Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sursele campului electromagnetic / Ce fenomene pot genera fotoni ?

Creat de HarapAlb, Mai 17, 2008, 12:34:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

La sugestia lui Krystyan deschidem un nou topic.

Citat
As vrea sa incep un nou subiect si anume despre nasterea luminii, fie ea artificiala sau naturala. Oare cum se nasc fotonii? Eu deocamdata stiu doar 3 moduri de aparitie a unui foton,

1.de la soare (prin reactii de fuziune si fisiune, parca, nu stiu exact)
2.de la becurile fabricate de om (nici aici nu stiu cum se naste efectiv un foton)
3.stiu ca electronii care trec pe nivele mai mici de energie elibereaza fotoni (din pacate nici aici nu stau prea bine  Wink ).

As vrea sa discutam despre fiecare din cele 3 moduri (poate sunt mai multe, nu stiu) in care un foton poate sa apara. Poate niste link-uri daca aveti...

Krystyan

Citat din: HarapAlb din Mai 17, 2008, 12:34:10 PM
La sugestia lui Krystyan deschidem un nou topic.

Citat
As vrea sa incep un nou subiect si anume despre nasterea luminii, fie ea artificiala sau naturala. Oare cum se nasc fotonii? Eu deocamdata stiu doar 3 moduri de aparitie a unui foton,

1.de la soare (prin reactii de fuziune si fisiune, parca, nu stiu exact)
2.de la becurile fabricate de om (nici aici nu stiu cum se naste efectiv un foton)
3.stiu ca electronii care trec pe nivele mai mici de energie elibereaza fotoni (din pacate nici aici nu stau prea bine  Wink ).

As vrea sa discutam despre fiecare din cele 3 moduri (poate sunt mai multe, nu stiu) in care un foton poate sa apara. Poate niste link-uri daca aveti...

      Eu vroiam sa discut tot la topicul "Intrebari" dar daca tu vrei aici, asa sa fie.

Adi

Oh, eu am raspuns deja la topicul intrebari. Dar e drept ca e mai bine sa fie topicuri diferite, ca noi venitii sa poata urma discutia. Caci cand vezi atat de multe comentarii la topicul intrebari, te gandesti ca sunt mai multe si nu mai intri deloc in topic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

 Cred ca toate cele trei surse mentionate de Krystyan se pot descrise, in esenta, ca fiind miscari accelerate de sarcini. Problema este ca fiind fenomene cuantice sunt mai greu de vizualizat ca miscari accelerate de sarcini, insa la nivel fundamental are loc o reorganizare a unei configuratii de sarcini legate (atat in tranzitiile electronilor in atom cat si in cazul dezexcitarii nucleelor).

In unele procese radiatia emisa are un spectru continuu, de exemplu in cazul becurilor cu incandescenta, si de aceea cineva ar gandi ca modul de generare este diferit.


Acum ceva vreme am citit un articol in care analizau posibilitatea generarii de fotoni datorita modificarii metricii spatiului: http://arxiv.org/abs/0804.0928
Pentru a pune in evidenta acest proces se ia in considerare ca proprietatile corpurilor nu sunt omogene in spatiu si sunt afectate de alterarea metricii.
In acest ultim caz era vorba de materiale dielectrice si cred ca in esenta se poate reduce tot la miscarea accelerata a unor sarcini (in articol problema nu este tratata la nivel microscopic).

Adi

Citat din: HarapAlb din Mai 25, 2008, 06:17:25 PM
Cred ca toate cele trei surse mentionate de Krystyan se pot descrise, in esenta, ca fiind miscari accelerate de sarcini.

Foarte corect, pana la urma exista forta electromagnetica, ca forta fundamentala, elementara, care explica toate aceste fenomene.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro