Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ajutor!

Creat de ibagus, Mai 23, 2010, 08:00:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ibagus

 Oameni buni , nu mai pot mi-am umplut viata numai cu prostii pe care acum nu mai pot sa le las. Jocuri peste jocuri , 10h pe zi jocuri  si tv .. Nu mai stiu ce sa fac .:( am lasat balta invatatul englezii si japonezei , scoala nu ma intereseaza ( dar poate ca si di ncauza felului in care se face educatia in romania) . Si va intreb voi cum faceti sa renuntati la mediocritati ? Acum ies de aici si sigur o sa intru in joc :( firar

mercur

Ce înseamnă pentru tine mediocrităţi? Şi ce anume te deranjează la felul cum se face educaţia în România? Concret, cu exemple. Din ce cauză nu te mai interesează şcoala? Răspunde mai detaliat.

ibagus

 Omule bun , statul la tv nu ma va ajuta sa ajung la facultate in Japonia, si nici jucatul la calculator(astea sunt mediocritati) . Iar in ceea ce priveste educatia in Romania , decat sa pierd 6-7 h pe zi degeaba stand in banca si neinvatand nimic ... .Eu constientizez ca fara munca nu poti sa ajungi nimic ,dar nu pot sa ma apuc sa muncesc :|

florin_try


Cauta o activitate care sa te stimuleze. De exemplu apuca-te de invatat chineza.

Poti face asta macar pina prin miljocul lui iunie cind se lanseaza pe piata Starcraft 2.

mercur

#4
Cine te obligă să priveşti la televizor sau să te joci jocuri la calculator (în afară de faptul când această ocupaţie devine o profesie şi implicit o sursă de venit)? Gândeşte-te foarte bine ce te pasionează  cu adevărat (obiectiv, nu plăceri efemere) şi alocă acel timp, pe care îl consideri pierdut, pasiunii tale, oricare ar fi aceasta. Chiar, ce te pasionează?

Mihnea Maftei

Citat din: mercur din Mai 23, 2010, 09:18:29 PM
Cine te obligă să priveşti la televizor sau să te joci jocuri la calculator

Nu il obliga nimeni. Chestia asta cu activitatile mediocre, cum le-a numit ibagus, se intampla la foarte multa lume si nu e ceva usor de evitat.

Ibagus, niste idei:
Inlocuieste acele activitati de care spui cu altele care sa fie placute si utile. Nu tinti neaparat spre ceva foarte greu la inceput, pentru ca exista riscul sa nu te tii de ele.
- Poti sa practici un sport de cateva ori pe saptamana. Ceva cat de cat organizat e mai bine, ca sa ai un program regulat si sa te impinga cineva de la spate daca nu prea te tii. Poate gasesti un club sportiv la care sa te poti antrena ca amator: tenis, volei, baschet, inot, fotbal, atletism, ping-pong etc.
- Poti sa te axezi la scoala pe unul sau cateva obiecte la care sa incerci sa inveti foarte bine, nu doar pentru note, ci ca un fel de pasiune. Orice iti place.
- Poti sa utilizezi mai eficient timpul la calculator:
      - interesandu-te despre universitati
      - scriind, de exemplu, articole pentru Stiinta Azi etc.
- Poti sa te alaturi unui club din liceul tau: de fotografie, ecologist etc. In felul asta, fiind ceva organizat, e mai greu sa eviti sa faci acele activitati. In plus, cunosti alti colegi, esti atras si in alte activitati din liceul/comunitatea ta etc.

Poti sa iti tii un calendar simplu al activitatilor: spre exemplu, sa notezi pe Yahoo Calendar (e in contul de email) zilele in care ai practicat un anumit sport (sau ai facut alte activitati etc.). Eu asa faceam intr-o perioada cand inotam si imi placea sa vad cum se umplea calendarul.

E dificil sa schimbi stilul de viata. Insa uneori chestia cea mai grea nu e sa faci in sine acele activitati pe care ai vrea sa le faci (spre exemplu, unele enumerate mai sus), ci sa te apuci de ele.

Tine-ne la curent in viitorul apropiat cu ce ai mai facut sau ce ai de gand. In felul asta, te simti mai bine si te simti cumva impins sa te tii de cuvant.

Adi

Buna Ibagus, este foarte bine ca constientizezi ca petreci foarte mult timp facand alte lucruri decat cele pe care ai vrea sa le faci in mod rational. Trebuie sa iti educi vointa. Vointa ti-o educi propunandu-ti un lucru si facandu-l oricat de greu ar fi. Apoi propunandu-ti alt lucru. Si intai iti propui un lucru mic, apoi altul mai mare. Si iti propui zilnic ca sa iti faci un ritm. Trebuie sa lucrezi pe doua paliere in acelasi timp:

- educatia vointei trupului (facand un tip de sport in fiecare zi: ideal ar fi sa iti propui sa alergi 15 minute zilnic)

- educatia vointei mintii (lucrand la ce ai de lucru atatea ore pe zi, sau pana cand termini ce ti-ai propus in ziua aia)

Incepe un jurnal, in care sa enumerezi cu liniunta ce ai facut in acea zi. Mai bine, ia-ti o agenda si treci in ea dimineata ce iti propui sa faci si apoi le faci pe toate si le tai de pe lista. Nu te culci pana nu le-ai facut pe toate. Faci jocuri si alte chestii doar cand ai taiat tot de pe lista, ca o rasplata pentru harnicia din acea zi.

Intr-adevar e foarte util sa muncesti ca sa ajungi departe, iar pasul I este sa iti educi vointa! Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

Salutare.

Tinere,am câteva întrebări pentru tine:

1) ce jocuri,te joci?

2) de unde îţi faci rost de jocuri? le cumperi sau le primeşti de la cunoscuţii tăi?

3)ce posturi de televiziune urmăreşti regulat?

4)câti ani ai?

5)ce alte pasiuni ai în afară de jocurile pe P.C si uitatul la Tv

6)eşti singur la părinţi sau mai ai fraţi,dacă da,sunt mai mari decât tine,ce pregătire au?

7)părinţii tăi,ştiu că îţi petreci aşa de mult timp în faţa PC-ului? dacă da,ei ce sfat ţi-au dat?

Orce dar orce problemă ,fără nicio excepţie se rezolvă,mai repede sau mai târziu,trebuie doar să ai răbdare ,trebuie să îţi recunoţi dependeţa de jocurile pe PC,şi uitatul la Tv,recunoscându-ţi dependenţa ,vei putea mai uşor să depăşeşti aceaştă barieră.Înainte de culcare ,imprimă-ţi in minte ,că tu stai la masa ta de lucru cu un teanc de cărţi şi înveţi pe rupte pentru a reuşi în viaţă,culcăte cu această imagie,în minte.De ne vei da mai multe detali despre mica ta problemă ,soluţiile vor veni sigur,deoarece cum am spus orce problemă are o soluţie.

florin_try


Daca tot iti plac jocurile de ce nu te apuci de scris jocuri?
Ar un domeniu care ar solicita o multime ....

Sau incearca sa devii profesionist la vre-un joc pe computer, de exemplu asa incit sa ii invingi pe Jaedong (Hwaseung OZ) si pe 1    FlaSh (KT Rolster) la Starcaft.


ibagus

 Fireste ca joc un mmorpg (sau cv de genu) adica Wow,  jocuriel le piratez  :o .La tv ..numai beep...da iimi schimb reteaua si sper sa ma uit si al canale gen Discovery ptr ca momentan nu prind .Am18 ani  si 2 frati mai mici .Iar ca pasiuni japoneza , programarea web , politica si altele..doar ca nu am vointa de a face ceva in sensul asta.

mercur

Prietenă ai? Dacă nu, caută-ţi una şi îţi va ocupa tot timpul. :D

AlexandruLazar

Been there, done that -- undeva prin clasa a 11-a și a 12-a am avut și eu sentimentul ăsta. Câteva sfaturi:

1. Dacă nu te motivează școala, nu îți face griji. Dacă e un lucru de care sunt fericit este că în liceu am chiulit de i-am scos peri albi dirigintelui meu; am avut în felul ăsta timp de toate lucrurile care m-au interesat, de la cântat la tobe (cu formație și concerte și tot tacâmul) la programare și de la antropologie la filosofie. Efectul asupra dezvoltării mele ulterioare a fost, în ceea ce mă privește, benefic. Nu știam de atunci ce îmi doresc să fac dar aveam o idee destul de bună despre ce nu doresc să fac în continuare și am putut să sar fără durere peste orele de biologie, geografie, religie, peste orele de sport în care nu se întâmpla nimic interesant pentru că trebuia să jucăm baschet pe juma' de teren, de orele de matematică la care profesorul era cam paralel și așa mai departe.

Dacă ai sentimentul că ceea ce faci la orele de la școală nu te ajută, nu te învinui, în bună parte ai dreptate. Important este să fii dispus să înveți ceea ce crezi cu adevărat că te ajută.

2. Încearcă să nu o dai în extreme. Nu elimina cu totul jocurile, uitatul la TV sau orice altceva îți place ție, n-o să te aducă nicăieri. În plus, după vârsta asta n-o să mai ai la fel de mult timp pentru lucrurile astea. Eu nu mai pot să merg cu prietena la o petrecere luni seara și să ne întoarcem acasă pe șapte carări după care dimineața să râdem de ce am făcut, o dată pentru că ajung zilnic acasă pe la opt și apoi pentru că a doua zi dimineața nu pot să mă dreg la muncă sau la facultate. Nu-ți fă griji, mediocritățile astea fac parte din nevoile noastre.


Acum sfaturi constructive:

1. Încearcă să faci ceva pentru care ai motivație. Ce carieră îți dorești să urmezi în viitor? Sau măcar, ce domenii te interesează? Eu aș merge chiar pe domeniu mai degrabă, când eram prin clasa a zecea nu știam ce înseamnă analiza numerică și prelucrarea semnalelor. încearcă să urmărești domeniile astea și să te interesezi despre ele. Sunt lucruri pentru care ai motivație intrinsecă din cauza curiozității și pentru care nu va trebui să faci așa un mare efort ca să o urmezi.

2. Pomodoro method :D. Dacă problema ta e că nu poți lucra la ceva suficient timp, sparge sarcina în cele mai mici probleme posibile, lucrează câte 20-25 de minute la o singură problemă, și imediat ce o termini fă ce faci în mod normal când nu te poți concentra și te ridici de la masa de lucru (eu de obicei mă duceam prin bucătărie și mai ronțăiam ceva, m-am chinuit pe urmă o vreme să scap de kilogramele alea). Alternativ, fă ceva care să îți consume energia pe care nu o poți investi în concentrare atunci când lucrezi. Eu îmi fac un ceainic mare de ceai și nu mă ridic de la masă până când nu îl termin, și beau în timp ce lucrez.

3. Încearcă să explorezi domeniile care te interesează împreună cu altcineva care e interesat. Ajută foarte mult chestia asta.


Edit: Oricum, the bottom point este motivația. Dacă nu te mai simți motivat să faci ceva, se poate să fi ajuns efectiv la limita la care te pasionează. Nu e nimic în neregulă cu asta.

ibagus

 Multumesc pentru sfaturi , cred ca  am inteles ce trebuie sa fac . Sper ca in viitor sa pot veni in fata voastra spunand ca am gasit calea pe care vreau sa merg si ca depun eforturi pentru a ma mentine pe aceasta cale. Multumesc!

sumalan dorin

Salutare.
 
Ba da, ai voinţă ,trebuie să ai,şti de ce? deoarece ,alţi au putut depăşi dependenţe mult mai grele cum ar fii:alcoolul,tutunul,jocurile de noroc,etc-dacă ei au putut să îşi înfrângă dependenţele şi tu poţi!
Spuneai că te pasionează politica,programarea web,japoneza-păi ce ar fi ,dacă ai iniţia o discuţie despre cultura japoneză,începând de la credinţele lor,până la curajoşi samurai,şi cum îşi căleau ei voinţa,cum era stilul lor de viaţă,cum luptau pe câmpul de luptă, etc.Ai mai spus că te atrage programarea web,foarte bine ,încearcă să îţi faci un sait,cu ajutorul cărţilor de informatică....saitul respectiv să fie dedicat numai politicii în general,ce sistem politic are Europa,ce sistem politic are America ce sistem politic are Asia,ce sistem politic are Africa,care este diferenţa între un sistem democratic şi unul comunist,ce sistem politic era in Evul mediu,dar în Antichitate,şi lista poate continua.Învaţă programare web,cum? dute la bibliotecă şi ia de acolo cărţi legate de web,învaţă limbajul de progrmare PHP,JavaScript, baza de date MySQL.

Imprimă-ţi bine în minte următoarele cuvinte,bineînţeles dacă doreşti şi  analizează ce vor să spună : Trebuie să scap de jocuri pe PC,şi uitatul la Tv,Pot scapa de dependenţa de jocurile la Pc ,şi uitatul la Tv,Vreau să scap de dependenţa de jocurile pe PC,şi uitatul la Tv,Doresc să scap de dependenţa de jocurile pe PC,şi uitatul la Tv.

Ori de câte ori îţi vine cheful de a te juca ,pe Pc sau să pierzi ore în şir la Tv, adu-ţi aminte de cuvintele de mai sus.Apropo,un înţelept a lăsat pentru posteritate următorul îndemn ,memorează-l, "AI REUŞIT?CONTINUĂ!NU AI REUŞIT?CONTINUĂ!"

Nu uita :DACĂ ALŢI AU REUŞIT SĂ ÎŞI ÎNFRÂNGĂ DEPENDENŢELE ŞI EU POT!

ibagus

 Acum chiar ca m-ai convins :D am sters jocul  :-\ Biblioteca pazea! :D