Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ciorna regulilor moderatorilor. Regulamentul va fi disponibil în curând!

Creat de Moderator1, Mai 08, 2008, 02:22:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Multumesc, Temari, ca ai urmarit aceste reguli. Sa speram ca vom avea mult mai multi utilizatori si va fi nevoie sa aplicam reguli si mai stricte :).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Moderator1

Pentru cei care cred ca regula despre traducerea in romaneste a fragmentelor in limbi straine (de ex cele citate) e arbitrara, cateva precizari:

In primul rand, regula nu este pentru a limita participarea membrilor pe forum, ci din contra, pentru a asigura ca toti membrii vorbitori de limba romana pot sa descifreze mesajele, nu doar cei vorbitori de limbi straine. A traduce citatele e o chestie de politete fata de cei care nu vorbesc limba straina respectiva.

In al doilea rand, acesta e un forum romanesc, si ca atare mesajele trebuie sa corespunda acestui context. Ce vi s-ar replica daca ati scrie pagini intregi in romaneste, fara traducere, pe forumuri straine ?

In al treilea rand, prin obligatia de a prezenta traduceri, cei care folosesc fragmente in limbi straine (de obicei obtinute prin copy/paste) sunt implicit fortati sa citeasca si ei fragmentul in original macar o data, si sa fie in stare sa transmita mesajul in romaneste, daca nu mot-à-mot, macar parafrazand si explicand cu cuvintele lor. Adica, se evita scuiparea verbatim a unor fraze pe care nici cei care le utilizeaza nu demonstreaza ca le-ai inteles cu adevarat. Ori dezbatem aici in romaneste, ori mergeti pe alte forumuri si dezbateti in limba straina pe care o preferati.

<M1>

Adi

Total de acord cu M1. De ce sa dai copy paste la un text lung in engleza, cand poti sa faci un scurt rezumat de cateva fraze, cu cuvintele tale, sau sa traduci acele cateva fraze cheie si sa oferi link catre articolul original in alta limba decat romana? Asa vom avea si raspunsuri concise si informatia completa in alta limba, ca referinta. Desigur, cere un efort mai mare din partea celui care publica pe acest forum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Cred ca e momentul sa includem si niste reguli despre exprimarea parerilor religioase, si "propavaduirea" pe acest forum.

Nu e vorba sa facem cenzura pe aceasta tema, fiecare isi poate exprima parerile si credintele in mod liber. Dar, credinta cuiva ca si ceilalti trebuie neaparat sa creada ca si ei, ca daca nu sunt inferiori in vreun fel, nu ar trebui acceptata sau exprimata pe un forum de popularizare a stiintelor.

Sugerez Administratorului sa formuleze niste reguli in acest sens, deoarece el trebuie sa defineasca limitele pe care le doreste pe forum.

e-
Don't believe everything you think.

admin

Citat din: Electron din Octombrie 03, 2008, 12:08:15 PM
Cred ca e momentul sa includem si niste reguli despre exprimarea parerilor religioase, si "propavaduirea" pe acest forum.

Nu e vorba sa facem cenzura pe aceasta tema, fiecare isi poate exprima parerile si credintele in mod liber. Dar, credinta cuiva ca si ceilalti trebuie neaparat sa creada ca si ei, ca daca nu sunt inferiori in vreun fel, nu ar trebui acceptata sau exprimata pe un forum de popularizare a stiintelor.

Sugerez Administratorului sa formuleze niste reguli in acest sens, deoarece el trebuie sa defineasca limitele pe care le doreste pe forum.

e-

Multumesc pentru sugestie, Electron. Am urmat-o si am adaugat restrictia B10. Daca ai o sugestie despre cum putem formula mai bine, as aprecia daca mi-ai spune-o. Cu bine, Adi.

cipri

Citat
Art.1) Administratorul are mereu dreptate.
Deci vrei sa zici ca aici pe form Admin. poate sa faca orice?
Aici cred ca ai o problema de... constitutionalitate.
Internetul nu e tarmul nimanui, si aici exista legi care trebuie respectate.
Codul penal si pentru internet are valabilitate.


Electron

cipri, aici nu suntem "oriunde pe internet", suntem practic "la Adi acasa". El ne ofera acest spatiu, si il mentine cu un nefort non-neglijabil. Deci, din respect pentru asta, cei care intram aici trebuie sa respectam normele validate de el (pentru acest forum). E chiar asa de greu de inteles?

e-
Don't believe everything you think.

cipri

Citat din: Electron din Octombrie 03, 2008, 02:57:54 PM
cipri, aici nu suntem "oriunde pe internet", suntem practic "la Adi acasa". El ne ofera acest spatiu, si il mentine cu un nefort non-neglijabil. Deci, din respect pentru asta, cei care intram aici trebuie sa respectam normele validate de el (pentru acest forum). E chiar asa de greu de inteles?

e-

dar tu la tine acasa poti face ce vrei? niet! si acolo exista legi care trebuie respectate, chiar si imparat sa fii.

Adi are voie sa impuna legi suplimentare atata timp cat acele legi nu-s in contradictie cu legislatia. Deci si adi poate sa faca aici exact cat ii permite legea.

Adi

Subscriu la ce zice Electron. Acasa la om, omul isi pune regulile lu. Daca nu iti convin, esti liber desigur sa pleci. Totusi, regulile sunt de bun simt si facute sa atraga oamenii. Trebuie o autoritate care sa clarifice disputele si intr-adevar depun un efort non-neglijabil in mentinerea acestei forum si a oferirii de gazduire pentru el, cu un cost zero pentru utlizatori. Poate doresti sa iti creezi tu propriul forum de stiinta, cu regulile tale? Sunt tare curios atunci cum o sa raspunzi la abuzurile celor ce vin cu teoriile lor pseudo-stiintifice sau religioase.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: cipri din Octombrie 03, 2008, 03:02:11 PM
Citat din: Electron din Octombrie 03, 2008, 02:57:54 PM
cipri, aici nu suntem "oriunde pe internet", suntem practic "la Adi acasa". El ne ofera acest spatiu, si il mentine cu un nefort non-neglijabil. Deci, din respect pentru asta, cei care intram aici trebuie sa respectam normele validate de el (pentru acest forum). E chiar asa de greu de inteles?

e-

dar tu la tine acasa poti face ce vrei? niet! si acolo exista legi care trebuie respectate, chiar si imparat sa fii.

Adi are voie sa impuna legi suplimentare atata timp cat acele legi nu-s in contradictie cu legislatia. Deci si adi poate sa faca aici exact cat ii permite legea.


Corect, si ce anume din ce am facut eu nu e in concordanta cu legea?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Se presupune ca oricine isi face cont pe forum este de acord cu regulile lui.
Totusi, cred ca e mai bine sa existe explicit o asemenea declaratie, am vazut si pe alte forumuri chestia asta. In concluzie, nu e nimic ilegal, daca nu-ti convin regulile esti liber sa nu-ti faci cont.

Moderator1

CitatArt B.10 Se interzice incercarea de convenitire a cititorilor la o anumita religie, sau lansarea de avertizmente de pocaire pentru a evita pedeapsa divina si alte propovaduiri religioase. Se accepta pareri personale despre divinitate si religie, in contextul in care este relevant la topicul respectiv al Forumului.
Mi se pare bine formulat, si suficient de explicit.

Cred ca trebuie adaugat un articol si la Penalizari. Trebuie date nu doar avertismente, ci si curatate pasajele care incalca articolul B10.  De ex:

Art C.13 Fragmentele care incalca articolul B.10 vor fi inlaturate si incoluite cu <IRELEVANT>. Revenirea cu asfel de exprimari duce la avertisment.

Daca se velideaza si acest articol, cer apropbarea administratorului sa curat mesajele membrului "Ignorantul" de pasajele care contravin articolului B.10.

<M1>

admin

Citat din: HarapAlb din Octombrie 03, 2008, 03:07:43 PM
Se presupune ca oricine isi face cont pe forum este de acord cu regulile lui.
Totusi, cred ca e mai bine sa existe explicit o asemenea declaratie, am vazut si pe alte forumuri chestia asta. In concluzie, nu e nimic ilegal, daca nu-ti convin regulile esti liber sa nu-ti faci cont.

Multumesc pentru sugestie, HarapAlb. Am adaugat textul cu rosu la inceputurul regulilor forumului.

admin

Citat din: Moderator1 din Octombrie 03, 2008, 03:08:31 PM
CitatArt B.10 Se interzice incercarea de convenitire a cititorilor la o anumita religie, sau lansarea de avertizmente de pocaire pentru a evita pedeapsa divina si alte propovaduiri religioase. Se accepta pareri personale despre divinitate si religie, in contextul in care este relevant la topicul respectiv al Forumului.
Mi se pare bine formulat, si suficient de explicit.

Cred ca trebuie adaugat un articol si la Penalizari. Trebuie date nu doar avertismente, ci si curatate pasajele care incalca articolul B10.  De ex:

Art C.13 Fragmentele care incalca articolul B.10 vor fi inlaturate si incoluite cu <IRELEVANT>. Revenirea cu asfel de exprimari duce la avertisment.

Daca se velideaza si acest articol, cer apropbarea administratorului sa curat mesajele membrului "Ignorantul" de pasajele care contravin articolului B.10.

<M1>

De acord, M1 cu C13. Insa te rog sa nu stergi comentariile lui Ingorantul de pana acum, ci doar cele de pe viitor, care incalca reguile forumului. La cele din prezent poti scrie te rog acestea ar trebui sa fie sterse in concordata cu regula cutare de pe forum, de fapt datorita lor am si pus regula pe forum? Asa o sa ramana clar pentru toti de unde a venit regula, cand si de ce. Ce zici?

cipri

Citat din: Adi din Octombrie 03, 2008, 03:03:44 PM
Citat din: cipri din Octombrie 03, 2008, 03:02:11 PM
Citat din: Electron din Octombrie 03, 2008, 02:57:54 PM
cipri, aici nu suntem "oriunde pe internet", suntem practic "la Adi acasa". El ne ofera acest spatiu, si il mentine cu un nefort non-neglijabil. Deci, din respect pentru asta, cei care intram aici trebuie sa respectam normele validate de el (pentru acest forum). E chiar asa de greu de inteles?

e-

dar tu la tine acasa poti face ce vrei? niet! si acolo exista legi care trebuie respectate, chiar si imparat sa fii.

Adi are voie sa impuna legi suplimentare atata timp cat acele legi nu-s in contradictie cu legislatia. Deci si adi poate sa faca aici exact cat ii permite legea.


Corect, si ce anume din ce am facut eu nu e in concordanta cu legea?

CitatArt.1) Administratorul are mereu dreptate.
Acest articol nu e ok, fiindca Administratorul nu are mereu dreptate. Si el poate sa faca greseli care sa fie condamnabile.

Nu numai ca exista legi si pentru "internet" , dar internetul e si un loc public ( daca nu i-ai masuri de a-l tine privat, de exemplu doar cei cu parolo sa aibe posibilitatea sa vada ce se scrie pe acest forum. ), si se stie ca in spatii publice esti si mai tare restrictionat de catre lege.

Asa ca legea "Administratorul are mereu dreptate" care ar incerca sa ia orice drept al userilor la aparare nu este conform legislatiei.
Deci adm. nu poate sa aibe scuza ca:
ti-am gresit, dar fiindca ai acceptat si regula "Administratorul are mereu dreptate" eu nu pot fi tras la raspundere.