IT şi electronică > Software

Sistem de operare

(1/10) > >>

yueh:
Ce sistem de operare alternativ sa aleg, ca m-am saturat de Windows si virusii lui ? Nu am cerinte mari: sa navighez pe net, sa vad filme, cam atat.  Si sa fie usor de folosit noul SO.

constantin.a:
Eu folosesc Windows 7 Ultimate cu Avast Free Edition ca antivirus si nu am avut absolut nici o problema cu virusii. Daca totusi te-ai suparat asa de rau pe Windows iti recomand Ubuntu. E stabil, interfata e prietenoasa si asemanoatoare cu cea a Windowsului.

yueh:
Cand am spus virusi ma refeream si la malware (troieni, etc), de care m-am saturat. Cu ubuntu pot naviga  pe net si vedea filme? Asta-i tot ce-mi trebuie. Si cum sta in privinta malware?

constantin.a:
Pai in grupul unde lucrez din 30 de oameni doar 2 folosesc Windows, restul Ubuntu. Se pare ca e destul de bun insa trebuie sa folosesti antivirus si programe anti-malware daca vrei sa fii sigur. Desigur ca poti vedea filme daca instalezi codecurile necesare.

HarapAlb:

--- Citat din: Yueh din Iunie 01, 2010, 08:43:24 p.m. --- Cu ubuntu pot naviga  pe net si vedea filme? Asta-i tot ce-mi trebuie. Si cum sta in privinta malware?

--- Terminare citat ---
Navighezi, vezi filme si n-are malware. E numai bun :)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă