Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bozonul Higgs

Creat de Adi, Mai 17, 2008, 05:44:22 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 25, 2009, 06:34:21 PM
Multumesc foarte mult, mi-ai fost de mare ajutor...
Mersi.

Cu placere.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 25, 2009, 07:52:24 PM
Adi, mai am o intrebare, tu crezi, ca materia capata masa prin emisia si reabsortia bosonilor higgs?
Sau materia capata masa prin faptul ca particulele higgs actioneaza ca o "rezistenta"?

Raspunsul nu trebuie sa fie foarte complicat, doar ce stii tu.
Multumesc.

Din punct de vedere matematic, cred ca da, asa ar aparea: ca materia emite si reabsoarebe bosoni Higgs. Dar va trebui sa ma mai documentez un pic despre asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01

Citat din: Adi din Septembrie 25, 2009, 08:02:59 PM
Citat din: foton01 din Septembrie 25, 2009, 07:52:24 PM
Adi, mai am o intrebare, tu crezi, ca materia capata masa prin emisia si reabsortia bosonilor higgs?
Sau materia capata masa prin faptul ca particulele higgs actioneaza ca o "rezistenta"?

Raspunsul nu trebuie sa fie foarte complicat, doar ce stii tu.
Multumesc.

Din punct de vedere matematic, cred ca da, asa ar aparea: ca materia emite si reabsoarebe bosoni Higgs. Dar va trebui sa ma mai documentez un pic despre asta.

Dar din punct de vedere fizic materia capata masa prin faptul ca particulele higgs se comporta ca o "rezistenta"?

foton01

Eu asta am inteles din toate discutiile...

Adi

Da, asta e. Din punct de vedere fizic, spatiul (chiar si vidul) se comporta ca un mediu vascos, care opune rezistenta la inaintare, cu atat mai mare, cu cat masa e mai mare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01


cris

#126
Citat din: Adi din Septembrie 25, 2009, 10:46:37 PM
Da, asta e. Din punct de vedere fizic, spatiul (chiar si vidul) se comporta ca un mediu vascos, care opune rezistenta la inaintare, cu atat mai mare, cu cat masa e mai mare.
Nu cred ca e o comparatie fericita deoarece la o deplasare rectilinie si uniforma nu se mai opune nimic.Opozitia la acceleratie trebuie cautata chiar in structura corpului care primeste impulsul.

foton01

Citat din: cris din Septembrie 26, 2009, 08:02:39 AM
Citat din: Adi din Septembrie 25, 2009, 10:46:37 PM
Da, asta e. Din punct de vedere fizic, spatiul (chiar si vidul) se comporta ca un mediu vascos, care opune rezistenta la inaintare, cu atat mai mare, cu cat masa e mai mare.
Nu cred ca e o comparatie fericita deoarece la o deplasare rectilinie si uniforma nu se mai opune nimic.Opozitia la acceleratie trebuie cautata chiar in structura corpului care primeste impulsul.

O cred ca este o comparatie foarte buna.

foton01

La miscare rectilie uniforma se opune acest camp higgs.

Adi

Citat din: cris din Septembrie 26, 2009, 08:02:39 AM
Citat din: Adi din Septembrie 25, 2009, 10:46:37 PM
Da, asta e. Din punct de vedere fizic, spatiul (chiar si vidul) se comporta ca un mediu vascos, care opune rezistenta la inaintare, cu atat mai mare, cu cat masa e mai mare.
Nu cred ca e o comparatie fericita deoarece la o deplasare rectilinie si uniforma nu se mai opune nimic.Opozitia la acceleratie trebuie cautata chiar in structura corpului care primeste impulsul.

Ba da, interactia particulei cu bosonii Higgs are loc si la miscare rectilinie si uniforma a particulei, caci aceasta are masa diferita de zero si atunci cand merge rectiliniu si uniform.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata un articol interesant de astazi din New York Time despre bosonul Higgs. El promoveaza doua articole inca nepublicate a doi teoreticieni. Acestia propun o idee traznita. Anume ca Natura nu permite producerea de bosoni Higgs si astfel ar opri orice accelerator care ar incerca sa ii produca. Predictia lor este ca LHC-ul se va rupe iar si iar si niciodata nu va rula la energiile care vor permite producerea de boson Higgs. Daca insa bosonul Higgs va fi descoperit, atunci teoria lor va fi confirmata. Daca insa LHC se va tot opri, nu se va putea demonstra ca este din cauza explicatiei lor. Ei zic ca de fapt ar fi un fel de calatorie din viitor pentru a opri omenirea pentru a face o catastrofa. Ei zic ca referitor la calatoriile in timp se interzice sa vii in trecut si sa iti omori bunicul, dar ca se permite sa vii in trecut si sa il salvezi de la un accident. Personal, eu cred ca e interezis si sa il salvezi de la un accident, caci modifici trecutul si apoi alti oameni pot muri datorita faptului ca el traieste si tot asa. Si mai cred ca daca LHC poate produce bosoni Higgs, atunci si coliziunile foarte energetice din atmosfera il produc deja. Cu alte cuvinte, bosonul Higgs a fost produs deja in natura.

Iata articolul din New York Times.

Voi ce ziceti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Adi din Octombrie 13, 2009, 06:41:12 PM
Anume ca Natura nu permite producerea de bosoni Higgs si astfel ar opri orice accelerator care ar incerca sa ii produca.
De parca Naturii ii pasa de ce fac niste fiinte insignificante de pe un insignificant Pamant...  ::)


CitatDaca insa bosonul Higgs va fi descoperit, atunci teoria lor va fi confirmata.
Vrei sa spui infirmata, nu?

e-
Don't believe everything you think.

valangjed

Citat din: Adi din Octombrie 13, 2009, 06:41:12 PM
Iata un articol interesant de astazi din New York Time despre bosonul Higgs. El promoveaza doua articole inca nepublicate a doi teoreticieni. Acestia propun o idee traznita. Anume ca Natura nu permite producerea de bosoni Higgs si astfel ar opri orice accelerator care ar incerca sa ii produca. Predictia lor este ca LHC-ul se va rupe iar si iar si niciodata nu va rula la energiile care vor permite producerea de boson Higgs. Daca insa bosonul Higgs va fi descoperit, atunci teoria lor va fi confirmata. Daca insa LHC se va tot opri, nu se va putea demonstra ca este din cauza explicatiei lor. Ei zic ca de fapt ar fi un fel de calatorie din viitor pentru a opri omenirea pentru a face o catastrofa. Ei zic ca referitor la calatoriile in timp se interzice sa vii in trecut si sa iti omori bunicul, dar ca se permite sa vii in trecut si sa il salvezi de la un accident. Personal, eu cred ca e interezis si sa il salvezi de la un accident, caci modifici trecutul si apoi alti oameni pot muri datorita faptului ca el traieste si tot asa. Si mai cred ca daca LHC poate produce bosoni Higgs, atunci si coliziunile foarte energetice din atmosfera il produc deja. Cu alte cuvinte, bosonul Higgs a fost produs deja in natura.

Iata articolul din New York Times.
Nu e un fel de (daca imi omor bunicul eu nu mai exist dar eu ,neexistand, nu mai pot sa-mi omor bunicul?

Voi ce ziceti?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

constantin.a

Am mai intalnit ideea asta intr-un film SF acum ceva timp in urma. Poate e o modalitate de a naturii de a evita paradoxurile...vom vedea...

Adi

Citat din: Electron din Octombrie 13, 2009, 06:49:51 PM
CitatDaca insa bosonul Higgs va fi descoperit, atunci teoria lor va fi confirmata.
Vrei sa spui infirmata, nu?
e-

Da, infirmata voiam sa spun. Mersi de vigilenta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro