Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Atomul

Creat de ICS, Iunie 02, 2010, 08:52:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tudor

Ştiinţa n-a reuşit nimic ca dovadă că omul este în continuare la fel de geniu şi de tîmpit în acelaşi timp. Filozofia se bazează pe intuiţia de dincolo de limitele ştiinţei şi dacă nu ar fi ea nu ar exista principiile după care să cercetăm. Uită-te la tine sau la mine unde este aportul ştiinţei în stresul generalizat sau în neputinţa ei asupra sufletului sau chiar a puterii noastre de înţelegere sau în faptul că a descoperit un alt orizont ca să-şi dea seama ca este un nou început?. Dacă timpul a început o dată cu Bing-Bengul înseamnă că timpul nu există că este o convenţie a noastră şi atît. Şi cum orice entitate are convenţiile ei şi începutul ei, înseamnă că pentru nici o entitate timpul nu există în afara ei. Filozofia nu reflectă realitatea în iluzierealitate doar prin intuiţie ci şi prin gîndire, sentimente, instinct, memorie, simţuri. Dacă nu ar fi memoria filozofiei am face tot războaie mondiale, pentru că am uitat imediat că am făcut un război şi o luăm de la început. 

AlexandruLazar

Nu cred că cineva desconsideră filosofia, totuși faptul că știința nu a reușit nimic este cel puțin o afirmație forțată ținând cont că filosofezi pe web, nu în peșteră.

tudor

totul si nimic sint simultane, alege cum vrei nu ma deranjeaza conventional, stii sint curios sa-l vad pe acela care spune ca nu stie nimic sau ca stie totul, este imposibil sa le desparti 100%. Acolo unde constati ca stii constati automat si ca nu stii care o fi adevarul, poate-l stiti voi, eu nu. Cam asa sta stiinta.

AlexandruLazar

Citattotul si nimic sint simultane,

Asta sună foarte frumos dar nu aduce absolut nimic în discuție :).

CitatAcolo unde constati ca stii constati automat si ca nu stii care o fi adevarul, poate-l stiti voi, eu nu. Cam asa sta stiinta.

Exact așa stă și filosofia. Acolo unde constați că știi, constați automat că ai depins de logica și percepția imperfecte cu care sunt dotați toți oamenii.

tudor


tudor

ai dreptate şi filozofia dar este mai modestă nu se crede ştiinţă.

Apropo ce crezi parapsihologia este ştiinţă?

tudor

ce faptul că totul e relativ, e absolut, ne ajută cu ceva? eu cred cu covingerea mea că şi da şi nu simultan.

Electron

Citat din: tudor din Iunie 28, 2010, 09:45:08 PM
ce faptul că totul e relativ, e absolut, ne ajută cu ceva?
Evident ca nu. De aceea e ciudat ca irosesti atat de multe cuvinte pentru a spune de fapt nimic.

Citateu cred cu covingerea mea că şi da şi nu simultan.
Pentru cineva care declara sus si tare ca vrea sa rupa conventiile, le dai cam tare pe conventia zen. Nici macar in asta nu esti original, te inscrii intr-un tipar irelevant.

e-
Don't believe everything you think.

florin_try

e interesant cind contrazicem argumentele cuiva, sau chiar cind ne amuzam de anumite curiozitati (uneori nostime) exprimate de unii pe forum, insa devine abraziv si in mod particular neplacut cind ne legam de persoana in sine.

Electron

Citat din: florin_try din Iunie 29, 2010, 06:03:50 AM
e interesant cind contrazicem argumentele cuiva, sau chiar cind ne amuzam de anumite curiozitati (uneori nostime) exprimate de unii pe forum, insa devine abraziv si in mod particular neplacut cind ne legam de persoana in sine.
Imi asum aceasta critica. Imi cer scuze fata de tudor si fata de ceilalti daca am creat o atmosfera ostila/abraziva/neplacuta cu ultimele comentarii.

Voi reformula :

Citat din: tudor din Iunie 28, 2010, 09:45:08 PM
ce faptul că totul e relativ, e absolut, ne ajută cu ceva?
Evident ca nu. De aceea e ciudat ca mesajul tau contine atat de multe cuvinte fara a spune de fapt nimic.

Citat din: tudor din Iunie 28, 2010, 09:45:08 PMeu cred cu covingerea mea că şi da şi nu simultan.
Pentru cineva care declara sus si tare ca vrea sa rupa conventiile, mesajul tau pe acest forum o da cam tare pe conventia zen. Nici macar in asta nu este original, se inscrie intr-un tipar irelevant.

e-
Don't believe everything you think.

tudor

dacă tot nu spun nimic de ce te obosesti nu cuva nu înţelegi şi totuşi instinctul sentimentele, etc. nu te lasă în pace?

tudor

eu sînt de acord să fii  abraziv îseamnă că foloseşti si sentimentele, instinctul, etc. nu eşti o maşină ca alţii. În plus şi eu ma obişnuiesc cu caracterul tău şi îl descopăr mai bine. Dacă aş vorbi cu un calculator ar fi frustant.

tudor

şi colegul are dreptate în condiţiile lui date.

tudor

chiar dacă din orgoliu eşti abraziv nu mă deranjează şi orgoliul este uman, dar ca orice elemnt uman nu trebuie să depăşească o anumită limită convenţională.

Electron

Citat din: tudor din Iunie 29, 2010, 12:28:31 PM
dacă tot nu spun nimic de ce te obosesti nu cuva nu înţelegi şi totuşi instinctul sentimentele, etc. nu te lasă în pace?
Eu ma obosesc sa pun intrebari pentru ca plec de la premisa ca de fapt mesajul tau se vrea a fi relevant. Personal ma conving tot mai tare ca ma insel si ca ma obosesc degeaba.

e-
Don't believe everything you think.