Fizică, astronomie şi aerospaţiale > Cosmologie

expansiunea universului ...o problema

<< < (3/15) > >>

ibagus:
 Citind toate aceste lucruri despre univers si despre Big-Bang mi-am dat seama cat de mici suntem , poate ca suntem singuri in univers sau poate izolatii de alte planete locuite care deja cumunica , ma face sa ma intreb oare ce ?, cum? , in ce fel am aparut ..Doamne cate intrebari si ma intreb daca vom putea vreodata sa aflam adevarul . Nu pot sa va descriu ce simnt....e f ciudat

Adi:

--- Citat din: ibagus din Mai 05, 2010, 08:25:06 p.m. --- Citind toate aceste lucruri despre univers si despre Big-Bang mi-am dat seama cat de mici suntem , poate ca suntem singuri in univers sau poate izolatii de alte planete locuite care deja cumunica ,

--- Terminare citat ---

Corecta observatie a ta.

--- Citat din: ibagus din Mai 05, 2010, 08:25:06 p.m. --- ma face sa ma intreb oare ce ?, cum? , in ce fel am aparut ..Doamne cate intrebari si ma intreb daca vom putea vreodata sa aflam adevarul . Nu pot sa va descriu ce simnt....e f ciudat

--- Terminare citat ---

Foarte bine. Vino sa studiezi fizica. Tocmai la aceste intrebari incearca stiinta sa explice!

ibagus:
 Dintre materiile de la scoala Fizica imi palce cel mai putin :( da nu stiu de ce simnt o atractie fata de ea.... Sunt foarte confuz nu stiu ce sa aleg stiinte politice sau stiintele naurale :-?? OFF MY head

Adi:

--- Citat din: ibagus din Mai 06, 2010, 07:23:39 p.m. --- Dintre materiile de la scoala Fizica imi palce cel mai putin :( da nu stiu de ce simnt o atractie fata de ea.... Sunt foarte confuz nu stiu ce sa aleg stiinte politice sau stiintele naurale :-?? OFF MY head

--- Terminare citat ---

Depinde de ce meserie vrei sa faci in viitor si in ce tara. Daca alegi stiinte naturale, vei gasi sigur o slujba bine platita, daca nu in Romania, atunci in UE sau alte tari puternic industrializate. Daca alegi stiinte politice, poate ca va trebui sa ramai in Romania. Sunt oportunitati si in afara, dar trebuie sa fii foarte bun, sa ai cultura generala foarte buna, sa stii engleza (si inteleg ca nu iti place).

Poate fizica nu se preda bine la scoala ta. Tocmai de aceea noi la Stiinta Azi dorim sa actionam ca un fel de supliment la manual si la profesor. Sa aratam aplicatiile fizicii in viata de zi cu zi. Sa vedem partea ei fascinanta. Uite, citeste seria asta a mea de articole de aici si sunt sigur ca vei prinde un alt gust pentru fizica atunci cand o intelegi.

laurentiu:

--- Citat din: ibagus din Mai 06, 2010, 07:23:39 p.m. --- Dintre materiile de la scoala Fizica imi palce cel mai putin :( da nu stiu de ce simnt o atractie fata de ea.... Sunt foarte confuz nu stiu ce sa aleg stiinte politice sau stiintele naurale :-?? OFF MY head

--- Terminare citat ---
Ca sa faci politica nu ai neaparat nevoie de prea mare pregatire ,poti sa fii profesor de fizica ,cercetator etc. si sa faci si politica fara probleme .Majoritatea politicienilor de azi nu au pregatire universitara in ceea ce priveste politica.

PS:cel putin eu asa imi imaginez (de fapt nu stiu sigur),ca la stiinte politice inveti sa faci politica pe mai departe.Eu unul vreau sa fac si politica ,dar facultatea o s-o fac pe profil real ,in Franta cel mai probabil .

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă