Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ciorna regulilor moderatorilor. Regulamentul va fi disponibil în curând!

Creat de Moderator1, Mai 08, 2008, 02:22:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Nicolae LL din Mai 09, 2008, 05:43:36 PM
[...] unor autori de mare valoare (Velikovsky, Rowbotham si altii) [...]
Stimabile, tu ai dreptul sa ii lauzi fara baza, iar eu am dreptul sa-i critic cu argumente. Daca imi demonstrezi ca argumentele sunt gresite (si pentru asta e nevoie de mai mult decat de afirmatii gratuite) atunci imi retrag criticile. Din pacate nu o vei face, asa ca nu te mai tot stresa degeaba. Cartile scrise de ei sunt disponibile pentru toti, si oricine vrea poate sa vada de ce ii critic eu asa cum ii critic.

Citat[...] de aceea am postat acel mesaj, unde mi s-a adresat intrebarea la care am raspuns.
Stimabile, nu ai raspuns la intrebare, deoarece ti-am cerut sa-mi indici ce articole am incalcat. Pana nu le indici, esti pe langa discutie.

CitatAtunci cand gresesti, [...], ar fi cazul sa fi mai retinut in exprimare, sa ai o decenta ca sa nu dai in penibil.
LOL! :D Oare tu aplici acest sfat la propriile exprimari?

CitatDar daca voi nu doriti sa mai postez pe forum-ul acesta, nu e nevoie de amenintari cu banare sau expulzare; atata tot ca se poate da impresia ca protejati anumite persoane de orice posibila critica la adresa lor, asa cum am mai spus.
Eu personal te rog sa ramai si sa mai postezi, cu conditia sa nu incalci flagrant normele forumului. :)

e-
Don't believe everything you think.

Nicolae LL

Pentru a respecta topicul de aici, discutia a fost continuata pe celalalt thread:
http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=153.msg1984#msg1984


Abel Cavaşi

Aş sugera şi să fie blocate toate conturile utilizatorului care face abuz de asemenea conturi, precum face sandokhan. Este nejustificată şi necinstită această diversitate de conturi create de una şi aceeaşi persoană.

Electron

Abel, articolele C.6 si C.7 se refera tocmai la asta:

CitatArt C.6 Un utilizator care, dupa ce a avut vreun cont blocat, revine cu alt cont, va fi blocat imediat ce este identificat fara dubii, indiferent de nivelul de avertisment pe care il are la momentul respectiv.

Art C.7 De asemenea, un utilizator care se inregistreaza cu mai multe conturi, de indata ce va fi identificat (pe baza de IP de exemplu) va avea automat acelasi nivel de arvertizare pe toate conturile (evident, suma avertisementelor acumulate la acel moment pe aceste conturi). Grija mare cu cine va identificati, ca puteti plati pentru greselile altora, daca nu stiti sa fiti originali.

Totul e sa vedem cum determinam fara dubii cand e acelasi utilizator in spatele mai multor conturi. Prin conincidenta adresei IP si a "stilului" se poate face destul de usor, mai ales in cazul celor ca "sandokhan". Oricum, administratorul are putere absoluta aici, si daca el doar suspecteaza un abuz, poate bloca orice cont fara drept de apel. :)

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Interdicţiile ar fi bine să fie complete şi să nu fie amestecate cu penalizările. Penalizările trebuie să penalizeze interdicţiile deja stabilite. Aşadar, chestiunea blocării conturilor trebuie menţionată şi la interdicţii.

Nicolae LL

Citat din: Abel Cavaşi din Mai 09, 2008, 08:07:06 PM
Aş sugera şi să fie blocate toate conturile utilizatorului care face abuz de asemenea conturi, precum face sandokhan. Este nejustificată şi necinstită această diversitate de conturi create de una şi aceeaşi persoană.

Vorbesti sa te afli in treaba Abel Cavaşi; fara dovezi te faci vinovat de afirmatii false, insa inteleg de ce procedezi asa, nu ti-a mers deloc cu sandokhan.

Electron

Citat din: Abel Cavaşi din Mai 09, 2008, 08:30:51 PM
Interdicţiile ar fi bine să fie complete şi să nu fie amestecate cu penalizările. Penalizările trebuie să penalizeze interdicţiile deja stabilite. Aşadar, chestiunea blocării conturilor trebuie menţionată şi la interdicţii.

Abel, propui o interdictie de genul:
"Se interzice intoarcerea unui utilizator blocat, cu un nou cont"

Cu penalizarea:
"Se blocheaza conturile utilizatorilor care se intorc"?

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Nu, propun o interdicţie de genul ,,Se interzice creerea mai multor conturi de către una şi aceeaşi persoană".

Electron

Eu nu am nimic impotriva sa o adaugam, desi nu prea ii vad rostul. Adica, daca un utilizator vrea sa aiba mai multe conturi, si se comporta civilizat pe toate, nu vad ce problema e. Iar daca respecta regulile pe un cont, si le incalca pe altul, efectul va fi oricum asupra tuturor, cand este identificat, conform articolelor actuale...

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Momentan nu o sa adaugam aceasta restrictie. Doar Sandokhan a tot revenit cu diverse nume, dar el va scrie tot mai putin si in curand nu va mai scrie deloc. Deci nu avem de ce sa ne complicam deocamdata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Lipsesc doua reguli fundamentale:


N) Moderatorul/Administratorul are intotdeauna dreptate.

N+1) Daca cineva are vreo problema cu moderatorul/administratorul sa citeasca regula numarul N.


Cui nu-i convin regulile e liber sa plece de pe forum, forumul nu are nici o obligatie a-i gazdui.

Moderator1

Citat din: HarapAlb din Mai 12, 2008, 10:44:14 AM
Lipsesc doua reguli fundamentale:


N) Moderatorul/Administratorul are intotdeauna dreptate.

N+1) Daca cineva are vreo problema cu moderatorul/administratorul sa citeasca regula numarul N.


Cui nu-i convin regulile e liber sa plece de pe forum, forumul nu are nici o obligatie a-i gazdui.
HarapAlb, daca nu scriai si ultimul rand, as fi crezut ca vrei sa fii foarte sarcastic. :D

Pentru mine este o diferenta cruciala intre Admin si Mod, aceea ca Mod-ul raspunde in fata Admin-ului, dar invers nu. ;)

- - -

As vrea sa precizez, ca cel putin eu, in calitate de Moderator, nu am impresia ca as avea intotdeauna dreptate, in chestiuni legate de mentinerea ordinii pe forum. De aceea las ultimul cuvant Administratorului.

Si apropo, acest forum este unul "public" pe care putem scrie cu totii, din buna-vointa lui Adi, care asa cum spune si HarapAlb, nu este obligat sa ne lase sa scriem, nici sa mentina forumul deschis fara limite. Iar limitele decise de el sunt legea suprema pe acest forum, de care se responsabilizeaza din proprie initiativa si fara vreun castig material.

- - -

Ca atare, legat de regulile propuse de HarapAlb, as propune urmatoarea varianta:

1) Administratorul are mereu dreptate.
2) Cine are o problema cu Administratorul, sa citeasca regula 1).
3) Cine nu accepta deciziile administratorului e liber sa plece.
4) Moderatorii au mai multa dreptate, cand trateaza cu membrii obisnuiti, decat acestia.
5) Cine are o problema cu Moderatorii, sa contacteze Administratorul.

Ce parere aveti?

<M1>


Adi

De acord cu regulile astea :). Mersi, HarapAlb si Electron.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Moderator1

In urma sugestiilor lui HarapAlb, si a acordului lui Adi, am adaugat la inceputul regulilor articolele despre ierarhia utilizatorilor:

Art.1) Administratorul are mereu dreptate.
Art.2) Cine are o problema cu Administratorul, sa citeasca Art.1).
Art.3) Cine nu accepta deciziile administratorului e liber sa plece.
Art.4) Moderatorii au mai multa dreptate, cand trateaza cu membrii obisnuiti, decat acestia.
Art.5) Cine are o problema cu Moderatorii, sa contacteze Administratorul.
Art.6) Cine are o problema cu un alt membru, sa contacteze Moderatorii sau Administratorul.
Art.7) Cine raspunde la provocari, poate fi penalizat la fel de aspru ca cel care incita primul. Mai bine utilizati Art.6).

Multumesc pentru sugestii, astept in continuare ajutorul tuturor. :)

<M1>

Adi

Da, e bine asa, totul pe discutii politicoase.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro