Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

timpul

Creat de florin_try, Iunie 11, 2010, 11:38:52 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Eugen7

Citat din: tavy din Iunie 13, 2012, 11:30:22 AMRelevant este că TRR nu te împiedică să faci un salt la viteză peste cea a luminii fără să atingi viteza luminii, evident TRR nu-ți spune nici cum se face acest salt, nici că este posibil,
Sunt de acord cu aceaste afirmatii.

Citat din: tavy din Iunie 13, 2012, 11:30:22 AM... doar că nu exclude posibilitatea.
Consider ca acum intram in filozofie.
Faster-than-light observations and experiments
"In neither case does any matter, energy, or information travel faster than light."
http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_of_light#Faster-than-light_observations_and_experiments

Faster-than-light: http://en.wikipedia.org/wiki/Faster-than-light

Citat din: tavy din Iunie 13, 2012, 11:30:22 AMTRR nu studiază această situație și nu ne poate răspunde.
Corect.
Astfel este nevoie de o noua teorie stiintifica care sa descrie aceasta situatie... (da-mi voie sa o numesc) "fantastica" (intrucat nu se poate numi ipotetica);avand in vedere ca stiinta se bazeaza pe "observatie si rationament"... 

Citat din: tavy din Iunie 13, 2012, 11:30:22 AM
Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 10:50:55 AM
Citat din: tavy din Iunie 12, 2012, 10:34:00 PMCu mențiunea că conform cu TRR o astfel de particulă ar călători în trecut din anumite s.r. și asta ar viola principiul conform căruia efectul nu poate precede cauzei.
Asa este. In acest sens consider ca este nevoie de o alta teorie stiintifica care sa explice aceste fenomene (care implica redefinirea spatiului, timpului, simultaneitate s.a.).
Deocamdată nu se simte o astfel de nevoie, tot ce știm până acum ne duce la concluzia că ordinea cauză efect nu poate fi inversată.
Evident pentru ca situatia descrisa (aceea ca o particula cu masa de repaus nenula sa poate face un salt la o viteza superluminica) nici macar ipoteza nu poate fi numita (avand in vedere ca in știință, o ipoteză este o legătură între două variabile. Este o supoziție care se bazează provizoriu pe observații și care servește la explicarea anumitor fenomene, dar care nu se poate verifica atât de temeinic prin experiență sau experiment, ca să ajungă pentru a formula o teorie. )
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

Citat din: Electron din Iunie 13, 2012, 12:02:08 PM
Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 11:43:37 AM
Citat din: Electron din Iunie 12, 2012, 10:28:27 PM
Citat din: Eugen7 din Iunie 12, 2012, 08:10:44 PM
In TR singurul reper absolut (ct in orice sr) este viteza luminii in vid.
Asta este o aberatie. Viteza luminii in vid nu poate fi "reper" pentru nimic, decat daca schimbi definitia conceptului de "reper".
DEX:  REPÉR, repere, s. n. 1. Corp sau sistem de corpuri la care se raportează poziția unui corp fix sau mobil; semn sau obiect care ușurează orientarea. ♦ Semn trasat pe un obiect, pentru a permite recunoașterea poziției pe care trebuie sa o ocupe acel obiect într-un ansamblu; semn trasat pe diferite piese care trebuie să fie asamblate. ◊ Punct de reper = semn care servește la recunoașterea unui loc, la orientare. ♦ (Top.) Indicator de nivel servind la calcularea sau la verificarea altitudinii unui punct de pe teren. 2. (Tehn.) Mecanism, aparat de orientare. – Din fr. repère.
In care din definitiile pentru "reper" se inscrie afirmatia ta cea aberanta?
Punct de reper = semn care servește la recunoașterea unui loc, la orientare.
2. (Tehn.) Mecanism, aparat de orientare. – Din fr. repère.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Bine, continuam bambiliciul.  :'(

Eugen7, cum anume se poate folosi viteza luminii in vid, ca reper, conform definitiilor precizate?

e-
Don't believe everything you think.

Eugen7

Citat din: Electron din Iunie 13, 2012, 12:36:30 PM
cum anume se poate folosi viteza luminii in vid, ca reper, conform definitiilor precizate?
Intrucat viteza luminii este ct pentru toti observatorii (din toate SR), ea este considerata reper ("semn care ușurează orientarea" conform DEX) in spatiu-timp.

De fapt spatiul-timpul este definit in functie de viteza luminii (c=d/t intrucat c=ct => continuum-ul d/t este variabil in functie de observator. Pentru mai multe detalii: Spațiu Minkowski http://ro.wikipedia.org/wiki/Spa%C8%9Biu_Minkowski).

Conform celui de-al doilea postulat al TRR (Invarianța lui c) viteza luminii în vid este o constantă universală, c, independentă de mișcarea sursei de lumină.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Electron

Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 12:55:55 PM
Intrucat viteza luminii este ct pentru toti observatorii (din toate SR), ea este considerata reper ("semn care ușurează orientarea" conform DEX) in spatiu-timp.
Cum "usureaza orientarea" viteza luminii in vid? Tu chiar nu pricepi intrebarea?


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 12:55:55 PM
Citat din: Electron din Iunie 13, 2012, 12:36:30 PM
cum anume se poate folosi viteza luminii in vid, ca reper, conform definitiilor precizate?
Intrucat viteza luminii este ct pentru toti observatorii (din toate SR), ea este considerata reper ("semn care ușurează orientarea" conform DEX) in spatiu-timp.

Ahem. Nu asta înseamnă reper, cel puțin nu într-un context științific.

Eugen7

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 13, 2012, 01:08:26 PM
Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 12:55:55 PM
Citat din: Electron din Iunie 13, 2012, 12:36:30 PM
cum anume se poate folosi viteza luminii in vid, ca reper, conform definitiilor precizate?
Intrucat viteza luminii este ct pentru toti observatorii (din toate SR), ea este considerata reper ("semn care ușurează orientarea" conform DEX) in spatiu-timp.
Ahem. Nu asta înseamnă reper, cel puțin nu într-un context științific.
Ne blocam in definitii  :)
In TR insasi conceptele de spatiu si timp sunt definite in functie de viteza luminii in vid care este ct.
Astfel, orientarea in spatiu-timp a tuturor obsevatorilor din toate SR depind de aceasta viteza ct.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Eugen7

Citat din: Electron din Iunie 13, 2012, 01:01:17 PM
Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 12:55:55 PM
Intrucat viteza luminii este ct pentru toti observatorii (din toate SR), ea este considerata reper ("semn care ușurează orientarea" conform DEX) in spatiu-timp.
Cum "usureaza orientarea" viteza luminii in vid? Tu chiar nu pricepi intrebarea?
e-
Cum va orientati in spatiul Minkowsky? (In spatiul Minkowsky orientarea depinde de c sau nu?)

Evident ca orientarea in spatiul Mikowsky depinde de "c" (viteza luminii in vid).
"The spacetime interval between two events in Minkowski space is either:    space-like,     light-like ('null') or   time-like."
http://en.wikipedia.org/wiki/Minkowski_space

Spacetime intervals
http://en.wikipedia.org/wiki/Spacetime#Spacetime_intervals
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

tavy

Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 01:58:04 PM
Astfel, orientarea in spatiu-timp a tuturor obsevatorilor din toate SR depind de aceasta viteza ct.
Atenție că doar în modul viteza luminii este constantă, viteza este un vector, acest vector nu este constant putând avea diverse orientări.
În engleză există doi termeni, speed și velocity cu sensuri diferite și care amândoi se traduc în română prin viteză.


Electron

Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 02:10:33 PM
Cum va orientati in spatiul Minkowsky?
Aproximativ ca intr-un spatiu euclidian.

Citat(In spatiul Minkowsky orientarea depinde de c sau nu?)
Ce intelegi tu prin "orientare" in acest context? Cand sunt pe mare, un far ma orienteaza (daca ii stiu pozitia si imprejurimile de ex). Cum ma orienteaza pe mine viteza constanta a luminii in vid in spatiul minkovskian? Concret. Fara a continua bambiliciul.

CitatEvident ca orientarea in spatiul Mikowsky depinde de "c" (viteza luminii in vid).
Da, o fi evident pentru tine, dar cum?



e-


PS: scuteste-ma de link-uri spre wikipedia. Eu discut (adica incerc sa discut) cu tine, nu cu editorii wikipedia.
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 01:58:04 PM
Citat din: AlexandruLazar din Iunie 13, 2012, 01:08:26 PM
Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 12:55:55 PM
Citat din: Electron din Iunie 13, 2012, 12:36:30 PM
cum anume se poate folosi viteza luminii in vid, ca reper, conform definitiilor precizate?
Intrucat viteza luminii este ct pentru toti observatorii (din toate SR), ea este considerata reper ("semn care ușurează orientarea" conform DEX) in spatiu-timp.
Ahem. Nu asta înseamnă reper, cel puțin nu într-un context științific.
Ne blocam in definitii  :)

Nu văd cum. Poți arăta, de exemplu, cum se calculează distanța între un punct material oarecare și viteza luminii? Ar trebui să poți face asta dacă vrei să o iei ca reper.

Eugen7

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 13, 2012, 04:35:31 PM
Poți arăta, de exemplu, cum se calculează distanța între un punct material oarecare și viteza luminii? Ar trebui să poți face asta dacă vrei să o iei ca reper.
Asta doar daca am defini spatiu-timpul independet de c.
(In mecanica clasica astfel de intrebari au sens intrucat spatiul si timpul sunt considerate absolute, ca o arena fixa, si astfel viteza luminii variabila in functie de observator.)

Imaginea clasica de reper este aceea de punct fix in spatiu ceea ce implica faptul ca spatiul este considerat absolut (ca o arena fixa) independent de observator. Astfel viteza luminii este diferita pentru observatori diferiti care trebuie sa inregistreze aceeasi ordine intre evenimentele ce au loc in univers.
Conform TR spatiu-timpul se defineste in functie un reper absolut, care este viteza luminii in vid "c". Astfel intervalele (spatio-temporale) dintre evenimente depind de viteza de deplasare a observatorului. Spatiu-timpul nu mai sunt ca o arena fixa (asa cum erau vazute de mecanica clasica).

Intervalele dintre evenimentele din universul Minkowsky implica "c".
In spatiul Minkowsky, in definirea (formula) "intervalului spatial" cat si a "intervalului temporal" apare "c".

Mai multe detalii pe acest link.
http://www.scritube.com/stiinta/fizica/Universul-cuadridimensional-Mi34113.php
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

AlexandruLazar

#72
CitatAsta doar daca am defini spatiu-timpul independet de c.

De ce? Dacă îmi aduc aminte corect, distanța față de un reper e dată simplu de [tex]S^2 = (x_2 - x_1)^2 + (y_2 - y_1)^2 + (z_2 - z_1)^2 - c^2(t_2 - t_1)^2[/tex], unde [tex]x_i, y_i, z_i, t_i[/tex] sunt coordonatele (în spațiu și timp) ale obiectelor între care calculezi distanța (i.e. ale reperului și ale obiectului care te interesează).

Electron

Citat din: Eugen7 din Iunie 13, 2012, 05:47:15 PM
Citat din: AlexandruLazar din Iunie 13, 2012, 04:35:31 PM
Poți arăta, de exemplu, cum se calculează distanța între un punct material oarecare și viteza luminii? Ar trebui să poți face asta dacă vrei să o iei ca reper.
Asta doar daca am defini spatiu-timpul independet de c.
Cum adica? Poti calcula distanta dintre un punct material oarecare, si viteza luminii, atunci cand definim spatiul si timpul independent de c? Cum?

Citat(In mecanica clasica astfel de intrebari au sens intrucat spatiul si timpul sunt considerate absolute, ca o arena fixa, si astfel viteza luminii variabila in functie de observator.)
Da? Atunci raspunde la intrebare in cadrul mecanicii clasice.

De asemenea, ramai dator cu raspunsul la intrebarea mea: cum anume e viteza luminii in vid un reper in TR? Cum usureaza ea "orientarea" in spatiu-timp?

Daca nu vrei sa raspunzi, macar recunoaste ca ignori intrebarea. E asa de greu?

e-

Don't believe everything you think.

MariS

Citat din: Electron din Iunie 13, 2012, 11:47:47 AM

CitatNu, doar intuitia ca ar fi asa.
Ok, si ce-i cu asta? De la "experimente imaginare" sarim la intuitii?
e-

Da, dar nu cred ca e deranjant. Atat timp cat pastrezi bunul simt.