Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Simţurile extrasenzoriale

Creat de sumalan dorin, Aprilie 18, 2010, 12:23:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

Salutare.

Mă uitam aseara la Tv- şi tot mutam postul,până la urmă am ajuns pe postul de televiziune OTV,în care era prezent domnul Vasile Rudan,în care printre altele spunea dânsul că noi oameni ne putem dezvolta simţurile extrasenzoriale,spunea -şi asta ştiam şi eu că animale în special cele sălbatice au simţurile extrasenzoriale foarte dezvoltate,dacă animale au,noi de ce nu le-am avea? voi ataşa mai jos un link în care se vorbeşte de aşa ceva,partea cea mai interesanta este de la minutul 7:18 secunde.Oare noi cum ne-am putea dezvolta simţurile?


http://www.youtube.com/watch?v=F62ylXHOaEs

Adi

Simturile extrasenzoriale sunt pseudostiinta. Nu a fost demonstrat stiintifica ca exista. Dar OTV practica in mod regulat pseudostiinta. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Dar OTV-ul e jalnic. Parerea mea....

AlexandruLazar

Pana si numele de "simt extrasenzorial" este absurd (daca e simt, altfel decat senzorial nu poate fi). Nici animalele, nici oamenii nu au asa ceva.

sumalan dorin

Saluate.

Nu ,nu mă refeream la Otv, mă refeream la ce spunea domnul Rudan,că ne putem dezvolta aceste simţuri,conform dex-ului, "extrasenzorial " este defint aşa : EXTRASENZORIÁL, -Ă, extrasenzoriali, -e, adj. Care este perceput pe alte căi decât cele senzoriale normale. [Pr.: -ri-al] – Din fr. extra-sensoriel.
asta am întrebat,dacă am puteam să ne formăm noi abilităţi senzoriale.Conform psihologilor,percepţia este definită  ca: " prin percepţie înţelegem actul identificării şi integrării informaţiei pe care o primim prin intermediul simţurilor" -Introducere în psihologie Nichy Hayes Sue Orrel.


Adi

Citat din: sumalan dorin din Aprilie 18, 2010, 04:11:39 PM
Saluate.

Nu ,nu mă refeream la Otv, mă refeream la ce spunea domnul Rudan,că ne putem dezvolta aceste simţuri,conform dex-ului, "extrasenzorial " este defint aşa : EXTRASENZORIÁL, -Ă, extrasenzoriali, -e, adj. Care este perceput pe alte căi decât cele senzoriale normale. [Pr.: -ri-al] – Din fr. extra-sensoriel.
asta am întrebat,dacă am puteam să ne formăm noi abilităţi senzoriale.Conform psihologilor,percepţia este definită  ca: " prin percepţie înţelegem actul identificării şi integrării informaţiei pe care o primim prin intermediul simţurilor" -Introducere în psihologie Nichy Hayes Sue Orrel.

Pai nu s-a descoperit nici un simt extrasenzorial. Mai este cel cu feromoni, din nas, dar deja e inteles si explicat de stiinta, asadar nu mai e extrasenzorial. Prin extrasensorial oamenii se refera de obicei la telepatie, intuitie, etc. Tu la ce simturi extrasenzoriale te gandesti? Daca nu stii care sunt, nici nu ai cum sa verifici apoi daca s-au intarit sau nu prin acele exercitii, nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

mă refer la premoniţie ,clarviziune.Am găsit un articol foarte interesant care merită atenţie e dintr-o revistă de psihologie,din anul 1995 ,voi ataşa mai jos linkul ca să îl poată citi toată lumea,la pagina nr 6 se găseşte articolul cu pricina.



http://www.psihologiaonline.ro/download/rev/Psi/PsiSp_95.pdf

Adi

#8
Citat din: sumalan dorin din Aprilie 18, 2010, 08:21:08 PM
mă refer la premoniţie ,clarviziune.

Bun, acum e mai clar. Stiinta nu a aratat ca astea exista cu adevarat.


Citat din: sumalan dorin din Aprilie 18, 2010, 08:21:08 PM
Am găsit un articol foarte interesant care merită atenţie e dintr-o revistă de psihologie,din anul 1995 ,voi ataşa mai jos linkul ca să îl poată citi toată lumea,la pagina nr 6 se găseşte articolul cu pricina.
http://www.psihologiaonline.ro/download/rev/Psi/PsiSp_95.pdf

Foarte interesant e ca ai acest numar din 1995 care era un supliment al revistei Stiinta si Tehnica. Vad ca se discuta despre parapsihologie, daca e sau nu stiinta, si ideea prezentata ca de fapt se adunau tot mai mult dovezi ca e stiinta si fenomenele Psi exista. Eu personal sunt sceptic. E drept ca nici nu am aprofundat domeniul. Dar nu am auzit de articole in prestigioasa revista Nature de parapsihologie. Si daca ar fi adevarata, nu as avea idee care ar fi suportul fizic al acestor fenomene (unde electromagnetice, altceva?). Asadar, doar atat  pot comenta la acest subiect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

bine,de voi mai găsi ceva articole interesante,la voi posta,că e clar că în acest domeniu e mult scepticism.

Adi

Citat din: sumalan dorin din Aprilie 18, 2010, 08:28:18 PM
bine,de voi mai găsi ceva articole interesante,la voi posta,că e clar că în acest domeniu e mult scepticism.

Da, vezi ce spusesem mai sus. Fii atent la sursa articolelor. Stii ca e una o revista de popoularizare a stiintei si e alta o revista de stiinta (adica acolo unde oamenii de stiinta isi publica rezultatele stiintifice). Scientific American sau Stiinta si Tehnica fac parte din prima categorie, iar Science si Nature din a doua. Esential este sa gasesti articolul original al oamenilor de stiinta publicat in astfel de reviste de stiinta (peer-review le zice, adica care sunt analizate de alti oameni de stiinta pentru a vedea daca are sens ce se zice acolo, daca analiza a fost facuta corect si tot asa).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Mai intai legat strict de nume ca atare: ideea de simt extrasenzorial este absurda pentru ca perceptia presupune, prin insasi ideea de identificare si integrare a informatiei, existenta unui organ de simt (sau, mai corect din punct de vedere biologic, a unor celule cu rol de senzatie -- cum sunt terminatiile nervoase cu rol tactil sau olfactiv). Daca aceasta nu exista, nu exista nici perceptie -- pentru ca nu exista niciun mod prin care informatia sa poata fi identificata.

Deci: daca clarviziunea sau telepatia exista si sunt fenomene reale, atunci exista o parte a corpului care se ocupa de asta, ca si de oricare alt simt -- trebuie sa existe undeva receptori, trebuie sa existe nervi care transmit informatia la creier, trebuie sa existe in creier mecanismele necesare interpretarii si integrarii acestei informatii s.a.m.d..

Motivul pentru care Adi, la fel ca si mine, este sceptic cu privire la aceste fenomene este ca ele nu au fost niciodata documentate corespunzator. Ca sa fie documentate corespunzator si acceptate, ar trebui sa existe macar unul sau doua articole recenzate, intr-o publicatie prestigioasa sau prezentata in cadrul unei conferinte serioase, si care trebuie neaparat sa includa:

- Modul exact in care s-au efectuat testele asupra subiectilor, in ce au constat, plus o explicatie detaliata a modului in care au fost interpretate rezultatele
- O prezentare cat mai corecta si mai fidela a contextului in care s-a efectuat experimentul, a mediului in care a fost efectuat si a felului in care subiectii au fost alesi
- O explicare a felului in care s-a facut validarea rezultatului (prin comparatie cu o alta populatie de subiecti de exemplu).

Eu nu stiu de vreun asemenea material si sincer, ma indoiesc ca exista. Asa, pot sa public si eu un articol intr-o revista oarecare (S&T nu e neaparat o revista oarecare, dar totusi -- si ei au nevoie de materiale incitante cu care sa atraga cititori!) in care sa arunc fraze pompoase de genul "exista o corelatie intre extraversie si perceptia extrasenzoriala". In absenta informatiilor de care am pomenit mai sus, eu nu cred o iota :D.