Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Anii terminali

Creat de ibagus, Aprilie 30, 2010, 05:35:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ibagus

 Eu sunt in clasa a 11-a si o sa incerc sa obtin o bursa..dar am aflat ca actiunile de voluntariat dau bine la CV si vreau sa va intreb daca stiti fundatii sau alte organizatii in care as putea sa ma inscriu..Multumesc...

b12mihai

#1
1. www.scout.ro - Organizatia Nationala Cercetasii Romaniei! Exista numeroase centre locale in tara in majoritatea oraselor (chiar si in orase mai mici) care recruteaza voluntari. Este o organizatie MONDIALA (www.scout.org) care este in 128 de tari!!! Iti pot da oricate detalii vrei despre organizatie.

2. StiintaAzi.ro - sa stii ca si aici se cauta voluntari si se ofera diplome pentru munca depusa ;) . Vezi mai multe detalii la StiintaAzi.ro/voluntari . S-a tot scris pe site ca se cauta voluntari (exista si o sectiune de forum pentru voluntari). Ma mir ca nu ai vazut pana acum.

Cam atat stiu eu momentan. In cele doua sunt angrenat (ma rog, am luat o pauza acum in clasa a 12-a ca sa ma pregatesc pentru bac).
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Fiecare oras are foarte multe organizatii de voluntariat. Poti sa te inscrii in ONG-uri de mediu sau nu efectiv sa te inscrii, ci sa raspunzi atunci cand se cere ajutor la plantat de copaci, la adunat gunoaie. Daca vrei ceva mai intelectual, intr-adevar avem nevoie de voluntari aici la Stiinta Azi. Exista si ONG-uri care fac fizice la spitale de copii, batrani sau oameni cu handicap. Trebuie sa te interesezi in orasul tau ce oportunitati sunt. Si intr-adevar e nevoie de voluntariate pentru studiu in straintate si trebuie sa incepi din timp.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ibagus

 Multumesc pentru sfaturi! O sa ma interesez mai mult despre voluntariatul de pe acest site .

ibagus

www.scout.ro nu are sediu in municipiul Galati? 

ioana.m

Eu de exemplu, vreau sa ma inscriu la cercetasi din vara aceasta. Si cat despre plantat copaci si adunat gunoaie ma ofer voluntara de fiecare data cand scoala mea organizeaza astfel de evenimente (3 evenimente doar luna aceasta!). De asemenea, sunt aziluri de batrani sau case de copii sau scoli speciale de unde poti primi si o diploma de voluntariat. Mentionez ca si eu sunt in clasa a 11-a si intr-un oras mic. Sunt mai multe posibilitati in orasele mari totusi...

b12mihai

#6
Citat din: ibagus din Aprilie 30, 2010, 07:24:03 PM
www.scout.ro nu are sediu in municipiul Galati? 

Efectiv in municipiul Galati din pacate nu exista. Exista insa in judet: Matca si Oltea Doamna Tecuci. Pe cei de la Tecuci ii cunosc din mai multe actiuni nationale ale organizatiei la care am participat. Te poti afilia la cei de la Tecuci si sa participi la actiunile nationale sau la cele din judet fara nici o problema. Ii poti gasi la tecuci@scout.ro. Daca nu iti raspunde nimeni suna organizatia (au niste numere pe site la contact) si trebuie sa te puna ei cu cineva in legatura. Despre celalalt centru din judetul tau nu pot sa iti spun mare lucru ca nu ii cunosc.

Spre exemplu, la centrele din Bucuresti avem oameni si din Urziceni...

Dupa o experienta cu cercetasii ai putea aduce chiar tu un centru in Galati :P . Ai nevoie doar de oameni dornici sa invete si sa faca altceva. Si astfel capeti experienta si in "leadership", extrem de utila pentru dezvoltarea ta personala, intai de toate. Strainii vor sa vada prin voluntariate ca aveti capacitatea de a lua initiativa.

Citat din: ioana.m din Aprilie 30, 2010, 07:45:47 PM
Eu de exemplu, vreau sa ma inscriu la cercetasi din vara aceasta. Si cat despre plantat copaci si adunat gunoaie ma ofer voluntara de fiecare data cand scoala mea organizeaza astfel de evenimente (3 evenimente doar luna aceasta!).

Sa stii ca si ONCR se ocupa de multe actiuni in ceea ce priveste protectia mediului. Cel mai la indemana exemplu este ca ne-am "legat" cu let's do it Romania - www.letsdoitromania.ro sa curatam tara intr-o zi. Copacii proaspat plantati de langa Ciorogarla sunt plantati de catre cercetasi.  La actiunea de la Dabuleni de plantare de copaci organizata de Realitatea TV si MaiMultVerde.ro (aia de ii ziceau ei "Romania prinde radacini) a participat si ONCR cu o baza umana, printre care si cei din centrul la care sunt eu in Bucuresti - www.scoutpanaitescu.ro .
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.