Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Desene

Creat de RaduH, Mai 13, 2008, 07:14:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Ce nu inteleg eu este daca liniile de potential ale electrodului se vor frange in ecran sau se vor prelinge peste ecran ( adica nu se poate ecrana campul care ar frana electronii )

Electron

Citat din: RaduH din Mai 18, 2008, 07:16:23 PM
Ce nu inteleg eu este daca liniile de potential ale electrodului se vor frange in ecran sau se vor prelinge peste ecran ( adica nu se poate ecrana campul care ar frana electronii )
Sincer sa fiu, nu prea inteleg ce vrei sa spui cu "linii de echipotential care se frang" ...
In mod cert, regula amintita de mine inainte, despre echipotentialul suprafetei conductorilor este mereu aplicabila, deci nu exista linii de echipotential care sa "patrunda prin" vreun conductor, fie el electrod sau ecran.

Inca nu am inteles nici cum te astepti tu sa se "ecraneze campul" intr-o zona care nu este inchisa. Adica, un exemplu de ecranare este cusca lui Faraday, in general legata la pamantare, care face ca in interiorul ei sa nu se resimta influenta vreunui camp exterior. Asta nu inseamna ca daca aducem sarcini in interior, nu vor exista campuri electrostatice in interior. ;)

Eu zic sa venim cu hartile de potential propuse de noi pentru sitemul complet, apoi sa stabilim topografia campului electrostatic, si abea apoi sa vedem ce si cum franeaza sau accelereaza eletronii. Ce zici?

Apropo, stii care e relatia dintre topografia liniilor de echipotential electric si a liniilor de camp electrostatic?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Liniile de camp si curbele ( suprafetele ) echipotentiale sunt perpendiculare .
Cred ca m-am lamurit . O sa existe camp care franeaza electronii orice am face .

Electron

Citat din: RaduH din Mai 19, 2008, 12:11:52 PM
Liniile de camp si curbele ( suprafetele ) echipotentiale sunt perpendiculare .
Aici suntem de acord. :)

CitatCred ca m-am lamurit . O sa existe camp care franeaza electronii orice am face .
Asta inseamna ca nu mai desenezi harta de potential a sistemului ?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Oricum nu prea stiu cum sa desenez curbele alea echidistante si nu stiu exact cum sa compun potentialele .
Da am inteles ca la iesirea electrodului din "ecran" in interiorul "electrodului" o sa avem camp de sens opus campului dintre electrozi .
Probabil ca nu degeaba o fost facut LINAC-ul cu tensiune alternativa .

RaduH

Cam asa ceva cred ca ar fi . Scuze pentru calitatea desenului .
http://img221.imageshack.us/my.php?image=liniizn2.jpg

Electron

Mie calitatea mi se pare foarte buna :)

Unica "obiectie" as avea-o legat e "colturile" liniilor de echipotential, a acelora care nu corespund cu suprafata conductorilor, dar calitativ vorbind nu am prea mare lucru sa obiectez. Voi face si eu un desen cat de curand, dar in mare e la fel ca si al tau.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

In cazul LINAC-ului , electrozii sunt cilindrici , tensiunea aplicata e alternativa iar lungimile cilindrilor sunt crescatoare functie de viteza particulei accelerate si frecventa tensiunii de alimentare ( dupa o formula pe care nu o mai stiu ) asa incat particula sa fie intre electrozi atunci cand campul electric accelereaza si in interiorul electrozilor cand polaritatea nu e cea corecta .
Se formeaza niste capacitati dar nu stiu daca numai intre electrozi sau suprafetele cilindrice ale electrozilor au capacitate . Deci se formeaza capacitoare egale sau crescatoare ?

HarapAlb

Citat din: RaduH din Mai 19, 2008, 03:11:10 PM
Da am inteles ca la iesirea electrodului din "ecran" in interiorul "electrodului" o sa avem camp de sens opus campului dintre electrozi .
Probabil ca nu degeaba o fost facut LINAC-ul cu tensiune alternativa .

Incepi sa intelegi care-i treaba cu ecranul si de ce se recurge la schimbarea polaritatii condensatoarelor.

RaduH

Ma ajutati si la intrebarea cu capacitatile ?

Electron

Eu personal nu am inteles intrebarea despre capacitati ...

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Un cilindru metalic are capacitate ?
Sau capacitatile apar numai intre electrozi ?

Electron

Din cate stiu eu, se vorbeste despre capacitate numai daca avem doi conductori (electrozi sau armaturi) separati de un dielectric, ce pot fi cuplati la o tensiune electrica (doua valori diferite de potential). Daca prin "cilindru" intelegi un tub de metal, o singrua piesa adica, atunci nu cred ca poti defini "capacitatea" sa.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Deci in cazul LINAC-ului unde electrozii sunt cilindrici capacitatile care apar sunt doar intre electrozi , indiferent de lungimile lor ?

Electron

Ai undeva o schema cu cilindrii de la LINAC?

e-
Don't believe everything you think.