinţele se îndeplinesc,important e să crezi în tine şi în dorinţa ta.

Apropo,poate o să faci un topic,legat de astronauţi,cine au fost primi oameni care au ieşit în spaţiu,în ce an,ce au descoperit.Iar topicul tău să contiune şi cu astronauţi din zile noastre,şi astronauţi eroi.Deorece e bine să îi cunoaştem pe astronauţi din zile noastre,că şi ei trebuie să intre în istorie.Şi pe ei trebuie să îi cinstim cum îi cinstim pe înaintaşi lor.

Ce zici?

bbb

#4
Citat din: sumalan dorin
Apropo,poate o să faci un topic,legat de astronauţi,cine au fost primi oameni care au ieşit în spaţiu,în ce an,ce au descoperit.Iar topicul tău să contiune şi cu astronauţi din zile noastre,şi astronauţi eroi.Deorece e bine să îi cunoaştem pe astronauţi din zile noastre,că şi ei trebuie să intre în istorie.Şi pe ei trebuie să îi cinstim cum îi cinstim pe înaintaşi lor.
Asta mi se pare o idee foarte buna pe care chiar ai putea-o pune in aplicare! Si poate vei vrea sa scrii si niste articole despre astroauti pentru Scientia. Stiu ca am scris eu unul despre Iuri Gagarin, acum mult timp, dar si altele sunt bine venite.

Adi

#5
Da, foarte buna sugestie! Ai putea scrie articole la Scientia despre astronauti.

Despre zboruri spatiale, cu sau fara oameni, iti recomand siteul asta romanesc foarte bun www.parsec.ro
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

theoddor

Citat din: sumalan dorin din Iunie 14, 2010, 08:40:12 PM
Salutări.

Apropo,poate o să faci un topic,legat de astronauţi,cine au fost primi oameni care au ieşit în spaţiu,în ce an,ce au descoperit.Iar topicul tău să contiune şi cu astronauţi din zile noastre,şi astronauţi eroi.Deorece e bine să îi cunoaştem pe astronauţi din zile noastre,că şi ei trebuie să intre în istorie.Şi pe ei trebuie să îi cinstim cum îi cinstim pe înaintaşi lor.


Idee foarte buna...urmatoarea saptamana o s aincerc ceva...;) mersi mult de idee ;) ;)