Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

expansiunea universului ...o problema

Creat de andreip13, Mai 04, 2010, 01:58:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Mishulanu din Iunie 29, 2010, 04:42:33 PM
Citat din: Electron din Iunie 29, 2010, 12:40:01 AM
Serios? Am citit ce scrie pe acea pagina si nu am gasit nicaieri zicand ca asta e viteza galaxiei prin spatiu. Sau unde scrie ca "Marele Atractor" e fix in spatiu, ca sa rezulte ce ziceai tu mai inainte. Poti sa citezi paragraful unde scrie asa ceva?
"Astronomers believe the Milky Way is moving at approximately 630 km per second relative to the local co-moving frame of reference that moves with the Hubble flow.[55]  If the Galaxy is moving at 600 km/s, Earth travels 51.84 million km per day, or more than 18.9 billion km per year, about 4.5 times its closest distance from Pluto. The Milky Way is thought to be moving in the direction of the Great Attractor"
Ma vad nevoit sa repet intrebarea.

Ai afirmat asta:
Citat din: Mishulanu din Iunie 27, 2010, 06:10:55 PM
Galaxia noastra se deplaseaza cu sute de kilometri pe secunda prin spatiu ceea ce [...]
Te rog sa imi indici unde scrie asa ceva pe pagina de wikipedia pe care ai indicat-o, sau in fragmentul citat.


e-
Don't believe everything you think.

Mishulanu

Eu din citatul de pe Wikipedia inteleg ca galaxia se deplaseaza cu 600 km/s catre o zona cu o atractie gravitationala foarte puternica.
Tu ce intelegi de acolo?

Electron

Citat din: Mishulanu din Iunie 29, 2010, 09:08:57 PM
Eu din citatul de pe Wikipedia inteleg ca galaxia se deplaseaza cu 600 km/s catre o zona cu o atractie gravitationala foarte puternica.
Daca asta intelegi, de ce afirmi altceva?

Iata:
Citat din: Mishulanu din Iunie 27, 2010, 06:10:55 PM
Galaxia noastra se deplaseaza cu sute de kilometri pe secunda prin spatiu ceea ce [...]

Nici acum nu vezi diferenta?

Eroarea pe care o faci este ca ori uiti ca ai nevoie de un sistem de referinta pentru a vorbi de o viteza, ori iei "spatiul" ca sistem de referinta, atata timp cat spatiul absolut nu exista. Citeste cu atentie ce ai scris mai inainte. Citeste cu atentie apoi pe pagina de pe wikipedia daca se vorbeste despre sistemele de referinta sau nu.


e-
Don't believe everything you think.

Mishulanu

Citat din: Electron din Iunie 29, 2010, 09:22:47 PM
A fost doar o greseala de exprimare, nu am zis ca galaxia se deplaseza cu viteza aceea relativ la spatiu. Ideea era ca exista si in spatiul intergalactic campuri gravitationale suficient de puternice ca sa accelereze galaxii intregi pana la viteze de sute de km/s, relativ la centrul de masa care genereaza acceleratia.

Mishulanu

Ultimele date culese din observatii sugereaza ca Universul se extinde accelerat. Stie cineva care este valoarea numerica a acceleratiei, pentru ca nu am gasit-o pe nicaieri?

Adi

Citat din: Mishulanu din August 26, 2010, 09:25:09 PM
Ultimele date culese din observatii sugereaza ca Universul se extinde accelerat. Stie cineva care este valoarea numerica a acceleratiei, pentru ca nu am gasit-o pe nicaieri?

Ultimele date, da, dar sunt vechi cam de zece ani. Desigur, masuratorile s-au perfectionat. Extinderea Universului este masurata de variatia in timp a constantei lui Hubble. Un site foarte bun este cel pentru public al experimentului WMAP. Acolo vei gasi si raspunsul tau.

http://map.gsfc.nasa.gov/universe/
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mishulanu

M-am uitat pe site dar nu contine date factuale despre acceleratia expansiunii, se spune doar ca este accelerata. Probabil ca cifrele exacte sunt secret de stat.
In orice caz, continuand paralela pe care am inceput-o intr-un alt topic despre asemanarile existente intre Universul observabil si proprietatile unei gauri negre, expansiunea si indepartarea galaxiilor poate fi usor explicata prin scaderea densitatii odata cu cresterea masei. O gaura neagra cu cat este mai masiva cu atat este mai putin densa. Cum cantitatea de materie din Universul observabil este in continua crestere, pentru ca lumina din zone foarte indepartate ajunge pentru prima data la noi, densitatea acestei materii trebuie sa scada proportional, ducand la indepartarea galaxiilor unele de altele.

Adi

Expansiunea Universului este data de constanta lui Hubble. Asta o gasesti peste tot, inclusiv aici.

http://curious.astro.cornell.edu/question.php?number=742

si aici

http://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_expansion.html

Apoi este accelerarea exapansiunii care nu stiu exact unde se poate gasi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mishulanu

Citat din: Adi din August 27, 2010, 01:17:28 AM
Expansiunea Universului este data de constanta lui Hubble. Asta o gasesti peste tot, inclusiv aici.
Apoi este accelerarea exapansiunii care nu stiu exact unde se poate gasi.

Da, stiu care este valoarea constantei lui Hubble dar pe mine ma interesa valoarea acceleratiei. Am gasit in ultima carte a lui Smolin ca o buna aproximare a acceleratiei este data de raportul dintre viteza luminii si varsta universului, in jur de 10^-10 m/s^2.

Acum, se pare varsta universului este egala cu 1/H, unde H este constanta lui Hubble. Asta inseamna ca acesta constanta nu este de fapt constanta si ca trebuie sa varieze in timp, nu? Adica, atunci cand varsta universului va fi dubla fata de acum, constata lui Hubble trebuie sa fie jumatate din valorea actuala, adica viteza de expansiune scade in timp, nu accelereaza. Cum vine asta?

Mishulanu



Am atasat un grafic care arata variatia constantei lui Hubble( f(x) ) in functie de varsta Universului(x). Daca formula este corecta si varsta Universului este egala cu 1/H, atunci viteza de expansiune trebuie sa scada in timp, nu sa creasca. Nu inteleg care este rationamentul prin care s-a ajuns la concluzia ca Universul se extinde accelerat.

AlexandruLazar


Mishulanu

Daca vreau sa calculez care este atractia gravitationala exercitata de cea mai indepartata galaxie din universul observabil, care se stie ca scade cu patratul distantei, ce distanta trebuie sa consider in calculul meu, 13.7 miliarde de ani lumina, distanta parcursa de lumina sau 46.5 miliarde, distanta marita prin expasiune? Eu inclin catre prima varianta, de 13.7 miliarde de ani lumina, dar nu sunt sigur.

DARIUS PITARIU

Spatiul este infinit nu se poate expanda sau avea forme. ::)

puriu

Nu cunoastem viteza de propagare a gravitatiei. Daca este egala cu cea a luminii valoarea de 13,7 este corecta.

Electron

Citat din: DARIUS PITARIU din Decembrie 11, 2013, 11:26:18 PM
Spatiul este infinit nu se poate expanda sau avea forme. ::)
De unde stii tu acest lucru?

e-
Don't believe everything you think.