Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cand s-a descoperit imponderabilitatea?

Creat de derick, Mai 01, 2010, 03:57:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

derick

Am cautat pe net dar nu prea am gasit nimic si de aceea va intreb pe voi. Cand si cine a descoperit imponderabilitatea? S-a aflat de ea cand Gagarin a ajuns in spatiu dar se stia mai demult de ea ?

AlexandruLazar

Sunt destul de sigur că da, oamenii înțelegeau ideea de cădere liberă cu multă vreme înaintea zborului efectuat de Gagarin. Jules Verne amintește de fenomenul ăsta în "De la Pământ la Lună", dar inexact (nu i-a înțeles corect fenomenul), însă oamenii s-au prins de asta și înainte de primul zbor în spațiu. Eroarea lui Verne a fost descrisă prin mai multe cărți de popularizare a științei scrise prin anii '30-'40.

Bottom line: oamenii știau de imponderabilitate cel puțin de pe la 1870 (cred că pe atunci și-a publicat Verne romanul), numai că unii din ei nu prea înțelegeau exact ce și cum.

Edit: la drept vorbind nici nu cred că poate fi vorba de a "descoperi" imponderabilitatea, practic ea a fost descoperită odată ce Newton a descris principiul acțiunii și reacțiunii.

Adi

Interesanta intrebare si corect raspuns. Ma bucur sa vad noi intrebari venite de la oameni noi pe forumul nostru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Eu am descoperit-o ... acum o saptamina in urma pe forumul acesta ....