Filozofia ştiinţei, filozofie, psihologie, sociologie şi limba română > Psihologie

De ce crede lumea in Dumnezeu?

(1/9) > >>

Adi:
De ce exista cel putin jumate din oameni care cred in Dumnezeu? Biologii evolutionisti raspund ca asa a evoluat specia. Ca acei indivizi care aveau legaturile neuronale de asa maniera incat sa favorizeze credinta intr-o fiinta supranaturala care are grija de ei mereu si care le ofera viata dupa moarte le oferea mai multa liniste si concentrare in viata si atunci se puteau reproduce mai mult.

Am publicat pe site o recenzie al unei carti pe tema aceasta.

RECENZIE CARTE DE STIINTA: De ce nu dispare Dumnezeu – Stiinta creierului si biologia credintei

florin_try:
Ceea ce nu poti explica il percepi ca supranatural, ca mistic.

Ce puteau intelege oamenii primitivi? Mai nimic. Pina si un fulger era pentru ei un fenomen supranatural fara o explicatie naturala.
Probabil totul era mistic in jurul oamenilor primitiv caci ce stiinta aveau ei atunci sa inteleaga?

Asadar inradacinarea in creier a tendintei de a crede este cred eu inevitabila de vreme ce pentru milioane de ani primatele ce evoluau in specii inteligente nu aveau explicatie rationala si stiintifica a fenomelelor din jur.

Mi se pare normal asadar sa avem creierul "hard wired" catre credinta si misticism mai degraba decit epistemologie si ateism. In fond e vorba de milioane de ani de evolutie, in care, repet. acele primate nu aveau explicatie pentru mai nimic din jurul lor si de aici cale libera catre mistic.

Adi:
De acord. Stiinta a aparut acum 2500 de de ani in Grecia Antica. Atunci au inceput sa se caute primele explicatii rationale si naturale asupra fenomentelor naturii.

ana bescheru:
Eu cred ca pe langa explicatia biologica, mai exista una, filozofica, care, parerea mea, este motivul principal pentru care religia rezista de atatea milenii.
Teama de moarte, dreptatea pe care deseori nu o gasim in viata reala, sensul vietii- pentru toate astea, existenta lui Dzeu constituie cel mai important suport. Tine de filozofia fiecaruia sa credem ca totul depinde de noi si ca ne putem ajuta singuri, sau ca exista o forta superioara care sa ne vegheze.

AlexandruLazar:

--- Citat din: Adi din Aprilie 18, 2010, 10:51:25 p.m. ---De acord. Stiinta a aparut acum 2500 de de ani in Grecia Antica. Atunci au inceput sa se caute primele explicatii rationale si naturale asupra fenomentelor naturii.

--- Terminare citat ---

Francis Cornford are o carte foarte buna, "De la religie la filosofie" ( From Religion to Philosophy: A Study in the Origins of Western Speculation ) despre felul cum au trecut grecii la explicatiile rationale. E o perspectiva foarte interesanta, foarte bine documentata si foarte solid argumentata despre procesul asta.

Mie unuia argumentul pur biologic mi se pare destul de tras de par si mai degraba promovat de dragul de a da la gioale creationistilor. De la aparitia primilor oameni la primele credinte in divinitati individualizate s-a trecut prin mai multe etape culturale, in care sacrul si divinul au avut multe alte imagini neindividualizate.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă