Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

E=mc2

Creat de Radu23, Mai 08, 2008, 08:39:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Radu23

E=mc2  -> Teoria relativitatii
Teoria echilibrului absolut(universal)....gresesc in interpretarea asta?

Adi

Citat din: Radu23 din Mai 08, 2008, 08:39:28 PM
E=mc2  -> Teoria relativitatii
Teoria echilibrului absolut(universal)....gresesc in interpretarea asta?
Te-ai exprimat foarte vag. Interpretezi ce ca si ce? Interpretezi formula E=mc2 ca si echibrul absolut al Universului? Ce intelegi prin echilibrul absolut al Universului? Ce intelegi prin echilibru?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Radu23

1)Da ma gandeam ca daca s-ar putea asocia si acest termen de teorie absoluta la formula in cauza.
2)Da.
3,4)Cred ca Universul este un sistem perpetuum mobile.

Adi

Esti prea vag pentru mine. Daca vrei sa discutam, fa un efort!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Radu, oare ce ai notat tu cu 1), 2), 3) si 4) ?

Tare sunt curios ce studii ai, de te exprimi in acest fel ...

e-
Don't believe everything you think.

Radu23

#5
Sunt numerotate intrebarile lui Adi iar studiile mele nu cred ca au relevanta.E un forum pe care discutam liber...sau poate ma insel si pe acest forum se pune accent pe virgule si alte modalitati de notare."La multi le arat Luna cu degetul si majoritatea se uita la varful degetului si pierd o Luna chiar frumoasa".

Electron

Citat din: Radu23 din Mai 08, 2008, 10:36:22 PM
Sunt numerotate intrebarile tale iar studiile mele nu cred ca au relevanta.
Poate parea incredibil, dar eu nu sunt Adi.  :o

Cat despre studiile tale, eram doar curios, nu e nevoie sa raspunzi, nu te obliga nimeni. E pacat insa ca te superi cand te intreaba lumea asa ceva, de parca ar face-o din rea vointa. Te-ai gandit ca eu voiam sa raspund, dar ca ma interesa la ce nivel e cazul sa explic?

CitatE un forum pe care discutam liber...sau poate ma insel si pe acest forum se pune accent pe virgule si alte modalitati de notare.
Din cate stiu eu, e un forum liber, si "accentul pe virgule" este o recomandare, benefica in primul rand pentru cei care pun intrebari. Daca ei se exprima in mod incomprehensibil, sunt putine sanse sa primeasca raspunsuri relevante. Dar in fine, esti perfect liber sa te exprimi cum vrei (in limita decentei, evident).

CitatLa multi le arat Luna cu degetul si majoritatea se uita la varful degetului si pierd o Luna chiar frumoasa.
Mda, asta e problema cu scepticii ... Ma simt cu musca pe caciula. ;)

e-
Don't believe everything you think.

Radu23

Nu a vorbit nimeni de suparare mi-am zis doar punctul de vedere si chiar daca mi-ai raspunde cu vocabularul tau conform nivelurilor tale de cunostinte ,cred ca as avea mai multe de invatat ca si cand mi-ai raspunde conform studiilor mele .

Electron

Radu, tu ai explica teoria mecancii cuantice, si matiematica despre ecuatiile diferentiale, unei persoane despre care nu ai nici cea mai vaga idee ce studii preliminare are? Eu nu.

Ma retrag din discutia asta, sa nu cumva sa te simti constrans de incercarile mele de a te intelege.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Am sa pun mai jos intrebarile mele si raspunsul lui Radu sa vedem daca au sens.

Te-ai exprimat foarte vag. Interpretezi ce ca si ce?
Da ma gandeam ca daca s-ar putea asocia si acest termen de teorie absoluta la formula in cauza.

Interpretezi formula E=mc2 ca si echibrul absolut al Universului?
Da.

Ce intelegi prin echilibrul absolut al Universului?
Cred ca Universul este un sistem perpetuum mobile.


Ce intelegi prin echilibru?
Cred ca Universul este un sistem perpetuum mobile.

Eu raman la parerea mea ca esti vag. Daca vrei sa iti raspundem, fa un efort! Sau vrei sa iti raspund si eu tot asa? "Da, sigur, pare o idee interesanta ce zici tu acolo".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro