Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Desene

Creat de RaduH, Mai 13, 2008, 07:14:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Tu ce valori propui pentru cele 3 situatii din prima figura?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#196

Asa cred eu .
Corectura :
Unde am scris -3V este de fapt zero si unde am scris 3V e de fapt 6V .
Nu mai stiu la sursele alea care e + si care e - . E posibil sa fie invers .

RaduH


Mai corect si sa nu ocup loc pe siteul cu poze .

Electron

1) La problema cu sferele, ai folosit formulele fara sa tii cont de conditiile in care acestea au fost determinate.
Formula V = k*Q/R se refera doar la sfere incarcate uniform (cu densitate uniforma de sarcina pe suprafata), iar formula V(x) = k*Q/x se refera doar la sarcini considerate punctiforme.

Cand o sfera conductoare de raza R se afla intr-un camp de potential creat de alte distributii de sarcina, ea isi modifica distributia de sarcina prin influenta. Iti aduci aminte de regula conform careia, la echilibru electrostatic, toata suprafata (si interiorul) unui conductor se alfa la acelasi potential? (Daca nu ar fi asa, am avea curent prin conductor, de la potentialul mare spre cel mic, deci nu ar fi la echilibru electrostatic). Ei bine, daca aplicam formulele asa cum propui tu in rezolvare, am obtine potentiale diferite pe diferite puncte de la suprafata unei sferei, ceea ce este incorect.

Daca dimesniunile x si R sunt comparabile, rezolvarea este ceva mai complicata, deoarece trebuie sa se tina cont de distributia variabila de sarcina la suprafata sferelor. Daca avem x >> R (x mult mai mare decat R) atunci putem aproxima situatia cu formulele de genul V = k*Q/x, iar in formula finala putem aproxima factorul 2*x/(R+x) ca fiind egal cu 2.


2) La cele trei circuite propuse, cu primele doua sunt de acord in versiunea din ultima figura. Daca tii cont ca in simbolul bateriei linia mai lunga e polul pozitiv, si pui semnele in consecinta, atunci e ok.
In ultimul desen, care e de fapt echivalent ca montaj cu cel din mijloc, ai pierdut un semn "-", deoarece nu putem avea de o parte si de alta a bateriei acelasi potential (6V la tine).


e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#199
1- de acord dar diferenta de potential e atunci egala in modul cu de doua ori valoarea individuala ?
2- se mai si pierde cu transferul de poze .
nu acolo voiam sa spun ca avem 6V pe fiecare condensator .

Electron

Citat din: RaduH din Noiembrie 09, 2008, 03:23:08 PM
1- de acord dar diferenta de potential e atunci egala in modul cu de doua ori valoarea individuala ?
Daca x>>R, da.

Citat2- se mai si pierde cu transferul de poze .
nu acolo voiam sa spun ca avem 6V pe fiecare condensator .
Trebuie sa specifici ce sunt cei 6V, tensiune (diferenta de potential) sau potential?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatLa cele trei circuite propuse, cu primele doua sunt de acord in versiunea din ultima figura.
Deci la prima figura avem potentialul de 6 respectiv -6V pe armaturi ?
CitatTrebuie sa specifici ce sunt cei 6V, tensiune (diferenta de potential) sau potential?
tensiune (diferenta de potential)

Electron

Citat din: RaduH din Noiembrie 10, 2008, 09:23:05 AM
Deci la prima figura avem potentialul de 6 respectiv -6V pe armaturi ?
Da, cu semnele inversate, pentru ca in acea figura ai considerat invers polii sursei.

Citat
CitatTrebuie sa specifici ce sunt cei 6V, tensiune (diferenta de potential) sau potential?
tensiune (diferenta de potential)
Ok, dar pe viitor incearca sa fii mai coerent, adica sa nu schimbi notatiile si marimile masurate de la o figura la alta. Daca in toate vorbeai de potential, dintr-o data in ultima figura ai trecut la tensiune. Asta poate duce la confuzii.


e-
Don't believe everything you think.

RaduH


am gasit un programel si cam asta masoara .

RaduH


http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_accelerator
in cazul in care se spune ca nu exista acceleratoare din astea .

RaduH


RaduH

Am mai incercat cu echipotentialele alea...



Electron

Dupa mine, solutia depinde de diferenta de potential data de baterie.

Daca diferenta e foarte mica, ar putea arata cam asa (lipseste partea dreapta "simetrica"):

In acest caz, cea mai mare parte din spatiul interior este la potential zero sau apropiat de zero.

Daca diferenta e foarte mare, atunci ar arata cam asa:

In acest caz, cea mai mare parte din spatiul interior este la potential "ridicat" (sau apropiat) de cel impus de tensiunea din baterie.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#208


Sa punem si liniile de camp va rog .
Eu cred ca nu se pot oprii decat din sarcini in sarcini sau pierde la infinit .
Eu asa stiu .

RaduH

#209
Oricum varianta 1 mi-ar convenii .
Scuze am pus sagetile invers la "E" .
Si multumesc pentru incercare .
Poate reusiti dvs. sa intrebati pe cineva priceput si sa va si raspunda .
webmaster@electrostatics3d.com