Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sistem de operare

Creat de yueh, Iunie 01, 2010, 06:44:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

yueh

Ce sistem de operare alternativ sa aleg, ca m-am saturat de Windows si virusii lui ? Nu am cerinte mari: sa navighez pe net, sa vad filme, cam atat.  Si sa fie usor de folosit noul SO.

constantin.a

Eu folosesc Windows 7 Ultimate cu Avast Free Edition ca antivirus si nu am avut absolut nici o problema cu virusii. Daca totusi te-ai suparat asa de rau pe Windows iti recomand Ubuntu. E stabil, interfata e prietenoasa si asemanoatoare cu cea a Windowsului.

yueh

Cand am spus virusi ma refeream si la malware (troieni, etc), de care m-am saturat. Cu ubuntu pot naviga  pe net si vedea filme? Asta-i tot ce-mi trebuie. Si cum sta in privinta malware?

constantin.a

Pai in grupul unde lucrez din 30 de oameni doar 2 folosesc Windows, restul Ubuntu. Se pare ca e destul de bun insa trebuie sa folosesti antivirus si programe anti-malware daca vrei sa fii sigur. Desigur ca poti vedea filme daca instalezi codecurile necesare.

HarapAlb

Citat din: Yueh din Iunie 01, 2010, 08:43:24 PM
Cu ubuntu pot naviga  pe net si vedea filme? Asta-i tot ce-mi trebuie. Si cum sta in privinta malware?
Navighezi, vezi filme si n-are malware. E numai bun :)

yueh

Bun, dar constantin.a zicea ca si ubuntu are nevoie de antivirus si atunci nu e ce caut. Eu caut un SO care sa nu aiba malware, ca de asta m-am saturat, ceva sigur  si in care sa pot face ce am zis mai sus.

constantin.a

Nu e vorba ca trebuie sa ai antivirus. Pur si simplu nu poti sa risti sa crezi ca nimeni nu va face vre-un virus sau trojan pentru distributia ta de Linux. Pur si simplu nu exista un sistem de operare 100% sigur. Desigur ca momentan Ubuntu e mai sigur ca Windows dar cine stie ce se va intampla daca toti mai multi isi indreapta atentia spre Ubuntu...

HarapAlb

Citat din: Yueh din Iunie 01, 2010, 09:49:37 PM
Bun, dar constantin.a zicea ca si ubuntu are nevoie de antivirus si atunci nu e ce caut. Eu caut un SO care sa nu aiba malware, ca de asta m-am saturat, ceva sigur  si in care sa pot face ce am zis mai sus.
Atunci foloseste FreeBSD sau OpenSolaris :)

Serios vorbind, nu ai ce face cu antivirusul in Linux. Mai mult te incurca si este 99,9999% nenecesar, fiind mult mai probabil sa faci cu mana ta stricaciuni sistemului de operare decat un virus sau malware :P Toti (sau aproape toti) utilizatorii de Linux nu folosesc antivirus, este unul din avantajele Linux-ului in fata Window-sului !

yueh

Atunci, sa vad cum merge Ubuntu. Daca ma obisnuiesc cu el, raman la el. De curiozitate: mai sunt si alte alternative? Altele decat Freebsd sau Open solaris, ca am aflat ca sunt greu de folosit.  :)

constantin.a

CitatDe curiozitate: mai sunt si alte alternative? Altele decat Freebsd sau Open solaris, ca am aflat ca sunt greu de folosit
Ubuntu are diferite distributii, SUSE este o alta distributie de linux foarte buna, Knopix care are avantajul ca nu trebuie sa il instalezi ci booteaza direct de pe cd sau USB stick, Mandriva are iar reclama buna, Fedora, etc

AlexandruLazar

Sunt, fără exagerare, zeci de alternative. La mine la muncă folosim Fedora, iar eu am Ubuntu pe laptop, dar mai am un calculator cu Solaris și unul cu FreeBSD. Sunt mai multe variante de BSD, distribuțiile pe care deja le-a enumerat constantin.a și multe altele -- poate distrowatch.com te ajută în privința asta.

florin_try


Pai azi nu sunt decit 3 variante de OS pentru desktop:
1) windows
2) linux (sau BSD daca te pricepi) ; aici ai o multime de distro-uri, greu de spus care e cea mai buna.
3) OS-X lui Apple care e tot pe unix/linux (Leopard sau care o mai fi acum mai noi).
Curind Chrome al lui Google va fi o alta alternativa interesanta, deocamdata nu inca. Insa e tot pe motor linux si asta.


Eu cu windows XP si  Vista cu Symatec antivirus (cu automatic update setat zilnic) nu am avut probleme decit cind le-am cautat eu insumi.

AlexandruLazar

OS X e într-adevăr o variantă excelentă -- e sistemul de operare de pe care scriu aici în cea mai mare parte a timpului de fapt. Este într-adevăr un Unix certificat. Ai însă nevoie de hardware Mac pentru a-l rula cum trebuie (se poate "hăcui" pe alte sisteme dar scârțâie), de-asta nu l-am pus pe lista de variante.

yueh

OK, mersi tuturor pt sugestii. Va fi interesant sa incerc, daca am atatea alternative la dispozitie.

Dendros

Eu folosesc Ubuntu şi pot confirma că este bun. Dacă vreţi securitate crescută, există Debian stable, OpenBSD, TrustedBSD, etc. Chiar există multe alternative şi toate sunt interesante.