Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Desene

Creat de RaduH, Mai 13, 2008, 07:14:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

RaduH


RaduH


De fapt chiar numai atat ma intereseaza .

RaduH

Daca nu exista diferente de potential in "zona 1" si exista numai in "zona 2" se poate iar daca exista diferente de potential si in "zona 1" atunci nu se poate .
Am lungit intentionat piesele .

RaduH

Imi cer scuze .
As masura cu electroscopul nu cu potentiometrul .

Electron

Citat din: RaduH din Octombrie 12, 2008, 11:08:20 AM
http://img95.imageshack.us/my.php?image=propunerenz7.jpg
Cam asa ceva .
Daca intentionat ai intersectat liniile de echipotenial in punctul albastru, atunci e gresita figura. Suprafetele de echipotential diferite nu se intersecteaza nicaieri.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: RaduH din Octombrie 12, 2008, 01:19:26 PM
Daca nu exista diferente de potential in "zona 1" si exista numai in "zona 2" se poate iar daca exista diferente de potential si in "zona 1" atunci nu se poate .
Diferente de potential in "zona 1" relativ la ce? Dat fiind ca ambele zone sunt in dielectric (adica nu sunt in metale unde e constant potentialul), intre oricare doua puncte de pe axa din zolene indicate exista foarte probabil diferente de potential.


e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#186

Asta e parerea mea despre chestiunea cu bilele si anume ca bila impamantata nu are echipotentiale dar le deformeaza pe cele ale bilei incarcate .
De asemenea sarcina prin influenta ar aparea numai pe o portiune a suprafetei bilei impamantate .

Am vazut ceva asemanator intr-o carte de fizica o sa incerc sa fac o fotografie si sa o postez .

RaduH

Citatintre oricare doua puncte de pe axa din zolene indicate exista foarte probabil diferente de potential.
Atunci am putea zice si ca exista diferente de potential pe toata axa si atunci zicem ca avem diferente de potential intre doua piese impamantate .
Chiar ca daca as avea posibilitati as executa piesele , as impamanta , as incarca si as masura cu electroscopul .

Electron

Citat din: RaduH din Octombrie 13, 2008, 10:53:17 AM
http://img442.imageshack.us/my.php?image=assem1fl7.jpg

Asta e parerea mea despre chestiunea cu bilele si anume ca bila impamantata nu are echipotentiale dar le deformeaza pe cele ale bilei incarcate .
De asemenea sarcina prin influenta ar aparea numai pe o portiune a suprafetei bilei impamantate .

Am vazut ceva asemanator intr-o carte de fizica o sa incerc sa fac o fotografie si sa o postez .
RaduH, liniile de echipotential nu sunt ale unei bile sau a alteia, ele sunt ale sistemului in totalitatea sa. Daca ai continua sa desenezi si restul de linii, ai ajunge inevitabil sa desenezi si linia care are potentialul bilei pamantate (respectiv 0, prin conventie).

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: RaduH din Octombrie 13, 2008, 11:44:59 AM
Citatintre oricare doua puncte de pe axa din zolene indicate exista foarte probabil diferente de potential.
Atunci am putea zice si ca exista diferente de potential pe toata axa si atunci zicem ca avem diferente de potential intre doua piese impamantate .
Nu asta am spus eu. Era vorba de zolene notate de tine cu "zona 1" si "zona 2". Acolo spun ca e foarte probabil sa varieze potentialul. Intre doua corpuri pamantate nu exista diferenta de potential, datorita faptului ca suprafata Pamantului e conductoare si are/este un rezervor foarte mare de sarcini (considerat "infinit" in cazul electrostaticii).

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#190
Deci nu am putut face o poza dar am reprodus desenul .

Acolo nu arata ca peretele ala ar avea linii echipotentiale .


Scuze nu mi-au iesit liniile de camp perpendiculare pe ambele suprafete .

Electron

Citat din: RaduH din Octombrie 13, 2008, 12:50:30 PM
Deci nu am putut face o poza dar am reprodus desenul .
http://img90.imageshack.us/my.php?image=cartexd4.jpg
Acolo nu arata ca peretele ala ar avea linii echipotentiale .
RaduH, faptul ca nu "arata" liniile de langa perete, nu inseamna ca ele nu exista. Iar daca peretele este conductor, atunci neaparat toata suprafata sa are acelasi potential (la echilibru electrostatic).

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Propun sa luam o mica pauza de cateva zile poate gasesc si eu ceva documentatie mai de doamne-ajuta .

RaduH

#193
Am trimis urmatorul e-mail unui prieten fizician :
CitatAlege te rog una din variantele astea doua .
Si am pus cele doua variante la problema cu bilele :


si am primit urmatorul raspuns :
CitatDraga Radu,

Parerea mea este ca tu ai dreptate.
Fa o vizita pe site-ul:

http://www.electrostatics3d.com/

respectiv

http://www.fmailer.com/equipotentialc.exe

O sa incerc sa cer ajutorul si celor de pe site-urile pe care le-am primit dar o sa dureze ceva ca eu scriu execrabil in engleza si trebuie sa ma ajute un prieten care e si el destul de ocupat .

Recunosc ca nici eu nu stiu ce se intampla daca mai pun echipotentiale ale bilei incarcate si ajung undeva in spatele bilei impamantate .
Poate o sa lamurim totusi problema cumva si poate aflam si la propunerea mea cum se pune problema .

Multumesc oricum pentru ajutorul de pana acum .

RaduH



Am niste mici nelamuriri . Poate ma mai ajutati .