Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bine aţi venit pe forumul fizica particulelor!

Creat de Adi, Noiembrie 18, 2007, 03:14:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 39 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ciresica

      Totus ,teoretic ,cam ce masa ar avea bosonul Higgs ?

Adi

#16
Citat din: ciresica din Decembrie 14, 2007, 03:10:51 AM
de acord ,dar neutrinul de exemplu muonic are o masa data de bosonul Higgs, in drumul lui ,la un moment dat dispare ca sa apara mai tarziu sub forma neutrinului tau sau elctronic ,cu o alta masa fara alte semne  vizibile ca ar fi interactionat cu  'altcineva' dar cu o noua masa .
Citat
Ciresica, este interesant ce zici tu, ai propus o idee interesanta (la cunostintele de fizica ce le ai). Totusi, s-a dovedit ca nu acesta e mecanismul prin care neutrinii isi schimba masa. Si anume, exista un mecanism prin care o particula (neutrino electroni) devine o alta particula (neutrino muonic), mecanism ce nu tine de bosonul Higgs. Chiar daca nu ar exista bosonul Higgs, adica daca toate particulele ar avea masa zero, neutrino electronic tot s-ar transforma in neutrino muonic. Aceasta transformare inainte si inapoi (oscilatie) este data de fortele si interactiile din Modelul Standard. Cele doi neutrini sunt particule diferite, au numere cuantice diferite. Ca se intampla sa aiba masa diferita este o alta problema. Cum anume primesc neutrinii masa, este un mecanism inca neinteles in Modelul Standard. Dar chiar acum doua zile, la prezentarea de la liceu de la Arad, am descoperit un cercetator roman ce lucreaza la o teorie ce ar explica masa neutrinilor. Il rog sa iti raspunda si el pe forum mai detaliat.         
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

#17
Citat din: Alex10101010
cum s-a masurat masa unor particule si dimensiuneile lor?! ??? ??? ??? ??? ???


topic initiat la intrebarea lansata de Alex, si care vad ca are legatura cu intrebarile legate de bosonul lui Higgs.



Adi

Citat din: ciresica din Decembrie 14, 2007, 03:53:55 AM
      Totus ,teoretic ,cam ce masa ar avea bosonul Higgs ?

Bosonul Higgs are o masa mai mare de 114 GeV/c2 si mai mica decat cam 180 GeV/c2, asta la 90% CL. (adica 90% nivel de incredere, din statistica). Daca are masa sub 160 de GeV/c2, se va dezintegra in cate doi cuarci bottom iar daca are masa peste aceasta valoarea in doi bosoni W. In cativa ani vom stii sigur, de la Fermilab sau de la CERN daca s-a descoperit ca exista bosonul Higgs sau s-a descoperit ca nu exista.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Alex10101010

Scuzati-ma ca sunt offtopic..dar..;D....azi am olimpiada la fizik de la 13-15,si vreau sa va spun k le-am spus profesorilor despre acest site si le-am spus k pot afla multe.... ;D ;D ;D ;D

Adi

Alex, inseamna mult oameni motivati ca tine! Trimite site'ul prietenilor si profesorilor tai. Avem si materiale si explicatii simple pentru incepatori la "Vizita Ghidata". Iti recomand sa incepi tu si colegii tai primii pasi in fizica particulelor cu studiul acestui text.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

[RHF]{NC}The Eagle

Foarte frumos forumul.Imi place si sper sa devin un membru cat mai activ si sa avem ce discuta aici.
Salutari la toti userii de pana acum..Ma numesc Caius vin din TM, am 18 ani  si sper sa avem parte de o o viata lunga pe acest forum.
CHEERS

Adi

Bine ai venit pe forumul nostru, Caius (Eagle)! Deja ai inceput in forta cu linkuri catre materiale descoperite de tine. Avem nevoie de oameni ca tine. Tine-o tot asa! La o colaborare cat mai fructuoasa!

Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Abel Cavaşi

Salut, Adi! Salut tuturor membrilor şi vizitatorilor acestui forum!
Fie ca acest forum minunat să aibă o viaţă cât mai lungă! Fie ca fondatorii săi şi membrii care dedică timp pentru acest forum să aibă parte de mari satisfacţii, de mulţumire sufletească pentru ceea ce fac şi de poftă de viaţă pentru a duce mai departe acest frumos început!

Adi

Buna Abel! Multumim pentru urarile de bine. Incercam impreuna cu prietenii nostri de la Stiinta.info sa oferim stiri si materiale pedagogice pentru a trezi interesu mai departe pentru stiinta. Cum ati aflat de noi? Ati dori sa colaborati la proiectul nostru? Va asteptam si pe forum cu intrebari si comentarii. Daca sunteti profesor, avem materiale pentru elevii dumneavoastra pe care vi le putem propune.

Numai bine,
Adi Buzatu
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Abel Cavaşi

#25
Excelent saitul de Ştiinţă spre care m-ai direcţionat şi pe care se vede că munciţi cu multă trudă! Nişte tineri ca voi investesc timpul lor preţios pentru o asemenea activitate nobilă! Sunteţi printre puţinii care au înţeles sensul existenţei! Vă felicit din suflet pentru ceea ce faceţi acolo şi aici! Am răsfoit puţin secţiunea de Fizică (cea care mă interesează ceva mai mult) şi am găsit acolo o mulţime de ştiri de ultimă oră, îngrijit redactate şi bine alese. Abia aştept să văd ce aţi mai scris şi la Tehnologie, Astronomie, etc.

Cum am aflat de voi? Cu ,,sfântul" Google am dat o căutare după cuvântul ,,fizica" şi v-am găsit pe voi la al 27-lea rezultat.

Mulţumesc pentru invitaţia de a colabora la proiectul vostru minunat şi sunt convins că noi, cei de pe acest forum, cu toţii ar trebui să vă dăm o mână de ajutor pentru munca grea pe care o depuneţi. Cu siguranţă veţi găsi doritori aici. Eu mai am de învăţat şi de aprofundat nişte chestiuni de Fizică teoretică, dar dacă voi găsi timp printre rânduri, voi pune şi eu umărul. Nu sunt profesor, dar cunosc eu câţiva cărora am de gând să le fac un bine, arătându-le ceea ce am găsit şi eu cu ajutorul vostru.

Succes pe mai departe!

Adi

Multumim foarte mult pentru cuvintele frumoase ce ni le adresati si pentru incurajarile dumneavoastra. Este foarte frumos ca le spuneti si altora despre proiectul nostru. Initial, proiectul meu era acest site despre fizica particulelor, in care puneam si stiri despre astrofizica, astronomie, cosmologie. Apoi i-am intalnit pe cei de la stiinta.info si ne-am unit eforturile. Si stirile ce le publicam la noi pe site le publicam si la stiinta.info. Saptamana aceasta stirile de la stiinta.info au inceput sa fie preluate de www.infoportal.ro si de www.pescurt.ro, iar Cronica Romana publica de cateva luni articole de la noi martea. Vinerea aceasta au publicat iarasi articole si am publicat si eu astfel primul meu articol stiintific.

Ma bucura mult ca va plac articolele cu stiri despre fizica, am scris acolo si voi mai scrie. Ii voi arata si lui Cristi Presura, fondatorul stiinta.info frumoasele dvs cuvinte.

Va multumim ca v.ati alaturat noua si va urez numai bine!
Adi Buzatu
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro