Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Constantin Munteanu, biolog

Creat de c, Iunie 07, 2010, 07:07:56 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

apex

"unitate morfo funcţională elementară" -apare cumva si "unitatea transcendentală a conştiinţei " ?
_ce inseamna "unitate"....ca intrepatrundere sau cum ?

"prim nivel de organizare a materiei vii" - poate ar trebui definit....mai clar ....
_personal cred ca noua oamenilor ne place sa "taiem" - divizam ...dar oricat ai diviza ...tot ramane ceva de divizat ....indiferent ca ai sa nu posibilitatile tehnice de executie ...
_Dzeu imparte dar nu desparte ....

"autoreglare, autoconservare şi autoreproducere" - pare a fi destul de autonom,...aici ma indoiesc ...personal cred ca se transmit memorii divine ...auto - un fel de autonomizare ....ceea ce nu cred ca poate fi adevarat ...nu ne putem autonomiza fata de Divin....sau mai bine zis putem sa o facem dar ne autodistrugem - prin "joc in propria natura "

aseara eram pe un chat al unui radio si se vorbea de 'luminita de la capatul tunelului " -
luminita = lumini + ita = ite de luminite = fascicole de luminite ...mai apare si o legatura intre linia lui "i' si punctul de deasupra '."......I-ul ridica pana la cer dar si adanceste in axiologie ca sa faciliteze coborarea Divinului ....
_dar intre linia lui "i" si punctul "." de deasupra probabil ca exista o fuziune o plasmatica chiar daca nu o percepem....
_ca sa faci o linie iti trebuie mai multe planuri sau cel putin 2 ...
_ca sa faci un punct iti trebuie cel putin 3 planuri - presupunand ca nu trebuie sa fie neaparat rotund....
_oricum ideea de "rotund" -  face atac la conceptul de cerc ...si nu duce 'nicaieri" - desigur ca travaliu de gandire ...poate fi ajutator ....

apare "tunelului" - ca forma de "focalizare ."..forma cilindrica ....

fascicolul in sine arata ca o impletire de fotoni ...zic eu (desi nu stiu daca se poate demonstra ...) ca o franghie sau cablu electric impletiri de fotoni in "S".....elicoidala .....

iata ce am gasit pe net : "Căderea din Rai aduce ,,destructurarea" Limbajului. Hristos aduce ,,RESTRUCTURAREA" Limbajului. Dacă se poate vorbi de o ,,Filozofie Creştină", aceasta ar fi Filozofia Restructurării destructurării Limbajului. "

herta muller -  vorbea de "cercul dracesc al cuvintelor"....

___personal cred ca este destul de dificil sa spui ceva concret ne zbatem in "meandrele concretului ".....jocul de "relativism " nu duce nicaieri daca nu exista o orientare clara ....





apex

am consulta site-ul mi se pare destul de bine pus la punct .....

c

Am incercat sa dau explicatii "oficiale" legate de celula. Mai departe raspunsul tine de filosofie sau de credinte religioase de care nu m-as lega mai departe pentru ca incerc sa respect titlul acestui site: StiintaAzi. Poate ca stiinta de maine va spune mai multe despre "unitatea transcendentală a conştiinţei" In rest nu pot vorbi decat in numele stiintei si nu al "Divinului care imparte dar nu desparte ...."


apex

cred ca te-ai suparat putin ....mi-ai dat un raspuns cam "inchis"....

....in sfarsit ...eu incercam sa iti spun de limbaj ...ca este posibil sa il receptionez cu o oarecare deformare ....de aceea ti-am dat mai multe perspective....incercand sa fac deschideri de dialog....

...m-ar fi bucurat f mult sa faci "act de gandire proprie"....asa cum am incercat si eu pe alocuri ...

eu cred ca solutia nemuririi si a libertatii este impletirea dintre stiinta arta religie....eliade ...parca a spus-o ....

eu  incercam sa le impletesc ....

nu ma derajeaza ca ma refuzi in dialog ...ci cel putin asa imi apare ca o unilateralitate fixista ....sper sa nu te supere expresia....

ma gandeam ca poate vom putea privi dincolo de limbaj ....oricum nu limbajul in sine are algoritmul ....



,,unii au îmbrăţişat epifenomenalismul (concepţie promovată de Thomas Huxley), care reţine
caracterul distinct al minţii şi trupului, refuzând însă minţii orice rol cauzal în lumea fizică. În
această perspectivă, mintea este un fel de sub-produs al creierului însă nu exercită vreun efect
asupra lui. Epifenomenalismul are avantajul de a fi mai uşor conciliabil cu ştiinţa decât
interacţionismul dualist, însă are dezavantajul de a merge puternic contra simţului comun. Intuitiv,
este greu de acceptat faptul că gândurile şi sentimentele noastre nu au niciun efect asupra
comportamentului nostru. O altă problemă este ridicată de Raymond Smullyan în fabula scurtă Un
dualist nefericit (cap. 4): Dacă mintea nu are niciun efect asupra comportamentului, atunci nu are
niciun efect relativ la ceea ce spunem despre minte, astfel încât se pare că s-ar putea înlătura
mintea şi am putea vorbi despre aceasta exact la fel".

"Există o informaţie primordială? Există un cod, asemenea celui genetic, care să fie
înscris la nivelul materiei profunde?"
"Unde se găseşte înscris algoritmul după care se realizează desfăşurarea spaţială şi
temporală a cosmosului?".....

....desigur sper sa nu te deranjeze limbajul sau forma mea de expresie ....



c

#19
Dialogul nu are de ce sa ma supere decat daca ar avea elemente nepotrivite si nu pot sa fiu eu cel ce inchide un subiect.
Am spus insa ceea ce cred in acest context.
Imi vine insa mai greu sa discut deschis fara sa va vad fata in fata, sa va urmaresc firul gandirii si sa pot dialoga empatic pe problemele puse in discutie. Nu stiu varsta, nu cunosc detalii profesionale, nu imi pot calibra raspunsurile la intrebarile puse, nu va cunosc intentiile, nu stiu daca din partea cealalta sunt bine receptionat. Nu vreau, in general sa intru in polemici daunatoare, poate in fata dvs as fi doar un elev mediocru, fara capacitate de gandire proprie, dar chiar si in aceste conditii, dialogul dintre profesor si elev este util, in masura in care cineva transmite o informatie si cineva o receptioneaza si incearca sa o integreze in sistemul sau de cunoastere.
Si eu pot sa receptionez deformat sensul unei fraze intrerupta de .....Oricum subiectul ramane deschis si problematica impletirii artei, stiintei si religiei suscita interesul meu. Cred ca mai intai am nevoie de lamuriri asupra modului in care vedeti o definitie pentru celula, pentru unitatea transcendenta a constiintei, pentru constiinta.
Cu alte cuvinte as vrea sa cunosc mai multe despre algoritm si pe urma sa incerc sa merg mai departe in rationament.
Sper, la randul meu, sa nu va supar.




apex

...da cred ca aveti dreptate ...

eu am facut urmatoarele meserii:
_reporter ziar
_security intr-un bar
_sticlar
_fotomodel
_vanzator
_sef de magazin
_munca agricultura
_agent telefonie celulara
_ajutor de handicapat
_masseur
_vanzari / promovare / marketing /intermedieri de business
_optica medicala
_optometrie 2 ani dar befinalizat
_prof calculatoare ptr. clasele I -VIII
_munca in constructii - fierar betonist
_marketing produse naturiste

.....folosesc multe puncte puncte ....
si punctul in sine poate ajuta la o perfectibilizare a ceea ce spun ...
pun puncte puncte dupa un cuvant ce mi se pare sau o fraza ce mi se pare a avea forme pure - forme de dezvoltare in progresie continua .....va las loc ca sa puneti ceea ce doriti ...oricum eu ma gandesc la mai multe variante....

este f greu sa fixezi un cuvant ...trebuiesc macar unul sau inca un semn pe langa el -  ca sa ii dau o "stuctura ierarhica " sau o forma de structuralizare....
_dar exista si cuvinte care prin ele insasi isi creeaza o valoare ....imi place sa il analizez pe vocale si consoane ....in sfarsit....
sper ca sa nu dea rigiditate in formarea structurilor de dialog.....

cat despre algoritm ....

....religia spune ca se afla in "cartea vietii"....

nasterea are loc inca dinaintea nasterii fizice....zice tot religia...
deci ma gandesc eu ...ca ar fi o 'propagare"  daca pot sa ii spun asa in corp a unor memorii ....ce pregatesc nasterea ....
nu stiu daca vreodata o asemenea taina ar  trebui cunoscuta ...dar in sfarsit ....


*o sa revin nu prea inteleg de ce nu imi permite sa scriu ...


apex

deci referitor la "celula'....eu vreau ca ea sa aiba - posibilitate de dezvoltare in progresie continua chiar cu schimbari multimatriceale ....

celula - ptr mine este o intretaiere a cel putin 3 planuri ....gandind ca nu trebuie sa fie neaparat rotunda sau sferica ....
sau poate fi si doua planuri dar atunci apare ideea de "celula liniara" ( nu stiu daca este corecta )exprimarea...
sau poate sa fie o intretaiere de "planuri" ascutite ....precum doua varfuri se intretaie ...

combinatiile de intretaiere intrepatrundere intre "planuri" pot fi o multitudine ....multitudinea fiind cea care dau forma ....scheletica ....

apare problema impletirii cu Divinul ale acestor "planuri" ....planuri pot fi geometrice dar pot fi si spirituale.....

o sa revin vad ca nu ma lasa sa scriu mai departe ....







apex

constructia imaginativa este intotdeauna inaintea capacitatii de reproducere fizica....

ma duce cu gandul la o supraforma ...care sta peste forma precum o aura ....si care ajuta la cresterea si descresterea dezvoltarii .....

prin nano tehnologie  - apare o "forma de memorie" a particulelor ...care la apropiere unele de altele are loc o fuziune in camp electromagnetic ....nu cunosc prea bine ....

dar apare  problema de unde stiu acele particule , sau de unde au aceasta memorie de miscare ....ce la determina sa faca aceste miscari ....

......

apex

se pare ca sunetele au o influenta foarte mare asupra structurarii aminoacizilor pe retelele de ADN....frecventele inalte... dand constructii mai puternice .....

Ati incercat sa folositi si sunetele in cercetarea dvs......

apex

"Sa descoperit existenţa unei energii reziduale în sânul vidului.
Această energie ar putea ca, în cursul ,,fluctuaţiilor ei de stare" să se transforme în materie.""".....

in cadrul cercetarii ati incercat sa folositi o combinatie intre sunet si vid ....???

c

Cristian, sincer imi este foarte greu sa te urmaresc. Se impletesc lucruri interesante cu aberatii si efectiv e greu sa stii de la ce ai plecat si unde vrei sa ajungi. Nu ai specificat ce varsta ai, asa ca iti voi spune direct, Cristian.

apex

de exemplu citeam undeva ca in teatrul romanesc paradoxul si absurdul sunt formele de experimentare ....fara sa fac o aluzie din aceasta....

dar in sensul ca se pot face tot felul de experimente.....multe inventii s-au descoperit asa.....

.....

apex

scuze am uitat sa spun varsta ....37....

mircea_p

Oare cine a introdus expresia "betia de cuvinte"? Acum cred ca inteleg ce a vrut sa spuna.
Parca imi vine ametetala. A, sa nu uit, ...........