Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Creaţie sau evoluţie. Trebuie să alegem?

Creat de Eugen7, Iunie 05, 2012, 04:01:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cosmin_Visan

Citat din: atanasu din Octombrie 18, 2019, 12:00:09 PM
"Un sistem bicomponent simplu care se formeaza spontan in mediul prebiotic se poate hrani, poate creste, poate contine informatie, se poate replica, si poate EVOLUA. prin simple procese termodinaice, mecanice si electrice. Nu este nicio improbabilitate ridicola, nicio fiorta supranaturala, niciun fulger care loveste o baltoaca .Doar Chimie!"


Povesti. Uite aici cum sta defapt treaba:

https://www.youtube.com/watch?v=r4sP1E1Jd_Y

atanasu

Uite cum sta treaba. Nu snt povesti ci doar faptul ca inca nu a explicat nimeni multumitor in registru materialist origine vietii. Filmuletul dat de mine era doar o ilustrare a unei ipoteze care nu poate fi demonstrata ca ar fi imposibila dar nici dovedita nu este si deci poate fi avuta invedere ca si ce urmeaza acum
Dar pentru mine se afla deocamdata in zona transcedentala si sper sa intre odata in zona imanenta.

James Tour este suparat ca este considerat un promotor al inteligent design sau al abiogenesei descrise de Szostak, mai inainte si il inteleg asa ca dece sa discutam despre lucruri cu care suntem de acord. Cat despre cum sta treaba. Un comentator al filmuletului dat de tine pe care nici nu l-am vazut pana la capat spune pe buna dreptate si nu trebuia sa fac sute de studii . Eu o spun fara toate acestea din motive transcdentale :)
Deci citatul este : "The whole story of prebiotic chemistry is a total hoax with no basis in reality. I read over 400 scientific papers in this area and they do not explain anything"

Ce este insa interesant in ce spune acest savant este o concluzie la care a ajuns dupa multe cercetari si citez in franceza:"la vie basée sur les acides aminés, les nucléotides, les saccharides et les lipides est une anomalie. La vie ne devrait exister nulle part dans notre univers. La vie ne devrait même pas exister à la surface de la terre'.

In 2001 el  impreuna cu alti savanti, care desigur ca nu sunt de nivelul marilor savanti ce populeaza acest forum, a iscalit un manifest sa-i spunem antievolutionist si citez tot in franceza sublinierile apartinandu-mi : "«Nous sommes sceptiques quant à la capacité de la mutation aléatoire et de la sélection naturelle à rendre compte de la complexité de la vie. L'examen minutieux des preuves de la théorie darwinienne devrait être encouragé. " Ulterior recunoaste ca de fapt este un manifest dizident din punct de vedere stiintific fata de darwinism si asa este. Din pacate o vanatoare de vrajitoare cum am vazut chiar si pe acest fir pe care nu intamplator l-am readus in atentie a urmat acestor pozitii. Desigur ca istoria trece inainte si trece peste acesti pigmei nevolnici care neavand vreo idee proprie sunt hraniti de invidie si resentimente. pe care uneori nu le mai ascund si este rau pentru ei caci daca le ascund pot aparea mult mai bine in fata colegilor lor.

Acum nu insist mai mult asupra celor spuse de James our dar specific ca pe acest text care-i apartine si e de nivel 2019 "Origin of Life, Intelligent Design, Evolution, Creation and Faith (Updated August 2019) ma voi intoarce: https://www.jmtour.com/personal-topics/evolution-creation/ upa o trecere in revista a unor elemente fundamentale pentru discutie.
Dar de data asta iti multumesc pentru interventie care daca nu continea exprimarea teribilisa :"Povesti",  era mult mai placuta mie cel putin care am ceva asteptari de la tine si cred ca ai observat asta.

A.Mot-old

#77
Citat din: atanasu din Octombrie 18, 2019, 12:00:09 PM
Cu apocalipsa cred ca poti fi mai rezervat caci este un text evident incriptat si care este decriptarea ramane o discutie care poate tine pana la  sfrsitul lumii :)
Dar si o intebare: Ce crezi despre acest fir deschis de Electron?  Nu am ales intamplator acest fir unde sa continuam discutia desi mi-a aparut si altul in cale posibil dar parca as fi presimtit pozitia ta de crestin ortodox % la % si de aceea am ales firul lui Eugen7 si el un crestin ortodox convins si considat aici in mod gresit drept un propagandist al religiei crestine  si din acest motiv eliminat de pe forum desi el privea stiinta separat de credinta si cand era fortat de provcatorii de pe aici sa le aetece se pare ca evita foarte bine dominandu-i atat ca ntelect cat si cunostinte pe acestia.De aceea l-au banat si poate ca eliminat fortat sau el a prasit forumul . Din respect pentru el si dispret pentru ipocriti am ales sa continuam disutia cu tine cel putin aici. Asadar ce parere ai despre cele disutate pe aici.O sa citesc si eu putin cele srise pana la inchiderea naturala firului in 2012 cu o redeschidere  scurta  prin 2016 datorita mie  care am si postat si un filmulet despre Abiogeneza dat pe forum de Morpheus si facut dupa biologul si exobiologul Dr. Szostak, profesor la Harvard Medical School, particiant si la celebrul program SETI :
https://www.youtube.com/watch?v=sKNnHiVKJ64
Concluzia acestui filmulet este foarte importanta ca ipoteza stiintifica care se poate constitui chiar si intr-o teorie respectiv si citez din final:

"Un sistem bicomponent simplu care se formeaza spontan in mediul prebiotic se poate hrani, poate creste, poate contine informatie, se poate replica, si poate EVOLUA. prin simple procese termodinaice, mecanice si electrice. Nu este nicio improbabilitate ridicola, nicio fiorta supranaturala, niciun fulger care loveste o baltoaca .Doar Chimie!"


Asadar propun sa discutam putin despre continutul acestui fir redeschis acum de mine si apoi sa continuam cu ce putem spune despre creationism si evolutionism largind poate putin domeniul adica depasind Biblia.
Nu sunt de-acord cu abiogeneza și aș dori să spui ce părere ai despre ceea ce se spune în :

https://youtu.be/5uRKKyClXa4
Adevărul Absolut Este Etern!