Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce mai citim?

Creat de ioana.m, Mai 11, 2010, 08:38:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ioana.m

Eu sunt o mare iubitoare a cartilor. De fapt, daca ar fi sa aleg intre o seara in oras si "Razboi si Pace" cel din urma va castiga...(nerd).
Aici puteti discuta despre carti de orice fel si chiar sa realizati o mica recenzie/recomandare cu argumente pro si contra daca vreti.

Incep eu: Am imprumutat de la biblioteca scolii 'The Wise Woman' de Philippa Gregory (http://www.amazon.co.uk/Wise-Woman-Philippa-Gregory/dp/0006514642) care la prima vedere poate intimida din cauza celor 600 de pagini. Insa este usor de citit si este o lectura placuta pentru iubitorii de fictiune istorica si nu numai.

"Book overview
In this book, originally published after her bestselling debut with the Wideacre trilogy, New York Times bestselling author Philippa Gregory takes readers to Henry VIII's England, on a journey to the outer reaches of passion, where magic and female power meet.

Alys joins a nunnery to escape the poverty of her life on the moor with her foster mother, Morach, the local wise woman with whom she lives as an outcast, but she soon finds herself thrown back into the world when Henry VIII's wreckers destroy her sanctuary. Summoned to the castle as the old lord's scribe, she falls obsessively in love with his son Hugo, who is married to Catherine. Driven to desperation by her desire, she summons the most dangerous powers Morach has taught her, but soon the passionate triangle of Alys, Hugo, and Catherine begins to explode, launching them into uncharted sexual waters. The magic Alys has conjured now has a life of its own -- a life that is horrifyingly and disastrously out of control.

Is she a witch? Since heresy means the stake, and witchcraft the rope, Alys is in mortal danger, treading a perilous path between her faith and her own female power."

Voi ce cititi?

Adi

Bun topic. Eu citesc acum o carte SF, Flashforward de Robert J Sawyer. Este despre experimentele de la LHC unde are loc un accident si toata lumea de pe planeta are timp de 2 minute viziuni despre cum vor fi ei peste 30 de ani ....

http://en.wikipedia.org/wiki/Flashforward_(novel)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Acuma citesc "Revoluția din '89: Deconstrucția unei revoluții" a Ruxandrei Cesereanu. Eram cam mic pe vremea aia deci ar cam fi nevoie de o carte de istorie pentru mine. Cartea nu are cine știe ce valoare la nivel de contribuție personală a autoarei, ci e o sinteză a principalelor lucrări scrise pe tema asta, care sintetizează foarte bine toate ipotezele emise de douăzeci și ceva de ani încoace. E interesantă pentru cine e curios.

b12mihai

#3
Pe site exista o sectiune - Recenzie/Recenzii carti , unde facem recenziile cartilor de stiinta de care mai aflam/pe care le mai citim. Iata cateva aici: http://www.scientia.ro/homo-humanus/49-note-si-adnotari-carti-celebre.html
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

sumalan dorin

Salutare

Acum citesc "Puterea subconştientului tău" - De Joseph Murphy  ,o carte formidabilă ,o recomand la toţi care doresc să îşi cunoască tezaurul pe care îl au in creier,nu este o carte cu tendinţe mistice sau yoghine,religioase,etc, o carte tare faină ,ba mai mult subconştientul tău te poate ajuta să rezolvi şi probleme ..ştiinţifice.A,da şi în paralel cu această carte mai citesc şi "Zborul spre infinit" de Constantin C.Gheorghiu - o carte în care este vorba despre începuturile explorările univerului,cum de la SF,ideea s-a materializat.

bbb

Eu am facut o mica pauza de la cartile de stiinta si citesc "Singur in Berlin", scrisa de Hans Fallada. E o poveste interesanta, despre un tata care isi pierde fiul in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial si incepe sa lipeasca afise impotriva nazistilor prin Berlin. Cazul ajunge de maxima importanta pentru Gestapo.
Iarasi, o carte pe care am citit-o de vreo 7 sau 8 ori (nici nu mai stiu exact...) este Shogun a lui James Clavell.

sumalan dorin

Salutare.

Bianca permite-mi să îţi fac o recomandare ;D "Groapa bunei speranţe"- autorul nu îl reţin ,este vorba despre al doilea război mondial,acţiunea este surprinsă în Polonia,este vorba despre partizani polonezi care ţineau piept ruşilor şi nemţilor,ce este cel mai interesant în aceasta carte? partizani sunt animaţi de unul de al lor pe nume Nadajdea,un luptător singuratic,un lup care dă multă bătaie de cap nemţilor,plus autorul îşi pune întrebări geniale ( zic eu)....restul vei descoperi în carte,asta bineînţeles dacă nu ai citit-o.

bbb

Nu, am citit-o. O sa incerc sa o caut prin librarii/anticariate, chiar daca nu ii stiu autorul. Oricum, cartile despre razboi care mi-au placut cel mai mult sunt cele ale lui Sven Hassel (Legiunea blestematilor, Camarazi de front, Blindatele mortii etc.) sau Changi a lui James Clavell.

Adi

Citat din: Adi din Mai 11, 2010, 08:55:14 PM
Bun topic. Eu citesc acum o carte SF, Flashforward de Robert J Sawyer. Este despre experimentele de la LHC unde are loc un accident si toata lumea de pe planeta are timp de 2 minute viziuni despre cum vor fi ei peste 30 de ani ....

http://en.wikipedia.org/wiki/Flashforward_(novel)

Am terminat ieri cartea. E minunata. O vor aprecia iubitorii de fizica si filosofia stiinta. Problema cheie aici este timpul, calatoria informatiei in timp, mecanica cuantica, CERN si asa mai departe, pe o actiune faina.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

de unde aş putea să iau şi eu cartea? că sunt curios,curiozitatea umană mă îndeamnă  ;D

Adi

Citat din: sumalan dorin din Mai 16, 2010, 01:30:46 AM
de unde aş putea să iau şi eu cartea? că sunt curios,curiozitatea umană mă îndeamnă  ;D

In general orice carte se poate cumpara de pe Amazon.com. Dar trebuie sa stii engleza, sa ai carte de credit si sa ai noroc, caci in general nu au incredere sa livreze in Romania pentru ca multi au comandat cu carti de credit false. Nu stiu daca a fost tradusa si tiparita in Romania, dar poti verifica asta cautand pe google dupa numele autorului si cuvinte cheie specifice romanesti.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioana.m

Vad ca deja am gasit aici cateva recomandari pentru lectura de vara.

Citat din: sumalan dorin din Mai 16, 2010, 01:30:46 AM
de unde aş putea să iau şi eu cartea? că sunt curios,curiozitatea umană mă îndeamnă  ;D

Eu mai nou intru pe gigapedia unde sunt o gramada de carti si citesc direct de pe monitor (da stiu ca nu e frumos dar ma enerveaza sa citesc traduceri si nu gasesc prin librarii tot ce-mi trebuie) sau pot sa scoti la imprimanta ceea ce downloadezi. 

sumalan dorin

Salutare

O altă carte pe care de fiecare dată când o citesc descopăr lucruri interesante este: Ion -Liviu Rebreanu,îmi place la nebunie cartea asta,şi de fiecare dată când o recitesc descopăr noi lucruri interesante.
O a doua recomandare este: Vulturul a aterizat -Jack Higgins , este vorba despre o trupă de commando trmisă special de Hitler în Anglia pentru al răpi pe Churchill...cartea o citeşti cu sufletul la gură ,de abia aştepti să treci pagina şi să vezi ce urmează,oficial se spune că nu este adevărat aceasta poveste,nu există documente care să ateste acest fapt...iar neoficial nu ştiu,în orce caz este foarte interesantă ,mai ales că ,autorul încearcă să refacă profilul psihologic al lucratorilor din Gestapo,din armată ,a lui Hitler. O recomand,dacă nu  a fost bineînţeles citită.

mercur

Acum recitesc Seniorii Războiului de Gerard Klein. Este una dintre primele cărţi de SF citită de mine, în care este vorba despre călătorii în timp. Nu e prea lungă, în schimb pe mine m-a determinat să meditez asupra paradoxurilor temporale. O recomand celor pasionaţi de SF care încă nu au citit-o.

ioana.m

Acum citesc Frankestein de Mary Shelley. Nu stiu cum de nu am citit-o pana acum. O recomand cu caldura celor carora le plac clasicii si literatura SF.