Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Evolutionism vs creationism

Creat de Fryn, Aprilie 21, 2010, 10:38:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

kamaluh

#225
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 26, 2011, 03:34:15 PM
CitatZi-mi si mie ce limite are religia?

Evident că niciuna, de vreme ce se bazează pe imaginație, nu pe fapte concrete.

NU SE BAZEAZA PE IMAGINATIE:
35.   Şi a lăcrimat Iisus.
36.   Deci ziceau iudeii: Iată cât de mult îl iubea.
37.   Iar unii dintre ei ziceau: Nu putea, oare, Acesta care a deschis ochii orbului să facă aşa ca şi acesta să nu moară?
38.   Deci suspinând iarăşi Iisus întru Sine, a mers la mormânt. Şi era o peşteră şi o piatră era aşezată pe ea.
39.   Iisus a zis: Ridicaţi piatra. Marta, sora celui răposat, I-a zis: Doamne, deja miroase, că este a patra zi.
40.   Iisus i-a zis: Nu ţi-am spus că dacă vei crede, vei vedea slava lui Dumnezeu?
41.   Au ridicat deci piatra, iar Iisus Şi-a ridicat ochii în sus şi a zis: Părinte, Îţi mulţumesc că M-ai ascultat.
42.   Eu ştiam că întotdeauna Mă asculţi, dar pentru mulţimea care stă împrejur am zis, ca să creadă că Tu M-ai trimis.
43.   Şi zicând acestea, a strigat cu glas mare: Lazăre, vino afară!
44.   Şi a ieşit mortul, fiind legat la picioare şi la mâini cu fâşii de pânză şi faţa lui era înfăşurată cu mahramă. Iisus le-a zis: Dezlegaţi-l şi lăsaţi-l să meargă.

Stiu ca nu suportati pe siteul asta stiintific chestii dinastea dar daca vreti cititi daca nu nu.

AlexandruLazar

Ai vreo dovadă serioasă că lucrurile astea nu sunt pură imaginație?

kamaluh

Am avut destule experiente si am auzit despre minuni care ma fac sa cred ceea ce e scris acolo.
Am vorbit cu oameni seriosi despre tot felul de experiente ale lor care m-au uimit.Multora poate li se par coincidente.
Sunt lucruri care nu se pot demonstra, cum am mai vb anterior stiinta nu le poate demonstra pe toate.
Daca vrei pot sa-ti spun catva experiente.Dar nu aici ptr ca multi iau in batjocura  ceea ce spun.


AlexandruLazar

Stai liniștit, nu e nevoie, am auzit la experiențe d-astea de mi-au ieșit pe nas. Mai aștept până o să am și eu una.

kamaluh

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 26, 2011, 04:53:04 PM
Stai liniștit, nu e nevoie, am auzit la experiențe d-astea de mi-au ieșit pe nas. Mai aștept până o să am și eu una.

eram sigur ca asa o sa zici deaia nici nu am inceput sa zic din ele :))

ok

daca o sa ai sa scrii pe forum ca sa-ti spunem ca vrem dovezi si ca am auzit destule povesti :))

A.Mot-old

Citat din: kamaluh din Aprilie 26, 2011, 04:48:43 PM
Am avut destule experiente si am auzit despre minuni care ma fac sa cred ceea ce e scris acolo.
Am vorbit cu oameni seriosi despre tot felul de experiente ale lor care m-au uimit.Multora poate li se par coincidente.
Sunt lucruri care nu se pot demonstra, cum am mai vb anterior stiinta nu le poate demonstra pe toate.
Daca vrei pot sa-ti spun catva experiente.Dar nu aici ptr ca multi iau in batjocura  ceea ce spun.


Spune-mi mie ca eu sunt interesat........
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: kamaluh din Aprilie 26, 2011, 02:16:50 PM
CitatStiinta nu se reduce la "evolutionism". Si nu prea cred ca religia se reduce la "creationism". Deci ascest "pe sleau" nu-l vad justificat in vreun fel.
Ia zi-mi si mie daca stiinta demonstreaza ca noi provenim dintr-o supa primordiala  ce mai are de spus religia, nu devine 0?
Data fiind experienta de pana acum, nu prea cred. Cand religia sustinea ca Pamantul e in centrul nu doar a Sistemului Solar, dar a Universului (sau si mai grav, ca Pamantul e plat), puteai sa pui aceleasi intrebari. A devenit religia "zero" pentru ca a avansat stiinta suficient incat sa nu mai poata nega oficial religica ca Soarele e in centrul Sistemului Solar, ca Pamantul nu e plat si ca Universul nu are centru? Se pare ca nu. Sunt prea multi indivizi care au nevoie foarte mare de religie, pentru a gasi cum sa scoata camasa dupa asemenea "gafe" ale religiei lor preferate.

Daca religiile ar da un criteriu clar in urma caruia sa spuna: daca se demonstreaza X chestiune, atunci ne asumam "valoarea zero", atunci am putea sa abordam serios o astfel de intrebare. Dar atata timp cat dupa fiecare demonstratie X, religiile sunt adaptate incat sa contina "in interpretarea corecta" si chestiunea X, atunci nu mai ai cum sa iei in serios "interpretarile corecte" celelalte.

Citat
Citat
CitatAm citit cateva opinii si din cate vad parerile sunt impartite:Stiinta vs Religie 1-0; Stiinta vs Religie 0-1 si Stiinta vs Religie 1-1 . Eu cred pana la urma ca scorul va fi Stiinta vs Religie 1-2 si bine ar fi sa fie asa.
De ce ar fi mai bine asa?
Pai ti-ar conveni sa mori gata sau sa ai o viata vesnica asa cum iti promite Dumnezeu.
Mie mi-ar conveni sa raman vesnic tanar si ferice. Dar decat sa cred promisiunile fara suport ale zeitatilor altora preferate, prefer sa ma bucur de viata asta atata cata e, iar daca o fi ceva dupa, voi vedea la timpul potrivit. Sa stii ca faptul ca tu preferi ca ceva sa fie adevarat, nu e argument suficient pentru a chiar fi adevarat.

Citat
Citat
CitatNoi oamenii suntem niste fiinte limitate din toate punctele de vedere si mental ne place sa incercam marea cu degetul dand tot felul de explicatii cu cinciul ala la suta din creer pe care il folosim negandindu-ne ca cealalta parte de 95% s-ar putea sa ne dea toate teoriile peste cap.
Tu iti folosesti doar 5% din creier? Cum ai determinat acest procent?
uite ca  m-am grabit si am uitat sa pun un ps : nu stiu procentul exact dar procentul se invarte prin jurul numarui astuia .
Repet atunci intrebarea: cum ai determinat tu acest procent? Pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii? Sau tu chiar vorbesti doar asa ca sa te afli in treaba?

Citatin fine daca imi folosesc tot creerul atunci de ce einstein gandeste mai profund decat mine, nu ptr ca face mai multe sinapse si isi foloseste creerul la o "turatie":)) mai mare?
A folosi un organ mai eficient decat isi foloseste altcineva organul corespunzator, nu are neaparat de-a face cu "procentul de utilizare". Exista variatii genetice, exista antrenarea unor functii si poate alte cauze care sa produca astfel de diferente. A deduce din aceasta insa ca tu iti folosesti doar 5% din creier in timp ce Einstein isi folosea 8% e insa nu doar naiv, dar si foarte hilar.

Citat
Citat
CitatEu vad evolutionismul ca o etapa si nu ca un intreg proces cap coada,si implicit stiinta ca o parte din intreg.
Ca o etapa a ce?
Evolutionismul e vazut de genul supa primrdiala, selectie naturala etc etc .Eu nu-l vad ca incepand cu supa primordiala.
In primul rand asta nu raspunde intrebarii mele.
In al doilea rand, tu cu ce vezi incepand evolutionismul?

Citat
Citat
CitatFiecare individ isi creeaza un univers propriu pe baza cunostintelor dobandite si mai ales pe baza simturilor, auzul,vazul ,mirosul etc. v-ati intrebat vreodata cum e sa mirosi prin limba ,sau sa vezi in infrarosu ,sau sa simti undele electromagnetice, oare cum am percepe lumea atunci?Daca as avea si alte simturi cum ar fi?Oare exista si alte simturi , un al 7-lea sau 8-lea?
Interesante intrbari, dar ce legatura au ele cu evolutia vs creatie?
Pai au ca noi incercam sa facem din rahat bici si sa mai si trozneasca, daca suntem limitati cum sa putem percepe,simti Divinitatea?
Poate tu incerci acest lucru, nu e elegant sa generalizezi in acest fel.
Cat despre "perceptia, simtirea divinitatii", pe asta de unde ai scos-o? Faptul ca unii indivizi pretind ca pot face asa ceva, o transforma in obiectuivul ultim al tututor? Tu chiar te gandesti ce afirmi?

CitatZi-mi si mie ce limite are religia?
Religia are limitele imaginatiei umane. Ce alte limite sa aiba?

CitatDa sa nu-mi zici ca multe lucruri nu se pot demonstra stiintific :)) (ptr ca stiinta are limite)
Religia nu poate demonstra practic nimic altceva decat ce a acceptat din stiinta. A face afirmatii fara acoperire si nefalsificabile nu e o virtute, cel putin nu pentru mine.

Citat
Citat
CitatUniversul este infinit, adica nu se termina niciodata.Pai cum nu se termina ca eu stiu ca in lumea mea toate lucrurile au un inceput si un sfarsit?Nu inteleg asta, e un lucru abstract pe care mintea mea nu-l intelege.
De unde stii ca Universul este infinit? De unde tii ca nu se termina niciodata?
pai daca se termina spune-mi tu ce e dupa ce se termina?nimic?dar nimicul asta e abstract :))
Asta e demonstratia ta? Eu nu am afirmat ca pot demonstra ca nu e infinit, tu ai afirmat cu siguranta exacerbata ca ar fi infinit. Tu trebuie sa-ti sustii afirmatia pentru ca tu ai lansat-o. Faptul insa ca e posibil sa fie finit, e ceva ce probabil nici macar nu ai stat sa te gandesti cu adevarat. Dar repet, ai facut o afirmatie pe care astept sa vad cum (sau mai bine spus daca) o poti sustine cu argumente serioase. Si nu, a spune ca tu nu concepi cum s-ar putea sa fie totusi finit, nu e un argument serios. Ignoranta, in general, nu este un argument serios.

Citatsa incercati voi pe forumul asta stiintific sa demonstrati anumite lucruri fara a implica existenta divinitatii.
Care anumite lucruri?

Citatstiti cum faceti voi?
e ca si cum ati vrea sa creati prin ansamblare de organe o fiinta vie doar cu ajutorul stiintei.Bafta!Sa ma anuntati cand reusiti.;)
De unde scoti asemenea ineptii?


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: kamaluh din Aprilie 26, 2011, 03:02:31 PM
Citat
CitatNU au cum sa demonstreze ce am zis eu in legatura cu big bang, infinitul si impartirea aia .
Ok, de unde esti tu asa de sigur in legatura cu descoperirile viitoare din fizica? Lasa-ma cu impartirea cu zero ca nu e relevanta. Raspunde la intrebarile legate de fizica, daca poti.
Incearca sa ai in ansamblu ce iti spun eu acum.[...]
STI DE CE NU MERG REZOLVATE ECUATIILE ALEA?Pentru ca in ele apare impartirea la 0.
Eu nu am afirmat ca se vor rezolva acele ecuatii care contin impartirea la zero. Eu te-am intrebat de unde stii tu asa de sigur ce se va descoperi in viitor legat de subiectele de fizica pe care le tot framanti pe aici. Ti-am dat si o alternativa: sa se descopere niste modele matematice care sa nu mai fie nevoite sa foloseasca ecuatii cu singularitati in punctele in care actualmente avem impartire cu zero. Stii tu ca nu se poate face acest lucru?

Citat
Citat
CitatAm studiat in facultate niste sisteme de ecuatii cu ajutorul carora s-a ajuns la teoria asta si pentru timpul t=0 ecuatiile sunt imposibil de rezolvat.
Da, sunt de acord ca anumite ecuatii actuale, nu se pot rezolva pentru orice valori ale parametrilor. Dar tu faci afirmatii absolutiste despre viitor si despre ce se poate sau nu descoperii de acum inainte. Ce te faci daca se descopera niste ecuatii care sa nu aiba puncte de singularitate pt t=0 ? Stii cumva ca nu se poate face acest lucru? De unde stii tu asa chestii profetice ?
ECUATIILE ASTEA DE CARE VORBIM NOI SUNT ATSABILE UNOR FUNCTII unice care descriu fenomenele astea din natura.Daca ar aparea alte functii adica alte ecuatii (cum zici tu) fenomenele s-ar schimba si in loc de o gaura neagra ti-ar aparea un curcubeu.
Se pare ca tu nu vorbesti despre stiinta ci despre niste bazaconii inventate de tine. Stiinta nu functioneaza asa. Pentru aceleasi fenomene se pot propune (si in general s-au propus de-a lungul istoriei) mai multe modele matematice, care mai de care mai diverse.
A afirma ca modelele matematice sunt "unice" este o aberatie care nu are vreo justificare istorica de nici un fel. Cum crezi tu ca a evoluat stiinta pana acum?

Ca sa-ti dau si un exemplu concret: cand Einstein a propus o alta formula pentru compunerea vitezelor, a schimbat asta realitatea compunerii vitezelor? Faptul ca se pot descoperi ecuatii mai generale, care sa aiba ca si cazuri particulare ecuatiile cunoscute inainte, e ceva ce ar trebui sa iei in considerare. Macar din experienta de pana acum. Ce se va mai descoperi in viitor, chiar nu pricep cum poti tu sa stii de pe acum. Asta daca nu cumva vorbesti aiurea doar ca sa te afli vorbind in public.

CitatSi ca sa-ti arat ca sunt unice.Daca am o dreapta pot foarte usor sa-i atasez o functie .Functia asta e unica , altfel dreapta mea ar fi o alta dreapta sau cine stie ar descrie un corp si ar putea fi si stramba  :)).
Cu un caz particular nu demonstrezi nimic pentru cazul general. Sau la tine realitatea fizica se reduce la o dreapta?


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: kamaluh din Aprilie 26, 2011, 04:48:43 PM
Am avut destule experiente si am auzit despre minuni care ma fac sa cred ceea ce e scris acolo.
Ai fost vreodata martorul direct al vreunei minuni?

CitatAm vorbit cu oameni seriosi despre tot felul de experiente ale lor care m-au uimit.Multora poate li se par coincidente.
Si uimirea aceea este dovada ta ca religiile nu sunt bazate pe imaginatie? Oare cum poti prin uimirea aceasta sa distingi care dintre relgiile Pamantului e cea corecta?

CitatSunt lucruri care nu se pot demonstra, cum am mai vb anterior stiinta nu le poate demonstra pe toate.
Si acest lucru e o dovada ca religiile au dreptate? Si repet intrebarea de mai sus: daca stiinta nu le poate demonstra pe toate, care dintre religii rezulta ca e cea corecta?

CitatDaca vrei pot sa-ti spun catva experiente.Dar nu aici ptr ca multi iau in batjocura  ceea ce spun.
Daca esti serios si nu ai de gand sa-ti bati joc de acest forum cu propavaduiri religioase gratuite, atunci nu va lua nimeni in batjocura ceea ce scrii. Dar daca ai de gand doar sa propavaduiesti o cutare religie pe aici, vom fi nevoiti sa luam masurile de rigoare (apropo, sper ca ai citit normele acestui forum).


e-
Don't believe everything you think.

kamaluh

M-ai auzit pe mine vorbind de vreo religie?
Sa astepti modelul ala care sa-ti explice tie Big Bang-ul.La cat de repede se misca lucrurile in stiinta nu avem mult de asteptat.
Te-ai cramponat in cinciul ala la suta.Pai daca o luam cum ai spus tu cu functiile alea antrenate, tot la ce am spus eu ajungem.
Oricum ti-as raspunde tu nu esti multumit.
Pana la urma tot ce am scris sunt pareri personale. Si sa nu-mi spui ca tu esti obiectiv.
Sti ce realizez ca voi pe forumul asta palavragiti degeaba.Crezi ca o sa afli ce teorie e valabila creationismul sau evolutionismul?
Si nu ma lua cu propaganda religioasa, daca vorbesti de creationism nu trebuie sa vorbesti de o divinitate, sau vrei sa vorbim numai de evolutionism.
Cum spui tu ca religia e 0 asa pot spune si eu despre evolutionism ptr ca multi oameni de stiinta combat evolutionismul.
Nu e un argument dar EINSTEIN  a crezut in Dumnezeu si crede-ma stia mai multa fizica decat tine.

AlexandruLazar

CitatNu e un argument dar EINSTEIN  a crezut in Dumnezeu si crede-ma stia mai multa fizica decat tine.

Dacă nu e un argument... ce mare importanță are? Și Newton credea că există piatra filosofală, si nici el nu era chiar amator.

Electron

Citat din: kamaluh din Aprilie 27, 2011, 01:56:02 PM
M-ai auzit pe mine vorbind de vreo religie?
Bineinteles. Iata:
Citat din: kamaluh din Aprilie 26, 2011, 03:58:00 PM
NU SE BAZEAZA PE IMAGINATIE:
35.   Şi a lăcrimat Iisus.
36.   Deci ziceau iudeii: Iată cât de mult îl iubea.
37.   Iar unii dintre ei ziceau: Nu putea, oare, Acesta care a deschis ochii orbului să facă aşa ca şi acesta să nu moară?
38.   Deci suspinând iarăşi Iisus întru Sine, a mers la mormânt. Şi era o peşteră şi o piatră era aşezată pe ea.
39.   Iisus a zis: Ridicaţi piatra. Marta, sora celui răposat, I-a zis: Doamne, deja miroase, că este a patra zi.
40.   Iisus i-a zis: Nu ţi-am spus că dacă vei crede, vei vedea slava lui Dumnezeu?
41.   Au ridicat deci piatra, iar Iisus Şi-a ridicat ochii în sus şi a zis: Părinte, Îţi mulţumesc că M-ai ascultat.
42.   Eu ştiam că întotdeauna Mă asculţi, dar pentru mulţimea care stă împrejur am zis, ca să creadă că Tu M-ai trimis.
43.   Şi zicând acestea, a strigat cu glas mare: Lazăre, vino afară!
44.   Şi a ieşit mortul, fiind legat la picioare şi la mâini cu fâşii de pânză şi faţa lui era înfăşurată cu mahramă. Iisus le-a zis: Dezlegaţi-l şi lăsaţi-l să meargă.

Stiu ca nu suportati pe siteul asta stiintific chestii dinastea dar daca vreti cititi daca nu nu.
Sau nu ai nici atata tinere de minte?

CitatSa astepti modelul ala care sa-ti explice tie Big Bang-ul.La cat de repede se misca lucrurile in stiinta nu avem mult de asteptat.
Se prea poate sa avem destul de mult de asteptat. Totusi apreciez ca macar cu atata admiti ca afirmatiile tale bombastice despre ce se va descoperii in viitor erau nefondate. O recunoastere mai directa nici nu astept de la tine.

CitatTe-ai cramponat in cinciul ala la suta.Pai daca o luam cum ai spus tu cu functiile alea antrenate, tot la ce am spus eu ajungem.
Nu eu m-am cramponat pe acel 5%, ci tu tot insisti cu asemenea aberatii. Te-am intrebat de unde ai scos acel procent, pentru ca multa lume abereaza despre astfel de procente, ba ca e 5%, ba 10%, ba 12% ba mai stiu eu cat. De unde scoateti aceste valori?!
Daca refuzi sa raspunzi atunci nu pot decat sa trag concluzia ca vorbesti in vant fara nici un rost. Nu e mare pacat, dar macar acum stiu cu cine am de-a face.

CitatOricum ti-as raspunde tu nu esti multumit.
Nu e nevoie sa minti fara nici un rost. Daca ai raspunde cu argumente serioase, as fi multumit. A face previziuni despre cat de multumit voi fi eu pe viitor e o mare nesimtire si te-as ruga sa nu o mai faci pe viitor. Daca insa tu esti sigur ca nu poti da raspunsuri serioase, ci doar vorbe in vant, atunci te asigur si eu ca, cu asemenea raspunsuri, nu voi fi multumit. Sper totusi de acum sa vii cu raspunsuri argumentate nu doar cu abureli.

CitatPana la urma tot ce am scris sunt pareri personale.
Ai tot dreptul sa ai parerile tale personale. Eu te intreb ce argumente ai ca sa sustii acele pareri. Daca tot ce vrei este sa ne informezi ce pareri personale ai, fara a fi dispus sa le sustii cu argumente (sau in cazul in care chiar nu ai asemenea argumente), atunci spune asa sa stim si noi. Fara argumente in general degeaba vii cu pareri despre una si alta. Acest forum nu e un forum de aruncat cu idei in nestire, ci este un forum a carui scop este popularizarea stiintei si implicit a modului de gandire si dezbatere argumentat. Daca aceste lucruri nu sunt compatibile cu scopurile tale, atunci locul tau nu este pe acest fel de forum.

CitatSi sa nu-mi spui ca tu esti obiectiv.
E irelevant cat de obiectiv sunt. Importante sunt argumentele care sunt prezentate pe aici, de mine si de ceilalti participanti la discutie.

CitatSti ce realizez ca voi pe forumul asta palavragiti degeaba.
Crezi ca imi pasa mie ce crezi tu despre acest forum? Daca ti se pare ca nu e util sa dezbati idei pe acest forum, nu te obliga nimeni sa iti faci veacul pe aici.

CitatCrezi ca o sa afli ce teorie e valabila creationismul sau evolutionismul?
Eu am anumite opinii legate de asta si pana acum am incercat sa prezint o serie de argumente in acest sens. Daca ne-am rezuma doar la a arunca in nestire cu pareri personale, sunt sigur ca nu am rezolva nimic (de aceea nu sunt multumit cu cei care fac doar asta). Daca se discuta insa serios cu argumente, atunci in general lumea poate invata lucruir interesante de la ceilalti. Asta e scopul unui astfel de forum.

CitatSi nu ma lua cu propaganda religioasa, daca vorbesti de creationism nu trebuie sa vorbesti de o divinitate, sau vrei sa vorbim numai de evolutionism.
Te iau cu propaganda religioasa atunci cand in loc sa vii cu argumente rationale vii cu citate din scripturile tale preferate. Se poate vorbi despre creationism in mod serios (si asta astept eu pe aici sa se intample), dar a da citate din scripturi si a afisa pareri personale fara nici un argument nu este util nimanui pe aici.

CitatCum spui tu ca religia e 0 asa pot spune si eu despre evolutionism ptr ca multi oameni de stiinta combat evolutionismul.
In primul rand, eu nu spun ca religia e 0, repet ca nu e nevoie sa minti. Data viitoare te vei alege si cu avertisment oficial daca mai continui in acest fel.
In al doilea rand, nu e important cati oameni (fie ei de stiinta sau nu) combat o idee sau alta. Importante sunt argumentele de o parte si de alta. Daca vei intelege acest lucru, vom putea sa dezbatem impreuna idei in mod util pe acest forum.

CitatNu e un argument dar EINSTEIN  a crezut in Dumnezeu si crede-ma stia mai multa fizica decat tine.
Sunt convins ca Einstein stia mai multa fizica decat mine. Cat despre credinta sa in "Dumnezeu", ma indoiesc foarte tare. Si asta pentru ca desi a folosit in scrierile sale conceptul respectiv, nu se referea la divinitatea crestina numita de obicei asa. Sentimentul sau religios in fata maretiei Universului nu are de-a face nimic cu credinta orbeasca a ignorantilor in divinitatea razbunatoare din Biblie de exemplu. Iti recomand sa citesti cartile lui Einstein ca sa intelegi mai bine aceste lucruri.

Asa ca, acest "non argument" nu denota nimic altceva decat ca inca o data vorbesti fara sa stii despre ce vorbesti. Fii mai cumpatat si vei avea mult mai multe de castigat.


e-
Don't believe everything you think.

ray

aia a crestinilor nu a fost ,nu va vi in veci demonstrata ca o fantezie cu explicati primitive
evolutia e dovedita  cu dovezii nu fantezi religioase 

EVOL B


virgil 48

 Pentru ray:
Incearca sa observi ca participantii la forum se straduiesc sa scrie in limba
romana, nu au trecut la scrierea internet. In rest, numai de bine!

ion adrian

Mi se pare ca se poate relansa subiectul.
Asadar evolutionismul este demonstrat si rasdemonstrat in cadrul unor categorii bine precizate.
Adica odata aparuta celula vie este destul de clar cum s-a desvoltat viata.
Ce este mai greu de demonstrat este, vorba lui Sagan :aparitia vietii,  si mai tarziu aparitia nousului in regnul animal care poate ca prefigureaza un regn noetic.Si chiar mai simplu dar totusi complicat cum apare o specie daca tinem cont de riguroasa definitie a speciei data mai intai de Buffon si apoi de Ernst Mayr. Adica evolutia are loc si e purtata in cadrul speciei saltul de la o specie la alta fiind mai greu de explicat.