Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bănică Rareş

Creat de raresb, Iunie 06, 2010, 04:58:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

raresb

Salutări,

Mă numesc Bănică Rareş, am 14 ani, clasa a VII-a, Col.Naţ."Samuel von Brukenthal", Sibiu. Sunt un copilaş ;D pasionat de chimie şi fizică. Îmi place să descopăr cât mai multe lucruri, învăţ repede, şi în timpul liber mă ocup cu tot felul de experimente luate de pe youtube, din cărţi.etc În afara de chimie si fizică, îmi mai place şi electronica. Acuma aveţi un junior care aşteaptă sa fie instruit şi să capete cât mai multe cunoştinţe. :P

Adi

Bine ai venit la Stiinta Azi! Avem multe stiri si articole de stiinta si pe forum poti pune intrebari pentru teme pentru scoala dupa ce intai incerci tu sa rezolvi. Tu insuti te vei instrui, iar noi te vom ajuta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

Salutare.

Rareş,foarte bine ai făcut că te-ai alăturat acestui forum.Din acest forum,şi de pe site,îţi vei putea completa cunoştiinţele din variate domenii şi probabil vei scrie şi tu articole legate de ştiinţă.

Îţi place să  faci experimente? fă ,cât mai multe,şi dacă descoperi ceva ,nu ţine numai pentru tine, spune-ne şi nouă ce ai descoperit.Când ai timp ,dute la bibliotecă şi caută o carte intutulată:"Recreaţii ştiinţifice" autor prof.Claudiu Vodă,editura Ceres. În această carte vei întâlni multe experimente din fizică si din chimie,pe care le poţi repeta şi tu,astfel încât să ţi se dezvolte simţul experimentului ştiinţific.Şi într-o bună zi,să devi un renumit cercetător.

Apropo,e foarte bine că ţi-ai dat seama că acest forum se ocupă şi cu instruirea ştiinţifică.

Adi

#3
Ah, da, pentru instructie, viziteaza intai StiintaAzi.ro/elevi Avem acolo lectii online de stiinta, tabele cu formule, referate si instructiuni despre unde poti intreba pe forum pentru diferite domenii ale stiintei. Viziteaza pagina si trimite-o si la prietenii tai, ca si ei sa poata beneficia de ce le ofera Stiinta Azi. Daca ai Yahoo Messenger, pune acel link la status la messenger!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raresb

Va mulţumesc pentru generoasa şi călduroasa primire. :)
Am să încerc să mă implic cât mai mult şi am să postez şi eu rezultatele încercărilor sau experimentelor mele ştiinţifice. Dorin, am să caut acea carte cu mare plăcere şi nu o să ma dau bătut până când nu o voi găsi. Dacă nu o găsesc la bibliotecă, o voi lua de pe internet :)

b12mihai

Bun venit pe forum! Sper sa reusesti ce ti-ai propus!
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

raresb

O să fie cam greu din moment ce învăţ la o şcoală germana, şi fizica şi chimia este predată în limba germană, dar am să mă familiarizez şi cu termenii din română încetul cu încetul. ;D

b12mihai

Este excelent ca inveti termenii in germana. Cand vei pleca in Germania sa studiezi nu vei avea nici o problema sa te adaptezi.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.