Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Politica externa.

Creat de ibagus, Mai 04, 2010, 03:30:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

laurentiu

Nu cred ca e gresit rationamentul,pt ca pretul la intermediar nu tine cont de politica externa a Rusiei ,pt ca intermediarul nu cred ca e politizat ,adica presupun ca e o firma privata .Rusii daca scumpesc gazul de la plecare nu ne afecteaza doar pe noi ,ci si pe toate tarile .

Adi

Citat din: laurentiu din Mai 05, 2010, 10:17:46 PM
Nu cred ca e gresit rationamentul,pt ca pretul la intermediar nu tine cont de politica externa a Rusiei ,pt ca intermediarul nu cred ca e politizat ,adica presupun ca e o firma privata.

Adica zici ca daca rusii maresc pretul de baza atunci intermediarul va micsora comisionul lui ca noi sa platim acelasi pret ca si inainte? Eu nu cred. De aceea zic ca gresesti.

In plus, intermediarul e alta firma ruseasca, fie ea si privata, e tot dupa bani si interesul Rusiei.

Citat din: laurentiu din Mai 05, 2010, 10:17:46 PM
Rusii daca scumpesc gazul de la plecare nu ne afecteaza doar pe noi ,ci si pe toate tarile .

Ipoteza de lucru la discutia asta (nu mai stiu cine a zis-o) a fost ca rusii ar pedepsi doar Romania pentru ca a permis sa puna scutul in Romania, ducand la cresterea pretului gazului doar pentru Romania.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

laurentiu

Citat din: Adi din Mai 05, 2010, 10:38:13 PM
Citat din: laurentiu din Mai 05, 2010, 10:17:46 PM
Nu cred ca e gresit rationamentul,pt ca pretul la intermediar nu tine cont de politica externa a Rusiei ,pt ca intermediarul nu cred ca e politizat ,adica presupun ca e o firma privata.

Adica zici ca daca rusii maresc pretul de baza atunci intermediarul va micsora comisionul lui ca noi sa platim acelasi pret ca si inainte? Eu nu cred. De aceea zic ca gresesti.

In plus, intermediarul e alta firma ruseasca, fie ea si privata, e tot dupa bani si interesul Rusiei.


Nu ,ai inteles gresit .Nu zic ca va micsora comisionul ,in nici un caz ,ci pretul intermediarului depinde exclusiv de pretul de la intrarea lui pe conducta Gazpromului ,nu ni-l vinde noua mai scump intermediarul daca Rusia nu schimba pretul si daca Rusia schimba pretul atunci intermediarul nu ni-l vinde mai scump doar noua ,ci si tuturor tarilor care iau gaz de la acel intermediar.

Adi

Pai ipoteza de baza era ca Rusia mareste pretul doar pentru noi catre intermediari. Nu cred ca exista acelasi intermediar si pentru Romania si pentru Franta. Si nu exista acelasi pret de baza si pentru noi si pentru Franta. Pur si simplu Rusia alege cu ce pret de baza vinde pentru Romania (si intermediarul pune si el ce comision vrea pentru Romania) si apoi Rusia alege cu ce pret de baza vinde pentru Franta (si intermediarul pune si el ce comision vrea pentru Franta). Sunt patru numere diferite.

Ma bucur ca acum am clarificat ce ziceam eu si ce ziceai tu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ibagus

 voi ce parere aveti de celebrul WikiLeaks? E adevarat sau este regizat? Eu cred ca va incpe un nou razboi prin 2020 avand in vedere ca Campionbatul Mondial se va desfasura in Quatar , iar un atentat acolo ar agita spiritele pe plan mondial.

DanielTex

Citat din: ibagus din Decembrie 06, 2010, 07:07:36 PM
voi ce parere aveti de celebrul WikiLeaks? E adevarat sau este regizat? Eu cred ca va incpe un nou razboi prin 2020 avand in vedere ca Campionbatul Mondial se va desfasura in Quatar , iar un atentat acolo ar agita spiritele pe plan mondial.
Pe ce se bazeaza ipoteza ta? Trebuie sa argumentezi mai in detaliu. ;)

Adi

Nu cred ca forumul acesta de stiinta e locul potrivit pentru a discuta Wikileaks. Studentii de la universitatea Columbia din SAU au fost avertizati ca daca discuta despre Wikileaks pe facebook sau Twitter nu vor mai putea lucra pentru guvernul federal, caci atunci arata ca nu pot pastra confidentiale informatii confidentiale, precum cele eliberate de Wikleaks. Desigur, noi nu vrem sa lucram pentru guverul federal american, dar nu uita ca internetul e monitorizat si se stie orice zici. Repet, am o opinie despre asta, ca fiecare dintre noi, dar acest site de stiinta nu e locul potrivit de a discuta despre acest subiect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro