Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria Universului Holofractografic

Creat de x-men, Iunie 05, 2009, 08:06:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

Salutare.

Mulţumesc pentru explicaţi.

apex

....poate ca ar trebui sa mentionam ca exista un "cerc dracesc al cuvintelor" (cum spunea herta muller )...
de aceea indiferent ce voi spune va avea interpretari diferite si poate si deformate ....in sfarsit...

punctul - atac la conceptul de cerc?
punctul  - are varf sau ascutime ? exista "ascutit"...??
planurile inseamna timp? ... dar intersectia sau intrepatrunderea de planuri in acelasi punct inseamna "implozie" de timp?.....dar chiar se pot intersecta planuri intr-un punct?mai degraba punctul de legatura intre ele este o linie....dar daca sunt intersectii de 3 sau mai multe planuri ...atunci se poate face un varf sau chiar punct(intr-o viziune in care punctul nu este neaparat ceva rotund...)...
planul poate fi punctiform .....imbracand punctul precum o sfera ....

__exista tinta (punctul ) si un tragator ...ratarile succesive ...inconjoara punctul ...odata cu ultima ratare se inchide "planul " sferic si astfel punctul chiar daca nu este atins el este cucerit .....ca la GO....
__se poate trece din planul sferic (ce inconjoara punctul ) prin implozie la un nou nivel de realitate ....catre interiorul sferei apropiindu-se de punct ....

parerea mea este ca este ceva plasmatic ....nedefinit ....ce trece dintr-o stare in alta ....gandind nano....
in campul eletric ce fuzioneaza intre atomi si componentele sale .....ne apropiem de "scanteia Divina"....

dar cineva spunea ca "Nu căuta pe DUMNEZEU nici în Cer, nici pe Pământ, nici în Făpturi, nici în lucruri, că pe DUMNEZEU nu-L poţi vedea cu Ochii de Creaţie,....."

Adevarta ca oricat ai "taia"...despica ....tot mai ramane ceva de despicat .....indiferent ca nu ai mijloacele tehnice de executie a 'taieturii'....

deci pana la urma este o "spintecare continua"....daca pot sa ii spun asa ....

___constructia imaginativa este intotdeauna inaintea capacitatii de reproducere fizica ....asa cum aura este peste forma ....

uite ce am gasit intr-o carte : "Revelaţia Creştină ne vorbeşte de Taina Treimii Dumnezeieşti, ca Viaţă Dumnezeiască în Sine. Dumnezeu Tatăl este IUBIREA absolută, Sf. Duh este Dragostea absolută şi Fiul este Dăruirea – Cuvântul absolut. Iată Originile Vieţii."....

eu personal cred ca la nivelul plasmatic au loc fuziuni si metamorfoze intrepatrunderi  intre sunet si materie ....sunetul devenind materie ...si invers ..dar in separatie pentru ca dinamicile de dezvoltare sa fie libere ....(dinamica insemnand cel putin 3 puncte)...dar totusi am citit despre "energiile harice".....

cred ca sunt taine si nu pot fi descoperite ....poate usor , putin cate putin ...ne apropiem de "scanteia divina".....

uite ce am mai gasit:"GRAMATICA LIMBAJULUI CHIP este LOGICA TRINITARĂ, a Triplei Afirmaţii, ce nu are niciodată ,,negaţie"". ".
"Raiul este ,,fără negaţie". Căderea din Rai aduce ,,negaţia".
" Fiinţa LIMBAJULUI CHIP este TREIMEA CHIP Dumnezeiesc, CHIPUL TATĂLUI – IUBIRII, CHIPUL SF. DUH – DRAGOSTEI, CHIPUL FIULUI – CUVÂNTULUI. IUBIREA este Supraafirmaţia, DRAGOSTEA este Afirmaţia şi CUVÂNTUL este Recunoaşterea.
"Dacă se poate vorbi de o ,,Filozofie Creştină", aceasta ar fi Filozofia Restructurării destructurării Limbajului."....

_personal cred ca insasi faptul ca postez chiar acum ....este o traire a sufletului prin ratiunile lui , transpuse-n miscare fizica....

perfectibilizarea limbajului facandu-se prin '"...."" dand libertatea fiecaruia de a avea o parere comuna ca forma de structuralizare dar si o parere individuala ca forma de destructuralizare.....

totusi ...."plastica" ne salveaza si ne uneste ....dinamica plastica fluida si solida ne duc catre desavarsire....

.....apare ideea de "frangere de punct"....taierea in sine neputand fi facuta....
sau mai bine zis este inutila...asa ne "place " noua oamenilor sa "taiem".....

Dzeu separa dar nu desparte ...

*tot ceea ce am scris reprezinta deschidere de dialog ...si poate fi perfectibilizat si nu este neaparat adevarat ceea ce am scris.....sunt doar trairile mele transpuse-ne in expresie de limba ....


AlexandruLazar


constantin.a


Electron

Citat din: apex din Iunie 12, 2010, 11:55:18 AM
....poate ca ar trebui sa mentionam ca exista un "cerc dracesc al cuvintelor" (cum spunea herta muller )...
Ce vrei sa spui cu asta? Ce intelegi tu prin "cerc dracesc" ?

Asa cum probabil ai observat, acesta este un forum dedicat stiintei. In consecinta, incercam dialogul rational si argumentat, evitand aberatiile fara sens si fara folos. Nu ne aflam nici pe un forum dedicat filozofiei, nici religiei, nici aberatiilor irationale de orice fel ar fi ele.

Ca atare, esti rugat sa definesti clar termenii pe care-i folosesti, tocmai ca sa intelegem ce vrei sa transmiti si pentru a evita interpretarile neconcordante cu intentia si mesajul tau.

In aceeasi ordine de idei, esti rugat in mod formal sa respecti regulile gramaticale si de ortografie ale limbii romane, pentru a fi cat mai usoara comuniarea prin scris in acest spatiu. Daca nu esti obisnuit cu asta, vei fi nevoit sa faci eforturi pentru a ajunge sa te exprimi in scris cat mai corect. Sper sa consideri ca acest spatiu de discutii merita acest efort din partea ta si iti doresc mult spor la discutii in continuare.

Citat*tot ceea ce am scris reprezinta deschidere de dialog ...
Pentru a deschide un dialog pe un forum stiintific trebuie sa fii dispus sa folosesti un limbaj potrivit discutiilor riguroase si rationale.

Citatsi poate fi perfectibilizat
Ce inseamna "perfectibilizat" ? Unde ai intalnit acest termen ?

Citatsi nu este neaparat adevarat ceea ce am scris.....
Esti rugat sa scrii ceea ce consideri ca este adevarat si sa aduci si argumentele de rigoare. A scrie doar de dragul pierderii vremii pe internet nu este deloc apreciat pe acest forum. (Intra la categoria SPAM)

Citatsunt doar trairile mele transpuse-ne in expresie de limba ....
Incearca sa le transpui in limbaj coerent si rational. Alfel nu ajungi la un dialog relevant in acest spatiu dedicat stiintei.

e-
Don't believe everything you think.