Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inginerie Genetică

Creat de sumalan dorin, Aprilie 14, 2010, 10:59:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

Bună seară.

Am şi eu o întrebare,cunoaştem că multe animale sunt pe cale de dispariţie din variate motive( fie că sunt vânate pentru blana lor fie că mor din cauze necunoscute),întrebarea este următoarea: de ce nu se clonează animalele pe cale de dispariţie astfel încât să numai fie pe cale de dispariţie,doar se cunoaşte că primul animal din lume clonat a fost o oaie (Dolly 1997) .

sumalan dorin

La animalele vertrebrate,clonarea se realizează prin transplantarea nucleilor din celule somatice în ovule din care s-au îndepărtat nucleii (cazul oi Dolly 1997) .Ea a fost obţinută prin fuzionarea unui ovul fără nucleu provenit de la o oaie cu capul negru ,cu o celulă somatică provenită din glanda mamară a unei oi cu capul alb.Dolly are capul alb,fiind identică cu oaia cu capul alb,de la care a provenit celula cu nucleu.

mircea_p

Impresia mea este ca mai e pana atunci. Clonarea este inca departe de a fi o metoda bine pusa la punct si viabila. Animalele clonate (cele foarte putine care supravietuiesc stadiului initial) nu prea o duc mult. Mai este ceva de asteptat pana la Jurassic Park.



Adi

Nu cred ca e nevoie de clonare. E suficient sa se pastreze ADN-ul din mai multe exemplare ale speciei. Clonarea ce ar obtine daca cumva ar merge? Noi indivizi. Atunci de ce sa nu inmulteasca indivizii in captivitate fie in mod natural fie in vitro? Speciei ii trebuie diversitate genetica, nu indivizi identici intre ei. Si ideal ar fi sa se reproduca si in salbaticiune, dar cu omul care le lasa tot mai putine spatii de trai la animale si plante salbatice, e tot mai greu si pentru ele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

păi de exemplu nu se pot crea noi speci de animale sălbatice, să se combine ADN-ul lor între ele,şi să se vadă ce ar ieşi.Genetica poate dintr-un animal sălbatic de exemplu Leul ,să-l facă domestic?

Adi

Citat din: sumalan dorin din Aprilie 15, 2010, 09:30:38 PM
păi de exemplu nu se pot crea noi speci de animale sălbatice, să se combine ADN-ul lor între ele,şi să se vadă ce ar ieşi.

Nu ar iesi indivizi care ar trai. Doua specii diferite nu pot face copii impreuna. Exista doar cateva exceptii de le numeri pe degete, dar acei copii nu se pot reproduce mai departe (cal si magar iese catar, de exemplu).

Citat din: sumalan dorin din Aprilie 15, 2010, 09:30:38 PM
Genetica poate dintr-un animal sălbatic de exemplu Leul ,să-l facă domestic?

In sensul ca sa nu il faca agresiv, sau cum? Cum ai defini proprietatile unui leu domestic? Asa poti sa iei de mic si sa il dresezi si va fi domestic. Dar tot va avea instinctul sa ucida si cateodata o poate face.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

da,am înţeles acum,da eu aşa mă gândeam,ca la animalele sălbatice :leul, tigru,leopardul - să fie "eliminat" instictul de a ucide,acum am înţeles

psensor

Voi lua ADN-ul a de Sharapova şi clona ei.

ibagus

 Cred ca jocul cu ADn-ul este ilegal , desi unele tari o fac. Eu personal cred ca genetica poate fi foarte periculoasa si din cate stiu eu unele boli au fost create in laborator...deci ar putea iesi niste hidosenii ....

Adi

Citat din: ibagus din Iunie 01, 2010, 10:38:19 PM
Cred ca jocul cu ADn-ul este ilegal , desi unele tari o fac. Eu personal cred ca genetica poate fi foarte periculoasa si din cate stiu eu unele boli au fost create in laborator...deci ar putea iesi niste hidosenii ....

Ce boli stii tu ca au fost create in laborator?

Dar stii ca unele boli pot fi tratate doar genetic?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro