Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Desene

Creat de RaduH, Mai 13, 2008, 07:14:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Eu ma gandeam si la faptul ca totusi conductoarele au rezistenta .
Prima intrebare ar fi : cam de ce ordin de marime ar fi o capacitate din aia sau cum s-ar calcula .
A doua intrebare ar fi : daca fascicolul e foarte subtire credeti ca efectul de lentila al suprafetelor echipotentiale ar putea fi atenuat ?
A treia intrebare ar fi : nu stiti care ar fi formula dupa care se calculeaza lungimile electrozilor  ( functie de viteza inititiala si respectiv castigata la fiecare accelerare a particulei si frecventa tensiunii de alimentare ) La energii mari trebuie sa intre si teoria relativitatii pe rol cred . As incerca s-o deduc eu dar mi-e teama ca gresesc .

Electron

Citat din: RaduH din Mai 23, 2008, 03:06:51 PM
As incerca s-o deduc eu dar mi-e teama ca gresesc .
Nu-ti fie teama, incearca, ca sunt pe aici destui sa te critice (si poate sa te corecteze, daca e cazul). ;) Sa stii ca a fi criticat pentru ideile pe care le ai e mai bine decat a fi criticat pentru idei pe care NU le ai :D

e-
Don't believe everything you think.

RaduH


Electron

RaduH, fii bun si descrie in cuvinte, pas cu pas, ce ai calculat (si mai ales de ce), alfel eu nu inteleg nimic formulele insirate de tine.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Ec-energia cinetica
v-viteza particulei
m-masa particulei

Eac-energia dobandita prin accelerare intre electrozi aproximativ
e-sarcina elementara
U-tensiunea de alimentare a electrozilor

t-timpul
f-frecventa de alimentare a electrozilor

v0-viteza initiala a particulei inainte de intrarea in accelerator
l1-lungimea electrodului 1
l2-lungimea electrodului 2...ln

pentru ca de fiecare data cand se afla particula intre electrozi polaritatea sa fie cea corecta
in fine aproximativ

RaduH

Deci am obtinut viteza pe care o castiga la fiecare etaj de accelerare Ec=1/2mv^2=U*e
Am corelat lungimile cu viteza si cu frecventa de alimentare .

RaduH

Care e formula masei relativiste ?

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Am reusit sa obtin formulele de calcul pentru lungimile alea si tinand cont de masa relativista .

Adi

Perfect atunci :).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Am egalat formula energiei cinetice cu energia obtinuta prin accelerare si am inlocuit in ea si masa relativa .
Am obtinut o ecuatie bipatratica .
Sper ca tine figura si fizic .
http://img144.imageshack.us/my.php?image=relativin1.jpg

Adi

Daca particulele sunt accelerate la energii cinetice de multe ori mai mari decat energia de repaus, atunci formula ta face o aproximatie corecta. Daca nu, atunci trebuie luata in calcul energia totala a particulelor. Insa in cateva cuvinte, despre ce lungimi vorbesti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: RaduH din Mai 23, 2008, 06:43:54 PM
Ec-energia cinetica
v-viteza particulei
m-masa particulei

Eac-energia dobandita prin accelerare intre electrozi aproximativ
e-sarcina elementara
U-tensiunea de alimentare a electrozilor

t-timpul
f-frecventa de alimentare a electrozilor

v0-viteza initiala a particulei inainte de intrarea in accelerator
l1-lungimea electrodului 1
l2-lungimea electrodului 2...ln

pentru ca de fiecare data cand se afla particula intre electrozi polaritatea sa fie cea corecta
in fine aproximativ
RaduH, am revazut formulele tale, considerand explicatiile de mai sus.

Am o intrebare: Care este forma dependentei dintre tensiunea intre armaturi si timp? Poti face un grafic cu valoarea tensiunii pentru cel putin o perioada ?

Pentru cazul relativist, in care vrei sa tii cont de variatia de masa, efectul se va vedea in variatia vitezei (formula energiei cinetice) la fiecare "etaj de accelerare", deoarece particula e din ce in ce mai grea, dar primeste acelasi "plus de energie" U*e.


Citat din: Adi din Mai 26, 2008, 06:06:19 PM
Insa in cateva cuvinte, despre ce lungimi vorbesti?
Adi, era o imagine de-a lui RaduH pe aici, dar nu stiu de ce nu mai e disponibila. El se refera la un accelerator liniar, in care distanta dintre armaturi (capetele cilindrilor metalici) sa creasca pe fiecare segment, pentru ca timpul de parcurs al particulei pe fiecare "etaj" sa fie acelasi (si anume jumatate din perioada variatiei tensiunii). Asta am inteles eu, il las pe RaduH sa explice mai bine.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Ah, mersi, Electron. Intr-adevar nu am urmarit toata discutia. Dar asa imi amintesc si eu din fizica particulelor, ca la un accelerator linear ai de fapt mai multe cavitati de accelerare si acestea trebuies a fie din ce in ce mai lungi pentru ca particula sa stea acelasi interval de timp inauntru. Acum inteleg ce dorea el sa calculeze. Foarte intereanta problema si asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

CitatAm o intrebare: Care este forma dependentei dintre tensiunea intre armaturi si timp?
Poti face un grafic cu valoarea tensiunii pentru cel putin o perioada ?

Sincer asta n-o stiu nici eu . Cred ca curent alternativ de inalta frecventa .

CitatAdi, era o imagine de-a lui RaduH pe aici, dar nu stiu de ce nu mai e disponibila.

Nici pe siteul ala cu imaginile nu poti uploda si mentine nelimitat . A trebuit sa sterg din imaginile despre care am discutat .