Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ajutor!

Creat de ibagus, Mai 23, 2010, 08:00:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

Salutare.

Tinere ,îţi mai fac o singură recomandare,profită că eşti încă în şcoală şi dute la psiholog şi spunei mica ta problemă,întreabă-l/o,cei de făcut, scrieţi pe o hârtie ce sfaturi ai primit de la colegii de forum,întreabă ,dacă sunt bune,după ce ai fost la psiholog,te rog dacă vrei, să ne spui şi nouă ce sfaturi ţi-a dat.Iar dacă ai fost,spune-ne şi nouă ce recomandări ţi-a făcut.De ce să profiţi că eşti încă în şcoală,păi este simplu,o şedinţă la un psiholog costă minim 50  Ron,îţi convine să scoţi aşa de mulţi bani din buzunar,când poţi să mergi pe de gratis.De ce să mergi la psiholog? şi asta este simplu-este o persoană avizată ,care cunoaşte în special psihologie adoleşcentină şi micile probleme cu care se confruntă ,de asemenea dă cele mai bune sfaturi.Cu ce te mai poate ajuta un psiholog? păi în faţa lui îţi poţi deschide sufletul,prin testele pe care le are la îndemână îţi poate face o sugestie încotro îţi poţi îndrepta paşi.Mulţi tineri de vârsta ta,refuză să mergă la psiholog,şi să îşi spună micile probleme,uni dintre ei,caută sfaturi printre prieteni  poate nu toate sfaturile primite de la prieteni sunt  bune (nu mă refer la sfaturile primite de tine pe forum)  ,alţi se apucă de băut,de furat,etc-depinde de problema pe care o are,plus că au idee preconcepută legată de psiholog,uni dintre ei ,niciodată nu au vorbit cu un psiholog,dar îşi dau cu părerea.
Fă-o,de pierdut nu ai nimic de pierdut,a,ba da ai ceva de pierdut,poate maxim 1 h,din viaţa ta,şi un curs,în rest...vei descoperi când vei vorbi cu psihologul.

b12mihai

Am citit cam ce s-a scris pe aici.

Trebuie sa recunosc ca si eu eram "maniac cu jocurile" pana prin clasa a VIII-a - a IX-a. Treptat am inceput sa ma las de jocuri...Motivele erau unele destul de "ciudate" pentru gameri: nu puteam sa imi permit sa imi cumpar un calculator puternic care sa indeplineasca cerintele minime ale anumitor jocuri si descoperisem alte lucruri infinit mai interesante.

Acum, problema la mine a fost un pic altfel: liceul la care am nimerit (si inca sunt elev - "Gheorghe Sincai", Bucuresti) am fost "indoit" cu teme foarte mari la materii importante: matematica, romana, mai putin la fizica, dar era o materie care ma fascina si nu puteam sa o las deoparte. In fiecare zi depuneam eforturi "de vointa" si cautam sa imi fac temele (e drept, de fiecare data eram amenintat cu nota 2 sau 3 daca nu imi fac tema). Tratamentul oferit de profesori, cu nota 2 sau 3 daca nu iti faci tema, desi nu era unul corect (adica sa obligi un elev sa invete la o materie care poate chiar nu iti place), era unul eficient, in sensul ca eram constrans de situatie sa invat si sa imi fac temele (spre binele meu) pentru a trece clasa (preferabil cu brio).

Aceiasi profesori severi de fiecare data ne recomandau piese de teatru pe care sa le vedem (profesorul de matematica, cel putin, ne lua la fiecare piesa mai buna la un teatru din Bucuresti bilete si cine vroia cumpara bilet), locuri din tara pe care sa le vizitam (muzee, orase sau plimbari in natura - la munte) - se organizau excursii fie de tip cirucuit, fie de tip traseu pe munte, si descopeream lucruri noi si eram cumva stimulat sa descopar lucruri noi. Si, treptat, cu tot felul de plimbari, constatam ca jucatul pe calculator e chiar plictisitor.Eu, personal, iti recomand sa te plimbi - prin oras, prin tara, pe la munte, pe la deal, oriunde, dar sa te plimbi si sa descoperi natura si locurile!

Daca ai 18 ani si vei da bacul gandeste-te asa: daca voi continua sa ma joc intr-una, fara sa invat, voi lua note proaste si nu voi intra la o facultate pentru a imi asigura un viitor. Desi e un fel de "motivare negativa" in situatii critice chiar face bine :D sincer si deschis iti spun din experienta mea cu scoala.

Exista si urmatorul fel de motivare: bai, ce viata vreau eu sa am - toata ziua cu ochii in calculator, jucandu-ma si nedescoperind nimic, sau o viata printre carti, citind si descoperind, in natura, explorand? Eu, unul, as fi ales-o oricand pe a doua.

Concluziile trage-le tu, daca mai ai intrebari iti raspund...s-ar putea, in prima faza, sa ti se para ca nu "am raspuns la obiect", ca nu am spus concret ce sa faci...iti vei da seama in vacanta de vara, daca nu iti vei petrece prea mult timp in fata calculatorului, altminteri "povestioara" mea e chiar inutila.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.