Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bozonul Higgs

Creat de Adi, Mai 17, 2008, 05:44:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: justme din Aprilie 27, 2009, 12:47:41 AM
As avea si eu niste intrebari dar pentru inceput tin sa mentionez ca sunt paralel cu fizica asa ca sa nu va mirati daca o dau in sf-uri  :P
Bozonii higgs sunt afectati de expansiunea universului adica si ei se indeparteaza unii de altii cum o fac planetele si galaxiile? si daca da atunci scazand densitatea bozonilor higgs nu scade automat si masa materiei din univers? si daca scade masa materie din univers atunci nu este posibil ca accelerarea expansiunii universului sa se produca din aceasta cauza?

Nu, atomii din corpul tau nu se indeparteaza unii de altii odata cu expansiunea Universului. Indepartarea obiectelor se simte doar la distante foarte mari.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tex

Scuze!   Am si eu o curiozitate.

Dupa cum stim  masa (inertiala) este legata indisolubil de forta gravitationala   ( principiul de echivalenta  )   
Cum face bozonul Higgs sa produca si campul gravitational aferent ?

mersi.

Adi

Citat din: tex din Iunie 16, 2009, 09:10:12 AM
Scuze!   Am si eu o curiozitate.

Dupa cum stim  masa (inertiala) este legata indisolubil de forta gravitationala   ( principiul de echivalenta  )   
Cum face bozonul Higgs sa produca si campul gravitational aferent ?

mersi.

Salut!

1. Bozonul Higgs (mai precis mecanismul Higgs da masa particulelor elementare. Apoi, masa da camp gravitational.

2. Pentru particulelele elementare, la energiile pe care le au acum acceleratoarele noastre, gravitatia este atat de slaba, incat poate fi neglijata. Campul gravitational nu joaca deci nici un rol in lumea subatomica, la energiile curente. Abia cand te duci la energiile de la inceputul Universului, imediat dupa Big Bang, este gravitatia suficient de puternica, dar atunci trebuie o lege cuantica a gravitatiei care sa o descrie, iar pana nu vom avea aceasta, nu vom sti de fapt cum se comporta gravitatia la energii foarte mari si distante foarte mici.

3. Bozonul Higgs explica masa particulelor elementare. Totusi, masa noastra de toate zilele este data de masa protonilor si neutrinilor, iar masa lor este data de energia de legatura dintre cuarci (a fortei tari), iar doar in foarte mica masura de masa cuarcilor liberi. Asadar in principiu putem intelege masa din jurul nostru si fara bozonul Higgs. In schimb nu am intelege de ce exista forta slaba si forta electrica ca si forte diferite, cand la inceputul universului erau una si aceeasi. Cu alte cuvinte, bozonul Higgs explica in principala ruperea de simetrie a fortei electroslaba in forta electromagnetica si forta slaba.

Sper ca este putin mai clar acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

#78
CitatBozonul Higgs explica masa particulelor elementare. Totusi, masa noastra de toate zilele este data de masa protonilor si neutrinilor, iar masa lor este data de energia de legatura dintre cuarci (a fortei tari), iar doar in foarte mica masura de masa cuarcilor liberi./
Deci inteleg eu ca masa unui bolovan de materie nu are prea multa legatura cu campul vostru Higgs .
Ar avea legatura doar cu masa particulelor la nivel micro .
Ce nu am inteles e ca voi ziceti ca bosonul Higgs are masa . Parca ziceati ca el da masa . Lui cine i-o da ?
Teoriile voastre prezic vreo posibilitate de influentare a campului acesta Higgs ?
Citatmasa lor este data de energia de legatura dintre cuarci (a fortei tari),
Acolo nu poate exista camp Higgs ? E prea mic spatiul ?
Recunosc faptul ca la nivelul acesta sunt depasit da incerc sa-mi fac o idee .

Electron

off topic:

RaduH, te rog sa ai grija cu tag-urile de quote, ca nu se mai intelege nimic din ce postezi.

/off topic.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Scuze m-am grabit si nici eu n-am observat ce a iesit .

RaduH

Masa unui quarc liber difera de masa lui in stare legata ?
Stiu ca forta de culoare sau tare e asemanatoare cu cea electromagnetica deci e cuantificata cel putin ca marimi energetice .
Prin asta sa inteleg ca masa unui quarc legat e data de altceva decat de campul acesta Higgs , prin energia pe care o poate avea in stare legala ? Quarcul are masa de repaos ?
Adi te rog explica-mi cum se dezitegreaza un boson in quarci . E ceva asemanator cu fotonul care genereaza perechi electon-pozitron ?
Si mai am o nelamurire la o discutie mai veche cu Ionut . Vad ca posteaza aici .
Era vorba de sectiunea eficace . Acceptase ca in cazul unor particule accelerate la viteze apropiate de cea a luminii aceasta sectiune eficace a interactiunii cu campurile de accelerare scade daca nu ma insel . Inseamna ca pe masura ce particula castiga energie in acceleratoarele de particule (deci se apropie tot mai mult de viteza luminii) intensitatea campurilor care o acceleraza trebuie marita ?

RaduH

Citatiar masa lor este data de energia de legatura dintre cuarci (a fortei tari),
Oare nu ne indreptam spre teoria marii unificari ?

Gabitzu

Sall ma numesc Gabriel si sunt nou pe forum. Am si eu o  intrebare....daca intradevar exista bozonul Higgs ar trebui sa existe si o antiparticula al acestuia. In spatiile intergalactice unde ar putea exista densitatii enorme de antimaterie ar putea sa existe si aceste antiparticule. si daca exista tot acelasi efect l-ar putea avea asupra antiparticulelor sau rolul lor se inverseaza??? ce se intampla cu campul higgs??? Multumesc

Adi

Citat din: Gabitzu din August 26, 2009, 08:59:55 PM
Sall ma numesc Gabriel si sunt nou pe forum.

Bine ai venit!

Citat din: Gabitzu din August 26, 2009, 08:59:55 PM
Am si eu o  intrebare....daca intradevar exista bozonul Higgs ar trebui sa existe si o antiparticula al acestuia.

Aceasta nu este adevarat. Nu orice particula elementara are o antiparticula diferita. De exemplu, fotonul este propria lui antiparticula. La fel si bozonul Z0. La fel este si cazu bosonului Higgs, care este si el neutru din punct de vedere electric. Mai mult, toate celelalte numere cuantice sunt zero. De aceea, nu are cum sa aiba o alta antiparticula.

Citat din: Gabitzu din August 26, 2009, 08:59:55 PM
In spatiile intergalactice unde ar putea exista densitatii enorme de antimaterie

Deocamdata nu s-au descoperit decat cantitati infime de antimaterie in Univers. De fapt, asta e una din intrebarile fundamentale despre Univers: daca in Big Bang s-au creat cantati egale de materie si antimaterie, cum se face ca in Universul nostru exista doar materie? Unde a disparut antimateria?

Citat din: Gabitzu din August 26, 2009, 08:59:55 PM
ar putea sa existe si aceste antiparticule. si daca exista tot acelasi efect l-ar putea avea asupra antiparticulelor sau rolul lor se inverseaza??? ce se intampla cu campul higgs??? Multumesc

Sper ca este un pic mai clar acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: RaduH din August 20, 2009, 08:02:44 PM
Masa unui quarc liber difera de masa lui in stare legata ?

Un cuarc nu poate exista in stare libera, deci nu stiu daca are sens sa vorbim de masa cuarcilor in stare libera. Dar daca s-ar putea vorbi as zice ca da, difera de masa cuarcilor in stare legata.

Citat din: RaduH din August 20, 2009, 08:02:44 PM
Stiu ca forta de culoare sau tare e asemanatoare cu cea electromagnetica deci e cuantificata cel putin ca marimi energetice .

Da, toate fortele fundamentale, cu exceptia gravitatiei, au fost cuantificate.

Citat din: RaduH din August 20, 2009, 08:02:44 PM
Prin asta sa inteleg ca masa unui quarc legat e data de altceva decat de campul acesta Higgs , prin energia pe care o poate avea in stare legala ? Quarcul are masa de repaos ?

Da, masa cuarcilor este data nu doar de bozonul Higgs, ci mai ales de energia de legatura. Dar cuarcii sunt un caz special. Dar masa electronilor, muonilor, mezonilor tau, neutrinilor, bozonilor W si Z sunt date de bozonul Higgs. Mai mult, mecanismul Higgs are rolul de a rupe simetria dintre forta slaba si forta electromagnetica, cu alte cuvinte, acest mecanism permite unificare acestor doua forte in forta electroslaba.

Citat din: RaduH din August 20, 2009, 08:02:44 PM
Adi te rog explica-mi cum se dezitegreaza un boson in quarci . E ceva asemanator cu fotonul care genereaza perechi electon-pozitron ?

Da, e un fenomen similar. Un boson Higgs poate produce un cuarc bottom si un anticuarc bottom. Aceasta daca bosonul Higgs are masa intre 115 si 135 GeV/c^2. Daca are masa mai mare, se descompune mai ales intr-un boson W+ si unul W-, sau in doi bosoni Z0.

Citat din: RaduH din August 20, 2009, 08:02:44 PM
Si mai am o nelamurire la o discutie mai veche cu Ionut . Vad ca posteaza aici .
Era vorba de sectiunea eficace . Acceptase ca in cazul unor particule accelerate la viteze apropiate de cea a luminii aceasta sectiune eficace a interactiunii cu campurile de accelerare scade daca nu ma insel . Inseamna ca pe masura ce particula castiga energie in acceleratoarele de particule (deci se apropie tot mai mult de viteza luminii) intensitatea campurilor care o acceleraza trebuie marita ?

Sectiunea eficace inseamna probabilitatea ca un anumit fenomen fizic sa aiba loc. Trebuie sa spui despre ce proces fizic vorbesti. Cu cat un proton si un proton au energii mai mari, cu atat probabilitatea de a produce un boson Higgs creste.

Sper ca este un pic mai clar acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Citat din: Adi din August 27, 2009, 03:49:37 PM

Da, masa cuarcilor este data nu doar de bozonul Higgs, ci mai ales de energia de legatura.


Adi, eu stiam ca masa protonului e data de masa cuarcilor care-l compun + energia de legatura dintre ei. Adica energia de legatura nu e inclusa in masa cuarcilor. Daca am retinut bine, masa cuarcilor reprezinta doar 5% din masa protonului, restul de 95% fiind data de energia de legatura.

Si am si eu o intrebare: energia de legatura reprezinta energia gluonilor? (asa citisem pe undeva.)

Adi

Citat din: 123 din August 27, 2009, 05:39:16 PM
Citat din: Adi din August 27, 2009, 03:49:37 PM

Da, masa cuarcilor este data nu doar de bozonul Higgs, ci mai ales de energia de legatura.


Adi, eu stiam ca masa protonului e data de masa cuarcilor care-l compun + energia de legatura dintre ei. Adica energia de legatura nu e inclusa in masa cuarcilor. Daca am retinut bine, masa cuarcilor reprezinta doar 5% din masa protonului, restul de 95% fiind data de energia de legatura.

Si am si eu o intrebare: energia de legatura reprezinta energia gluonilor? (asa citisem pe undeva.)

Da, si eu stiam ce stiai si tu. Si da, energia de legatura este energia gluonilor, adica gluonii schimbati intre cuarci au aceasta energie de legatura. Dar parca am auzit si de ideea ca masa cuarcilor difera de energia de legatura. Nu sunt aici sigur, cum am precizat mai sus.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Mesaj al lui Foton01 mutat aici, caci nu stia de acest topic:
Citat din: Foton01
Am cateva intrebari cu privire la bosonul Higgs:
Cum putem definii masa?
Daca bosonul Higgs da masa materiei lui cine ii da masa?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Adi din Septembrie 09, 2009, 02:58:16 PM
Mesaj al lui Foton01 mutat aici, caci nu stia de acest topic:
Citat din: Foton01
Am cateva intrebari cu privire la bosonul Higgs:
Cum putem definii masa?
Daca bosonul Higgs da masa materiei lui cine ii da masa?

Buna intrebare. Practic, nu bosonul Higgs da masa particulelor, ci mecanismul Higgs (adica teoria). Trebuie sa vezi analogia cu omul de stiinta celebru ce intra in sala si apoi cand doar un zvon (informatie) intra in sala. Citeste acest articol de la Stiinta Azi, in special explicatiile de la acele desene.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro