Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

problema chimie organica

Creat de weasel, Iunie 06, 2010, 08:55:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

weasel

1.Scrie formulele de structura pt urmatorii aminoacizii A alfa-alanina , B glicocol , C acid glutamic D cisteina si denumeste i conform IUPAC ( primul punct l am rezolvat )
2.Calculeaza volumul solutiei de NaOH de concentratie 1 M care reactioneaza stoechiometric 400 g acid glutamic de puritate 66%
3.Scrie structura dipolara a glicinei si explica prin ecuatii ale reactiilor chimice , carcterul amfoter al glicinei.
4.indica o utilizare a aminoacizilor datorata caracterului lor amfoter .
va rog ajutati-ma , cu niste reactii , cu niste puncte de plecare ..

Adi

Tu ce ai incercat pana acum? Pune ce ai incercat tu aici ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

Salut!

Pt punctul 2 . formula moleculara la glicina, masa, cine reactioneaza cu NaOH si ai rezolvat.
3. ce insemana caracterul amfoter? daca stii definitia ai si raspunsul ai si reactiile.
4. caracterul amfoter ( mi-a scapat) are doua aplicatii simpel si ar trebui retinute:

- antodot in intoxicatii cu acizi sau baze ( amoniac de ex) - se administreaza lapte, aminoacizii din lapte reactioneaza cu amoniacul si il neutralizeaza fara a modifica pH-ul ( in anumite limite)

- nu se beau medicamentele cu lapte - in general medicamentele sunt activate sub forma de sare in stomac ( mai ales daca avem grupari amino) . daca bem lapte inactivam acidul clorhidric din sucul gastric si medicamentul nu mai ajunge in forma activa

Plus multe altele care la ora asta nu imi vin in minte. Ideea de baza e ca sunt solutii tampon. Poti adauga baza saua cid ( intre niste limite) si solutia pastreaza acelasi pH. Bafta!

weasel

asta am facut eu pana acum

dianaocnaru

e cineva p aici?ma ajutati si p mine cu o problema?ms!

eeewsimionescu

Mai este cineva si pe aici.:)Te pot ajuta...insa eu momentan stiu chimia 9-10.Daca se leaga de materia asta e ok.

Adi

Citat din: dianaocnaru din Iulie 11, 2010, 11:28:22 AM
e cineva p aici?ma ajutati si p mine cu o problema?ms!

Te ajutam, dar trebuie sa scrii corect ortografic, nu cu abrevieri ca pe messenger. Daca mai scrii asa, mesajele tale vor fi sterse. Daca scrii corect, te ajutam cu mare placere.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro