Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bozonul Higgs

Creat de Adi, Mai 17, 2008, 05:44:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 09, 2009, 03:00:43 PM
Citat din: Adi din Septembrie 09, 2009, 02:58:16 PM
Mesaj al lui Foton01 mutat aici, caci nu stia de acest topic:
Citat din: Foton01
Am cateva intrebari cu privire la bosonul Higgs:
Cum putem definii masa?
Daca bosonul Higgs da masa materiei lui cine ii da masa?

Buna intrebare. Practic, nu bosonul Higgs da masa particulelor, ci mecanismul Higgs (adica teoria). Trebuie sa vezi analogia cu omul de stiinta celebru ce intra in sala si apoi cand doar un zvon (informatie) intra in sala. Citeste acest articol de la Stiinta Azi, in special explicatiile de la acele desene.



Am vazut analogia.
Ce anume este masa?

Adi

Si ai inteles analogia? Asa repede? Poti sa imi rezumi in cuvintele tale ce ai inteles?

Exista doua tipuri de masa: masa inertiala si masa gravitationala. Oetvos a aratat ca pana la 12 zecimale sunt numeric egale, iar pe echivalenta dintre ele a fost construita teoria generala a a relativitatii. Masa inertiala este marimea care caracterizeaza opozitia unui corp la starea de miscare (adica m din F=ma), iar masa gravitationala este marimea care caracterizeaza taria fortei gravitationale asupra sa (adica m din F=kmM/r^2).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 09, 2009, 03:11:27 PM
Si ai inteles analogia? Asa repede? Poti sa imi rezumi in cuvintele tale ce ai inteles?

Exista doua tipuri de masa: masa inertiala si masa gravitationala. Oetvos a aratat ca pana la 12 zecimale sunt numeric egale, iar pe echivalenta dintre ele a fost construita teoria generala a a relativitatii. Masa inertiala este marimea care caracterizeaza opozitia unui corp la starea de miscare (adica m din F=ma), iar masa gravitationala este marimea care caracterizeaza taria fortei gravitationale asupra sa (adica m din F=kmM/r^2).

Zvonul respectiv trece prin grupuri de fizicieni, nu am inteles analogia asa repede o stiam.

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 09, 2009, 03:11:27 PM
Si ai inteles analogia? Asa repede? Poti sa imi rezumi in cuvintele tale ce ai inteles?

Exista doua tipuri de masa: masa inertiala si masa gravitationala. Oetvos a aratat ca pana la 12 zecimale sunt numeric egale, iar pe echivalenta dintre ele a fost construita teoria generala a a relativitatii. Masa inertiala este marimea care caracterizeaza opozitia unui corp la starea de miscare (adica m din F=ma), iar masa gravitationala este marimea care caracterizeaza taria fortei gravitationale asupra sa (adica m din F=kmM/r^2).

Sa intelg ca mecanismul higgs da materiei masa inertiala si masa gravitationala...
Multumesc.

foton01

Din cate am inteles bozonii Higgs sunt particule ce au doar masa. Intrebarea mea este ce anume da masa bozonilor Higgs?

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 09, 2009, 04:58:10 PM
Din cate am inteles bozonii Higgs sunt particule ce au doar masa. Intrebarea mea este ce anume da masa bozonilor Higgs?

Ce anume da masa bosonilor Higgs este explicat, in analogie, in acele desene explicate din articolul la care ti-am dat linkul mai sus si ai spus ca ai inteles.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 09, 2009, 04:50:06 PM
Sa intelg ca mecanismul higgs da materiei masa inertiala si masa gravitationala...
Multumesc.

De fapt, bosonul Higgs da materiei masa inertiala, cred. Nu exista o teorie cuantica a gravitatiei, deci poate ca nici nu exista gravitatie la scara cuantica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 09, 2009, 03:22:19 PM
Zvonul respectiv trece prin grupuri de fizicieni, nu am inteles analogia asa repede o stiam.

Pai daca nu ai inteles analogia, de ce ai sugerat prima data ca ai inteles-o. Si nu inteleg "nu am inteles analogia asa repede o stiam". Poate daca ai pune niste virgule corect, ar fi mai clar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 09, 2009, 05:38:21 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 09, 2009, 03:22:19 PM
Zvonul respectiv trece prin grupuri de fizicieni, nu am inteles analogia asa repede o stiam.

Pai daca nu ai inteles analogia, de ce ai sugerat prima data ca ai inteles-o. Si nu inteleg "nu am inteles analogia asa repede o stiam". Poate daca ai pune niste virgule corect, ar fi mai clar.

Nu am inteles analogia rapid, acum am spus ca am inteleso deoarece o stiam de mai mult timp.

foton01

Ce anume genereaza campul Higgs?

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 09, 2009, 05:53:09 PM
Ce anume genereaza campul Higgs?

Buna intrebare. Cred ca exista de la sine, a fost creat dupa Big Bang, asa cum au fost create si campurile celorlalte forte fundamentale. Este campul care rupe simetria intre forta electromagnetica si forta nucleara slaba.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Campul este caracterizat de energie. Ce energie caracterizeaza campul Higgs?
Multumesc.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 09, 2009, 06:06:46 PM
Campul este caracterizat de energie. Ce energie caracterizeaza campul Higgs?
Multumesc.

Pui intrebari foarte ascutite. Nu stiu sa raspund la aceasta intrebare. Nici nu sunt sigur daca campul Higgs este si el caracterizat de energie. O sa ma mai documentez, caci aceasta studiez la doctorat. Bine, il caut experimental, dar trebui sa inteleg mai bine si teoria bosonului Higgs. Poti sa pui intrebarea si pe un forum in engleza, unde ai sansa sa gasesti un raspuns, apoi te rog sa il pui si la noi pe site, desigur tradus de tine in romana. Mersi mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 09, 2009, 07:01:35 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 09, 2009, 06:06:46 PM
Campul este caracterizat de energie. Ce energie caracterizeaza campul Higgs?
Multumesc.

Pui intrebari foarte ascutite. Nu stiu sa raspund la aceasta intrebare. Nici nu sunt sigur daca campul Higgs este si el caracterizat de energie. O sa ma mai documentez, caci aceasta studiez la doctorat. Bine, il caut experimental, dar trebui sa inteleg mai bine si teoria bosonului Higgs. Poti sa pui intrebarea si pe un forum in engleza, unde ai sansa sa gasesti un raspuns, apoi te rog sa il pui si la noi pe site, desigur tradus de tine in romana. Mersi mult.

Poti sa-mi dai o adresa pentru forum in engleza?

foton01

Am gasit pe un alt site raspunsul la intrebare:câmpul Higgs nu este considerat o forţă; acesta nu accelerează particule, nu transferă energie.