Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Evolutionism vs creationism

Creat de Fryn, Aprilie 21, 2010, 10:38:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

puriu

 Nu vad nici o contradictie intre creatie si evolutie. Tot ce evolueaza trebuie sa fi fost creat intr-un fel sau altul. Asupra creatiei, in lipsa unor dovezi concrete, orice parere este valabila. Avem parerea indiana, cea japoneza, cele africane, etc. Noi discutam mai mult despre parera evreiasca, cu nimic mai justa decat celelalte.
Cu evolutia este alta situatie. Ea este consecinta a doua mecanisme incontestabile: mutatiile genetice si selectia naturala a acestor mutatii. Rezultatul nu poate fi decat o evolutie continua si naturala. Mai complicat este cazul speciei umane. Societatea moderna impiedica pe toate caile actiunea selectiei naturale, ceea ce face ca viitorul acestei specii sa fie, dupa unii, ceva mai sumbru.

ion adrian

Revin la ce am mai scris: salturile esentiale sunt de la materia moarta la cea vie cu negentropie, apoi in cadrul vietuitoarelor evolutia, nu a raselor (Darwin si-a intitulat opusul introducand si evolutia raselor in titlu, dar noi citam numai partea ref la specii)ci saltul de la o spedie la alta, adica ruptura de interfecunditate care apare brusc caci nu poate fi decat in termeni de ori,ori si apoi trecerea de la regnul animal  la cel inca neclar adjudecat pe care eu l-as numi regnul noetic unde fiecare om ar fi precum (metaforic desigur) o specie din regnul animal, caci atat de mult se deosebesc oamenii din pdv noetic.
Numai bine.

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 02, 2014, 12:21:29 AM
Ce este mai greu de demonstrat este, vorba lui Sagan :aparitia vietii,  si mai tarziu aparitia nousului in regnul animal care poate ca prefigureaza un regn noetic.
"Regn noetic"? Sune interesant, poti da ceva detalii in plus?

CitatSi chiar mai simplu dar totusi complicat cum apare o specie daca tinem cont de riguroasa definitie a speciei data mai intai de Buffon si apoi de Ernst Mayr.
Ai uitat sa precizezi ce intelegi tu din acele definitii, dar intrebarea mai importanta este: de ce trebuie sa tinem cont neaparat de ceea ce intelegi tu din acele definitii?

CitatAdica evolutia are loc si e purtata in cadrul speciei saltul de la o specie la alta fiind mai greu de explicat.
Si daca nu e nevoie de nici un "salt" intre specii, ce te faci?


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: puriu din Martie 03, 2014, 11:15:58 AM
Nu vad nici o contradictie intre creatie si evolutie.
Atunci inseamna ca nu te uiti destul de atent (adica deloc atent) sau nu te uiti la "creatie" si nici la "evolutie" in sensul lor consacrat.

Creationismul (presupun ca la asta te refereai) pretinde ca toate "tipurile" de animale (pisica, caine, cal etc, inclusiv omul) au fost create independent, in mod special si direct. Evolutionismul (presupun ca la asta te referi) sustine ca toate vietuitoarele de pe Pamant, inclusiv omul, au un stramos comun, ca toate sunt relationate cu celelalte. Asta este o contradictie pe care daca nu o vezi, atunci iti recomand sa te uiti mai atent.

CitatTot ce evolueaza trebuie sa fi fost creat intr-un fel sau altul.
De ce? Si apoi, se pare ca nu vezi ce sustine creationismul ca a fost creat (adica fiecare tip de vietuitoare) in contradictie cu ce sustine evolutionismul (respectiv ca nici un tip de vietuitoare nu a fost creat in mod special).

CitatAsupra creatiei, in lipsa unor dovezi concrete, orice parere este valabila.
Creationismul este o ipoteza nestiintifica, iar in lipsa unor dovezi concrete, valoarea sa explicativa este nula.

CitatAvem parerea indiana, cea japoneza, cele africane, etc. Noi discutam mai mult despre parera evreiasca, cu nimic mai justa decat celelalte.
Vrei sa spui aici ca pentru tine toate religiile sunt la fel de "juste" in ce priveste modelul "creatiei" ?


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 03, 2014, 12:11:46 PM
Revin la ce am mai scris: salturile esentiale sunt de la materia moarta la cea vie cu negentropie,
Ce sistem iei in considerare cand vorbesti de "negentropie" aici? Ai inclus si Soarele sau nu?

Citatapoi in cadrul vietuitoarelor evolutia, nu a raselor (Darwin si-a intitulat opusul introducand si evolutia raselor in titlu, dar noi citam numai partea ref la specii)ci saltul de la o spedie la alta, adica ruptura de interfecunditate care apare brusc caci nu poate fi decat in termeni de ori,ori
De ce nu poate fi decat in termeni de "ori,ori" ? Vino si cu argumente, nu doar cu afirmatii gratuite.

Citatsi apoi trecerea de la regnul animal  la cel inca neclar adjudecat pe care eu l-as numi regnul noetic unde fiecare om ar fi precum (metaforic desigur) o specie din regnul animal, caci atat de mult se deosebesc oamenii din pdv noetic.
Poftim?


e-
Don't believe everything you think.

ion adrian

Elctronule,
Ti-am cazut cu tronc si de aia te tii dupa mine?
Eu nu servesc decat sexul frumos asa ca nu ai sanse.

Dar totusi  sa incerc sa fiu amabil si pe acest fir :
-regn noetic: un termen introdus de mine pentru a indica directia de evolutie a omului si care provine de la notiunea de nous.
deci regnul noetic este regnul in care nousul este elementul predominant si nu coltii, specia om inca nu a depasit in suficienta masura animalitatea fundamentala si nu are decat elemente noetice destul de rare 
-negentropia (entropie negativa)caracterizeaza sistemele vii
-termeni de ori-ori :astept un exemplu de la tine cu un animal care sa apartina simultan la doua specii diferite.
-din acele definitii inteleg exact ce se poate intelege din ele caci sunt definitii corecte lingvistic, gramatical si semantic si eu le consider ca fiind si cu valoare de adevar; nimeni nu trebuie sa tina cont de ce spun eu dar tu cand te exprimi trebuie sa te referi la tine si sa nu-ti subsumezi specia lui "noi"

PS Iti raspund doar din respect pentru alti eventuali cititori. Dar de acum daca ei nu intreaba, voi considera ca nu au intrebari sau nelamuriri sau interes pentru ce scriu eu iar tie iti voi mai raspunde doar daca studiezi si aplici in mod corect(din punctul meu de vedere) bunele maniere.

valangjed

Cand spui entropie negativa , banuiesc ca te referi la scaderea entropiei ceea ce nu e valabil decat local.La trecerea de la neviu la viu , viul devine ordonat adica entropia scade dar pentru a mentine aceasta scadere a entropiei este nevoie sa consume energie din mediul inconjurator ceea ce duce la cresterea entropiei acestui mediu deci , global, entropia creste.
Sunt lucruri demonstrate cu zeci de ani in urma de catre Boltzman si Feynman.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ion adrian


pt.ca:elicoida

#248
Citat din: ion adrian din Martie 06, 2014, 11:03:50 PM
Elctronule,
astept un exemplu de la tine cu un animal care sa apartina simultan la doua specii diferite.


Electron fiind ocupat iti dau eu un exemplu de un animal care apare la doua specii diferite:boul !

Primul (cel cu patru picioare) este rezultatul evolutiei iar al doilea este rezultatul creationismului.Cand zice domnul(a) "Esti bou" inseamna ca te-a creat bou.In perceptia persoanei respective esti un animal similar cu primul.Atata diferenta ca ai coarne imaginare si comportament similar cu primul.

PS
Orice asemanare cu persoane in viata e pur intamplatoare.

Si bineinteles precizez pentru unii ca postul testeaza simtul realitatii si al umorului (gri)  :)

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 06, 2014, 11:03:50 PM
Elctronule,
Ti-am cazut cu tronc si de aia te tii dupa mine?
Eu nu servesc decat sexul frumos asa ca nu ai sanse.
Daca iti face placere sa ai asemenea iluzii, atat de departate si straine de realitate, n-ai decat. Eu comentez strict ceea ce postezi, ca in cazul oricarui alt utilizator. Faptul ca tu aberezi mai cu spor si cu o densitate mult mai mare per mesaj decat altii, face ca multe comentarii si intrebari de-ale mele sa fie la postarile tale, dar greata pe care mi-o provoaca propagatorii de pseudo-stiinta asa ca tine pe acest forum nu are sanse sa fie vreodata exprimata suficient in cuvinte. Asta daca cumva chiar te intereseaza, desi ma indoiesc.

CitatDar totusi  sa incerc sa fiu amabil si pe acest fir :
-regn noetic: un termen introdus de mine pentru a indica directia de evolutie a omului si care provine de la notiunea de nous.
deci regnul noetic este regnul in care nousul este elementul predominant si nu coltii, specia om inca nu a depasit in suficienta masura animalitatea fundamentala si nu are decat elemente noetice destul de rare
Ai reusit sa introduci un termen pe baza altuia pe care nu l-ai definit, deci ai facut exact nimic relevant. Tipic propagatorilor de pseudo-stiinta.

Citat-negentropia (entropie negativa)caracterizeaza sistemele vii
Ai omis sa raspunzi intrebarii despre sistemul luat in considerare. Daca tu consideri "negentropia" ca un contra-argument al evolutiei, atunci spune clar, ca sa se vada cat de putin intelegi ceea ce critici.

Citat-termeni de ori-ori :astept un exemplu de la tine cu un animal care sa apartina simultan la doua specii diferite.
Asteapta. Daca tu crezi ca tactica omului de paie pe care o aplici demonstreaza altceva decat ignoranta ta, atunci mai gandeste-te.

Citat-din acele definitii inteleg exact ce se poate intelege din ele caci sunt definitii corecte lingvistic, gramatical si semantic si eu le consider ca fiind si cu valoare de adevar; nimeni nu trebuie sa tina cont de ce spun eu dar tu cand te exprimi trebuie sa te referi la tine si sa nu-ti subsumezi specia lui "noi"
Alta eroare tipica de propagator de pseudo-stiinta: adica nici macar nu explici ceea ce intelegi tu din acele definitii (pe care probabil nici macar nu le cunosti corect), ignorand tot restul avansului stiintei moderne, emiti pe baza lor niste ineptii cat China si apoi sustii cu nonsalanta ca ai inteles exact ce se poate intelege din ele. Pai tocmai asta e problema cu voi, propagatorii de pseudo-stiinta, ca nu explicati niciodata clar ce ati inteles si ce rationamente faceti, cel mai probabil ca sa nu se vada cat de pe langa realitate si logica sunteti. N-ai decat, nu esti primul individ de acest fel pe aici, deja sunt obisnuit cu astfel de abureli.

CitatPS Iti raspund doar din respect pentru alti eventuali cititori.
Ar trebui sa raspunzi din cauza integritatii intelectuale, dar probabil nici macar nu ai auzit de asa ceva pana acum. Cand emiti afirmatii elucubrante, si primesti intrebari pentru a clarifica ce vrei sa spui, integritatea intelectuala ar trebui sa te faca sa dai explicatiile de rigoare. Asta daca tu chiar vrei sa dialoghezi la modul serios, si nu doar sa arunci aiurea cu vorbe in vant ca sa vezi ce valuri poti starni precum orice troll ordinar.

CitatDar de acum daca ei nu intreaba, voi considera ca nu au intrebari sau nelamuriri sau interes pentru ce scriu eu iar tie iti voi mai raspunde doar daca studiezi si aplici in mod corect(din punctul meu de vedere) bunele maniere.
Stai linistit ca nu-mi tin rasuflarea asteptand raspunsurile tale de troll propagator de pseudo-stiinta.

Faptul ca manierele mele te deranjeaza in "calitatea" ta de propagator de pseudo-stiinta e un compliment pentru mine. Probabil cel mai mare pe care mi-l poti face, pentru ca facandu-l fara sa vrei e sigur cel mai sincer. Multumesc!

Spor la mesaje si rusine sa-ti fie pentru propagarea de pseudo-stiinta pe acest forum.


e-
Don't believe everything you think.

ion adrian

Vad ca nu te abtii de la insulte si nu cred ca te insult daca iti spun ca mie imi pari a fi de sorginte anchetator comunist.

Te-am mai rugat sa ma ignori caci chiar daca pot sa-ti raspund la asa zisele probleme incuietoare pe care crezi ca le ridici consider ca nu meriti sa ma ostenesc si a doua oara.
Cred ca exista pe acest portal si persoane rationale care nu fac gargara de trei ori pe zi cu un cuvant incifrat cu fierul inrosit in mintea lor: pseudostiinta.
Nu tot ce nu este stiinta este neaparat pseudostiinta. Dar asa ceva desigur ca depaseste capacitatea ta de intelegere si de obiectivare.

Electron

Citat din: ion adrian din Martie 10, 2014, 03:51:52 PM
Vad ca nu te abtii de la insulte si nu cred ca te insult daca iti spun ca mie imi pari a fi de sorginte anchetator comunist.
Incercarile tale puierile de a ma insulta in acest fel ma distreaza la maxim, pentru ca venind din partea ta sunt reale complimente. :)

CitatTe-am mai rugat sa ma ignori
Da? Sa inteleg ca esti o clona a altui utilizator deja exasperat de comentariile mele?

Citatcaci chiar daca pot sa-ti raspund la asa zisele probleme incuietoare pe care crezi ca le ridici consider ca nu meriti sa ma ostenesc si a doua oara.
Pai macar osteneste-te prima data, sau macar indica-mi unde ai facut acele eforturi deja si sub ce pseudonim. :)

CitatCred ca exista pe acest portal si persoane rationale care nu fac gargara de trei ori pe zi cu un cuvant incifrat cu fierul inrosit in mintea lor: pseudostiinta.
Nu tot ce nu este stiinta este neaparat pseudostiinta.
Corect, exista chiar si gunoaie varsate fara nici un discernamant pe internet. Cand insa ai pretentia sa participi in mod relevant la o discutie pe un forum dedicat stiintei, fara sa faci vreun efort in a respecta demersul stiintific (primul pas fiind o minima rigurozitate), inseamna ca faci pseudo-stiinta. Daca ai scrie doar la sectiunea de bancuri, sau pe un forum de fantezie sau religie, atunci nu te-ai intalni cu pretentiile mele de a nu mai propaga pseudo-stiinta.

CitatDar asa ceva desigur ca depaseste capacitatea ta de intelegere si de obiectivare.
Mda, mersi de compliment. :)


e-
Don't believe everything you think.


Electron

E deja al treilea topic in care postezi acelasi link. Asta se numeste SPAM.

e-
Don't believe everything you think.

ion adrian

Eu sunt modest si nu sunt convins ca toti stau sa-mi pazeasca postarile: din bunavointa, cuiozitate, interes, invidie sau simpla rautate  si din acest motiv o informatie interesanta si in topicul firelor unde am postat-o si care asemeni altora unde am intervenit si au inviat, sa le invie si pe acestea. Atunci acest spam ar putea fi un lucru bun pentru acest forum la care eu am inceput sa tin.