Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum se construieste o bobina de difuzor

Creat de dragos, Aprilie 14, 2010, 03:25:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dragos

As vrea si eu sa stiu cum se face o bobina de boxa"DIFUZOR"

dragos

boxa fiind, are membrana tot magnet dar nu are acea bobina din mijloc deci in mijlocul "cartonului" acela sa spun asa, are o gaura care ma duce direct la magnet, dar ii trebuie acea bobina care vin doua fire lipite de acel "carton"
Unii stiu ce spun eu aici dar alti poate ca nu, si de aceea am zis mai explicit.


1Q-D3XT3R

E mare difuzorul ? Ne poti spune cati Watti si cati Ohmi scrie pe spatele difuzorului ? E cam greu de facut cea ce zici tu ... Dar nu inposibil !

HarapAlb

Iti trebuie indemanare sa bobinezi spira langa spira, apoi trebuie sa centrezi bobina cand o introduci in lacasul ei.

dragos

Binee nu prea am inteles eu mare lucru din ce ati spus voi acolo dar pentru a fii mai simplu o sa fac o poza
difuzorului!

dragos

Am aici cateva pozne de la acel difuzor

dragos

.

1Q-D3XT3R

Nu merita bobinat un asemenea difuzor ....1 Pun pariu ca nu are mai mult de 20 de W , 2 Membrana ala felul cum arata imi spune ca are vreo 15 ani difuzorul ...cpare coapta..3 In functie de rezistenta pe care vrei sa o aibe si puterea maxima care o suporta bobina , e nevoie de o sarma cu anumite caracteristici , grosime , si numarul de spire pe care le bobinezi pe cilindrul acela mic de hartie ...si in plus ai nevoie de ceva adeziv pt a se lipi spirele intre ele si de chestia aia de hartie...Nu merita efortul !  Un difuzor dinasta gasesti peste tot :)

dragos

Bun sunt de acord cu tine, dar asa pt cultura mea generala sa stiu cum se face sau macar modul de preparare sau schema si materialele necesare. ;D

dragos


1Q-D3XT3R

Poi ai neovie de sarma de cupru de grosimea celeilalte care s-a ars , incerca sa o dai jos pe aia de pe hartia aia si incarca sa numeri spirlele ,apoi faci operatia inversa dar cu sarma noua . Daca vrei sa faci ceva doar asa de amuzament arunca o privire aici ! http://www.josepino.com/?howto-speaker

dragos

problema este ca eu nu am bobina arsa difuzorul asta l-am primit de la cineva si a spus ca o sal facem noi... dar nu mai stau pana il fac mai bine ma apuc singur de bobina. apropo m-a ajutat foarte mult acel site si daca mai poate cineva sami dea si calculele care se fac pt a stii grosimea firului si numarul de spire ar fi super.  ;D

dragos

SUUPER -am gasit cablul de cupru ce grosime are dar nu pot lua o mostra ca daca iau apoi nu mai pot sa mai fac acea bobina nu stiti careva de unde pot lua fir de cupru din TIMISOARA


1Q-D3XT3R

Daca ai nevoie de fir lung , gasesti o gramda in transformatoare !

dragos

ms de sfat, dar am facut rost de la un coleg fir de cupru