Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bozonul Higgs

Creat de Adi, Mai 17, 2008, 05:44:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

m00nkiller

Aha, am inteles acu.
Din pacate teoria matematica a corzilor depaseste cu mult capacitatea mea intelectuala :(
Ma axez mai mult pe rezumate si pe carti de gen "String theory for idiots".

Adi

Pe toti ne depaseste. Toti incercam sa intelegem ceea ce ne explica alti oameni de stiinta mai avansati in studiul teoriei. Pana la urma, sunt foarte putini acolo sus la varf care inteleg bine bine ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: m00nkiller din August 27, 2008, 03:59:51 PM
Aha, am inteles acu.
Din pacate teoria matematica a corzilor depaseste cu mult capacitatea mea intelectuala :(
Ma axez mai mult pe rezumate si pe carti de gen "String theory for idiots".
Citat din: Adi din August 27, 2008, 04:18:44 PM
Pe toti ne depaseste. Toti incercam sa intelegem ceea ce ne explica alti oameni de stiinta mai avansati in studiul teoriei. Pana la urma, sunt foarte putini acolo sus la varf care inteleg bine bine ...
Nici eu nu lucrez cu teoria corzilor. Iau contact doar ocazional cu ea pe la conferinte si nu stiu decat ceva lucruri de suprafata. Nu stiu daca teoria corzilor depaseste capacitatea intelectuala a vreunuia dintre noi, vom afla asta doar daca ne apucam de ea :D. Oricum nu trebuie sa fii savant ca sa ajungi la o intelegere rezonabila a domeniului asta :D si nu esti idiot adica nu ai idee despre ce e vorba.

m00nkiller

Pai am incercat. O idee am despre ce inseamna. Nu sunt chiar idiot. Stiu necesitatea teoriei corzilor, stiu ca sunt cinci teorii diferite, ca e nevoie de existenta mai multor dimensiuni pentru a putea explica fenomenele din 4 dimensiuni, ca exista in asa numitele spatii Calabi-Yau si inca cateva lucruri marunte. Dar cand am incercat sa aprofundez studiind matematica ce sta la baza teoriei mi-am plecat capul rusinat. Habar n-aveam despre ce vorbea. oricum nu sunt prea motivat sa-mi bat capul cu asa detalii matematice. Imi fac si eu o spoiala de cultura ca sa nu ma fac chiar de rusine pe forumuri! 8)

Adi

Iata topicul de pe acest forum despre teoria corzilor. In plus, iata unde pe internet se gasesc filmele intregi din seria "The Elegant Universe", care popularizeaza teoria corzilor.


The Elegant Universe (Universul elegant), popularizare a teoriei corzilor, cu Brian Greene. Aceasta teorie inca neconfirmata experimental si inca nefinisata teoretic este totusi teoria noastra cu cea mai buna sansa pentru a fi o teoria a "tot ce exista in Univers", o teorie care ar unifica mecanica cuantica cu relativitatea generalizata. Aceasta teorie prezica ca particulele elementare nu sunt punctiforme, ci mici, foarte mici, corzi, care vibrand la o anumita frecventa, au o anumita energie si astfel o anumita masa, fiind astfel o anumita particula. Astfel, totul ar fi corzi. Repetam: deocamdata este doar o teorie. Dar iata, explicat simplu, ce zice aceasta teorie.

Partea I (Relavititatea lui Einstein)

Partea a II-a (Corzile)

Partea a III-a (Teoria M)


Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Daca Higgs (bosonul) interactioneaza cu toate particulele inseamna ca interactioneaza prin toate mecanismele (slab, tare, electromagnetic) ? Sau e nevoie sa se introduca un nou tip de interactiune ?

Adi

Citat din: HarapAlb din Septembrie 06, 2008, 12:39:24 AM
Daca Higgs (bosonul) interactioneaza cu toate particulele inseamna ca interactioneaza prin toate mecanismele (slab, tare, electromagnetic) ? Sau e nevoie sa se introduca un nou tip de interactiune ?

Din cate inteleg eu, bozonul Higgs da masa doar fermionilor (particulelor de materie), iar nu particulelor purtatoare de forta. Dar nu sunt sigur. Cred ca interactioneaza prin "ciocnire". Cu cat particulelele se ciocnesc cu bozoni Higgs mai mult, cu atat ele au masa mai mare. Bozonul Higgs nu are numere cuantice (sarcina zero, spin zero, etc), are aceleasi numere cuantica ca si vidul. Particulele sunt franate prin franare. Dar nu stapanesc foarte bine teoria, poate Ionut poate clarifica aceste aspecte.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

 
Citat din: HarapAlb din Septembrie 06, 2008, 12:39:24 AM
Daca Higgs (bosonul) interactioneaza cu toate particulele inseamna ca interactioneaza prin toate mecanismele (slab, tare, electromagnetic) ? Sau e nevoie sa se introduca un nou tip de interactiune ?
Nu sunt teoretician, dar din ce am invatat la cursul de QFT, stiu ca bozonul Higgs cupleaza doar la masa, atata tot, nu e vorba de nici una din fortele arhicunoscute (slaba, tare sau electromagnetica). Asta inseamna ca interactioneaza si cu bozonii de schimb (doar cu cei cu masa bineinteles). Datorita chestiei asteia, interactiile bozonului Higgs sunt in principiu foarte simple. Sectiunile eficace de interactie sunt proportionale cu masa asta insemnand ca bozonul Higgs dezintegreaza preferential in particule grele, cu conditia ca energia sa se conserve.

Adi

Ionut, multumesc. Ai raspuns asa de bine, incat mi-ai raspuns la intrebarea la care meditasem chiar astazi fara sa imi fi dat un raspuns multumitor. De ce la masa mica bozonul Higgs se dezitegreaza in primul rand in pereche de cuarci bottom si antibottom si apoi in alte particule. Dar de fapt, se dezintegreaza exact in ordinea maselor. Multumesc mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

#69
Citat din: Adi din Septembrie 15, 2008, 05:36:05 AM
Ionut, multumesc. Ai raspuns asa de bine, incat mi-ai raspuns la intrebarea la care meditasem chiar astazi fara sa imi fi dat un raspuns multumitor. De ce la masa mica bozonul Higgs se dezitegreaza in primul rand in pereche de cuarci bottom si antibottom si apoi in alte particule. Dar de fapt, se dezintegreaza exact in ordinea maselor. Multumesc mult.
Da Adi, sectiunile eficace sunt proportionale cu masele, deci dezintegrarea in particule grele este mai probabila. Pentru cautatorii de Higgs totusi treaba nu este asa de simpla :). Ei trebuie sa aiba in vedere si "zgomotul" specific fiecarui canal de dezintegrare. Canalele hadronice (perechi cuarl-anticuarc) sunt foarte "zgomotoase" pentru ca exista multe alte procese care produc perechi cuarc-anticuarc. "Canalul de aur" pentru Higgs este dezintegrarea in 2 bozoni Z0 care la randul lor se dezintegreaza in cate 2 miuoni. Asta ar fi fost canalul cu cel mai mic zgomot.

Adi

Asa este, Ionut. Numai ca pentru a produce doi bozoni Z0 trebuie ca bozonul Higgs sa aiba masa de cel putin suma maselor bozonilor Z0, deci cel putin 180 GeV. Pentru Higgs de masa mai mica, sub 130 GeV, atunci se dezintegreaza in bb cel mai mult si intr-adevar e imposibil de distins de zgomotul de fond. De aceea noi cautam un bozon Higgs produs impreuna cu un bozon W, care se dezintegreaza in un lepton si un neutrino, iar pe acestia ii poti identifica usor in detector.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

  Pai nu stiu cat de usor e de detectat un neutrino :). Din cate stiu, neutrinii interactioneaza foarte putin cu materia ceea ce ii face practic nedetectabili.

Adi

M-am exprimat incomplet. Voiam sa zic ca prezenta unui neutrino este dedusa din o energie transversala lipsa (missing transverse energy). Daca o vezi, atunci stii ca ai avut un neutrino si ii si poti masura energia transversa la fasciculele de protoni. Desigur, cu anumite incertitundini, caci a masura energia in calorimetru are incertitudinea ei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Am facut un articol in care colectez articole, prezentari, animatii, postere, afise despre bozonul Higgs, in limba romana. Cea mai recenta achizitie este bozonul Higgs explicat de mine in 10 minunte la o conferinta organizata de studenti, pentru studenti, la universitatea McGill. Clipurile youtube ale prezentarii sunt acolo. Linkurile articolelor in romana sunt acolo.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

justme

#74
As avea si eu niste intrebari dar pentru inceput tin sa mentionez ca sunt paralel cu fizica asa ca sa nu va mirati daca o dau in sf-uri  :P
Bozonii higgs sunt afectati de expansiunea universului adica si ei se indeparteaza unii de altii cum o fac planetele si galaxiile? si daca da atunci scazand densitatea bozonilor higgs nu scade automat si masa materiei din univers? si daca scade masa materie din univers atunci nu este posibil ca accelerarea expansiunii universului sa se produca din aceasta cauza?