Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Filtru de boxe!

Creat de dragos, Mai 27, 2010, 07:50:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dragos

Daca vrea cineva sa ma ajute e super.

dragos

Vreau sa-mi fac un filtru de boxe daca are cineva timp sa isi bata capu cu mine...
Dar o sa am nevoie si de calculele care trebuiesc facute pentru bobina sa-mi zica cineva, stiu ca sunt nisate calcule la bobina si de acelea am mai mult nevoie.

dragos

Apropo in caz ca va ajuta cu ceva nu trebuie cine stie ce filtru adica in sensul ca sa reziste la 100W si vreau sa se auda CLAR ca atunci degeaba l-am facut.
Sper sa ma ajute cineva.

valangjed

E destul de greu de explicat aici pe forum , asa ca mai bine cauta o carte despre amplificatoare operationale , printre alte aplicatii ale acestora vei gasi si filtre audio.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

DJAnoniM

cumpara unul ... nu e scump ... filtre pentru boxe ...

sunt 3 categorii ( cel putin atatea stiu eu )

filtru joase ( bass )
filtru medii ( voce / middle )
filtru inalte ( tweeter )

sunt si filtre care le au pe toate 3 ingloblate si sunt si separat ...

cauta la magazine de electronice si intreaba de FILTRU AUDIO PENTRU DIFUZOARE , sau pe net ...

de construit e destul de greu ... trebuie sa stii valoarea rezistentelor , a condasatorilor ... sa faci calcule , iti trebuie placa de textolid , bormasina , pistol de lipit , fludor , pasta decapanta ... si rabdare ... era un website unde aveau montajele ( diverse ) nu ii mai stiu denumirea ... dar incearca pe google.ro sa cauti montaje sau kit montaj filtru boxe ...

succes

corneillus

problema ta nu  e chiar asa de simpla...
banuiesc ca vrei sa faci un filtru pasiv , nu?
pe 2 sau pe 3 cai?
si astea se calculeaza in functie de parametrii tielle-small ai fiecarui difozor ce compune incinta acustica.
in plus ai nevoie de condensatoare nepolarizate de calitate, care nu sunt chiar asa ieftine si usor de gasit.
mai ai nevoie de bobine care trebuie sa le calculezi la o anumita impedanta, functie de parametrii dif, frecventa de taiere, etc.
daca vrei sa faci si o protectie pt driver sau bass, lucrurile se complica si mai mult...