Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

timpul

Creat de florin_try, Iunie 11, 2010, 11:38:52 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Eugen7

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 13, 2012, 06:09:15 PM
CitatAsta doar daca am defini spatiu-timpul independet de c.
De ce? Dacă îmi aduc aminte corect, distanța față de un reper e dată simplu de [tex]S^2 = (x_2 - x_1)^2 + (y_2 - y_1)^2 + (z_2 - z_1)^2 - c^2(t_2 - t_1)^2[/tex], unde [tex]x_i, y_i, z_i, t_i[/tex] sunt coordonatele (în spațiu și timp) ale obiectelor între care calculezi distanța (i.e. ale reperului și ale obiectului care te interesează).
In TR spatiul si timpul sunt relative (depinzand de miscarea observatorului care le masoara) iar viteza luminii este fundamentala (de referinta in definirea spatiu-timpului evident).

Universitatea Stanford
"[...]the laws of physics and the speed of light must be the same for all uniformly moving observers, regardless of their state of relative motion. For this to be true, space and time can no longer be independent. Rather, they are "converted" into each other in such a way as to keep the speed of light constant for all observers. (This is why moving objects appear to shrink, as suspected by FitzGerald and Lorentz, and why moving observers may measure time differently, as speculated by Poincaré.)
Space and time are relative (i.e., they depend on the motion of the observer who measures them) — and light is more fundamental than either. This is the basis of Einstein's theory of special relativity ("special" refers to the restriction to uniform motion)."
http://einstein.stanford.edu/SPACETIME/spacetime2.html#special_relativity
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

AlexandruLazar

Corect, dar distanța definită în acest fel este invariantă -- este aceeași indiferent de observator, deci se poate calcula pentru un reper dat și rămâne validă pentru orice observator. Observă că doar prima parte a termenului este corespunzătoare distanței euclidiene (care poate într-adevăr varia).

puriu

Daca analizam expresia distantei dintre doua evenimente din spatiul Minkowsky (a patratului distantei) se poate observa ca:
- intre doua evenimente simultane (t2 - t1 = 0) orice distanta este reala
- intre doua evenimente apropiate in spatiu si indepartate in timp distanta este imaginara
- exista evenimente distincte in spatiu si timp intre care distanta este nula (suma termenilor spatiali este egala cu termenul temporal).
Locul geometric al acestor evenimente este o sfera cu raza proportionala cu timpul t2 - t1.
Nu cumva seamana cu o unda sferica ce se indeparteaza de evenimentul origine (x1,y1,z1,t1) cu viteza c?
Dar daca evenimentul origine este Big Bang?

MariS

Citat din: puriu din Iunie 15, 2012, 03:22:50 PM

Locul geometric al acestor evenimente este o sfera cu raza proportionala cu timpul t2 - t1.
Nu cumva seamana cu o unda sferica ce se indeparteaza de evenimentul origine (x1,y1,z1,t1) cu viteza c?
Dar daca evenimentul origine este Big Bang?

Se poate pune si intrebarea daca nu cumva inainte de momentul zero timpul si spatiul nu se inverseaza? Adica, daca inainte de Big-Bang "existentul" nu era "comprimat" ca spatiu si "expandat" ca timp? Mai clar: daca acum avem 4 dimensiuni, una temporala si trei spatiale, poate inainte de Big-Bang sa fi existat exact invers, trei dimensiuni temporale, trecutul, prezentul si viitorul, simultane (acum sunt doar succesive) si doar o dimensiune spatiala. Sigur, pare utopic, sau SF, dar poate fi o ipoteza? Aici e locul unde putem imagina.