Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Discutii despre Big Bang si ce a fost inainte de Big Bang

Creat de b12mihai, Aprilie 08, 2010, 01:05:44 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 09:25:56 PM
Citat din: Mishulanu din Iunie 04, 2010, 03:28:37 PM
Citat din: ICS din Iunie 02, 2010, 08:18:51 PM
Energia se poate contracta si daca se poate contracta atunci prin contractia energiei poate aparea materia
Cum se poate contracta energia? Si cum poate contractia enegiei sa duca la aparitia materiei? N-am auzit pana acum de un asemenea fenomen.

CitatUn big bang nu putea avea loc fara a exista mai intai un crunch

Nu cred ca este chiar asa. Big Bang-ul si Big Crunch-ul s-ar putea sa nu fie doua fenomene atat de diferite. Daca unele ipoteze din teoria corzilor sunt corecte atunci exita doua moduri de a masura distantele, unul usor si unul greu ale caror rezultate sunt invers proportionale. Masurand distantele prin modul usor, Universul este foarte mare si se extinde. Daca le masuram prin modul greu, Universul este foarte mic(1/R), sub lungimea Planck si se contracta. Ambele rezultate sunt corecte si fizic identice, conform teoriei corzilor. Deci expansiunea si contractia pot avea loc simultan, totul depinde de modul in care masori distantele. 

Cand materia era concentrata intr-un spatiu foarte mic ce era in afara acestui spatiu?

Nimic. Tot ce exista era in acel spatiu mic. Nimic nu exista in afara spatiului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ICS

Citat din: Adi din Iunie 04, 2010, 09:27:49 PM
Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 09:25:56 PM
Citat din: Mishulanu din Iunie 04, 2010, 03:28:37 PM
Citat din: ICS din Iunie 02, 2010, 08:18:51 PM
Energia se poate contracta si daca se poate contracta atunci prin contractia energiei poate aparea materia
Cum se poate contracta energia? Si cum poate contractia enegiei sa duca la aparitia materiei? N-am auzit pana acum de un asemenea fenomen.

CitatUn big bang nu putea avea loc fara a exista mai intai un crunch

Nu cred ca este chiar asa. Big Bang-ul si Big Crunch-ul s-ar putea sa nu fie doua fenomene atat de diferite. Daca unele ipoteze din teoria corzilor sunt corecte atunci exita doua moduri de a masura distantele, unul usor si unul greu ale caror rezultate sunt invers proportionale. Masurand distantele prin modul usor, Universul este foarte mare si se extinde. Daca le masuram prin modul greu, Universul este foarte mic(1/R), sub lungimea Planck si se contracta. Ambele rezultate sunt corecte si fizic identice, conform teoriei corzilor. Deci expansiunea si contractia pot avea loc simultan, totul depinde de modul in care masori distantele. 

Cand materia era concentrata intr-un spatiu foarte mic ce era in afara acestui spatiu?

Nimic. Tot ce exista era in acel spatiu mic. Nimic nu exista in afara spatiului.
Asta inseamna cumva ca energia s-a contractat si ea?

Adi

Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 09:40:22 PM
Asta inseamna cumva ca energia s-a contractat si ea?

Nu inteleg intrebarea. Incearca sa o faci cat mai putin vaga.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ICS

Citat din: Adi din Iunie 04, 2010, 09:47:51 PM
Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 09:40:22 PM
Asta inseamna cumva ca energia s-a contractat si ea?

Nu inteleg intrebarea. Incearca sa o faci cat mai putin vaga.
In spatiul in care materia se contracta exista si energie si daca da atunci pana la big bang nu inseamna ca energia se contracta si ea daca admitem ca in afara acestui spatiu nu era nimic?Energia intunecata in timpul contractiei universului nu se contracta si ea odata cu materia?In timpul expansiunii universului energia intunecata scade si pana la ce valoare poate scadea?

Adi

Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 10:10:41 PM
Citat din: Adi din Iunie 04, 2010, 09:47:51 PM
Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 09:40:22 PM
Asta inseamna cumva ca energia s-a contractat si ea?

Nu inteleg intrebarea. Incearca sa o faci cat mai putin vaga.
In spatiul in care materia se contracta exista si energie

Nu stiu la care spatiu care se contracta te referi. Poti clarifica?

Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 10:10:41 PM
Citat din: Adi din Iunie 04, 2010, 09:47:51 PM
Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 09:40:22 PM
si daca da atunci pana la big bang nu inseamna ca energia se contracta si ea daca admitem ca in afara acestui spatiu nu era nimic?Energia intunecata in timpul contractiei universului nu se contracta si ea odata cu materia?In timpul expansiunii universului energia intunecata scade si pana la ce valoare poate scadea?

Cand spatiul se contracta, e ca si cum volumul disponibil se restrange si atunci intr-un volum mai mic ai aceleasi particule si energie. Concentratia de energie atunci scade. Iar in timpul expansiunii energia creste.

Dar nu stim nici un moment in istoria Universului in care Universul se contracta. Ci stim doar ca era in expansiuni de la foarte mic la nivelul actual si in continuare mai departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ICS

Nu putea sa existe big bang fara ca mai inainte sa fie o contractie a universului care azi se afla in expansiune.

Adi

Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 10:28:56 PM
Nu putea sa existe big bang fara ca mai inainte sa fie o contractie a universului care azi se afla in expansiune.

Fals! Ti-am repetat asta de doua ori deja. Acum este a treia oara. De ce nu renunti la ideea asta? Nu iti reprosez, ci doar sunt curios. Caci nu doar ti-am repetat, ci ti-am adus si argumente. Nu esti de acord cu argumentele mele? De ce nu? Poti atunci sa imi enumeri agumentele mele, sa vad ca le stii care sunt si chiar le-ai analizat?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Gaurile negre pot juca un rol important in generarea unui viitor BB.

ICS

Citat din: Adi din Iunie 04, 2010, 10:35:46 PM
Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 10:28:56 PM
Nu putea sa existe big bang fara ca mai inainte sa fie o contractie a universului care azi se afla in expansiune.

Fals! Ti-am repetat asta de doua ori deja. Acum este a treia oara. De ce nu renunti la ideea asta? Nu iti reprosez, ci doar sunt curios. Caci nu doar ti-am repetat, ci ti-am adus si argumente. Nu esti de acord cu argumentele mele? De ce nu? Poti atunci sa imi enumeri agumentele mele, sa vad ca le stii care sunt si chiar le-ai analizat?
Daca universul este acum la prima sa expansiune inseamna ca inainte de expansiune a fost big bang si inainte de big bang a fost o contractie si daca este asa inseamna ca a mai fost o expansiune si tot asa la nesfarsit....Nu inteleg cum poate fi un big bang fara a fi mai inainte o contractie.

Adi

Citat din: ICS din Iunie 06, 2010, 03:58:03 PM
Citat din: Adi din Iunie 04, 2010, 10:35:46 PM
Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 10:28:56 PM
Nu putea sa existe big bang fara ca mai inainte sa fie o contractie a universului care azi se afla in expansiune.

Fals! Ti-am repetat asta de doua ori deja. Acum este a treia oara. De ce nu renunti la ideea asta? Nu iti reprosez, ci doar sunt curios. Caci nu doar ti-am repetat, ci ti-am adus si argumente. Nu esti de acord cu argumentele mele? De ce nu? Poti atunci sa imi enumeri agumentele mele, sa vad ca le stii care sunt si chiar le-ai analizat?
Daca universul este acum la prima sa expansiune inseamna ca inainte de expansiune a fost big bang si inainte de big bang a fost o contractie si daca este asa inseamna ca a mai fost o expansiune si tot asa la nesfarsit....Nu inteleg cum poate fi un big bang fara a fi mai inainte o contractie.

Te contrazici in ce zici mai sus. Zici ce daca acum e la prima expansiune inseamna ca a avut intai o contractie si asta nu se putea fara o alta expansiune si tot asa.

Nici oamenii de stiinta nu stiu ce a generat starea de dinainte de Big Bang. Asa ca nu te simti prost ca nu intelegi cum se poate un big bang fara contractie.

Cert e ca se poate.

Admiti ca  era Universul foarte mic si dens, fara sa stii cum a ajuns acolo, si ca legile fizicii studiaza doar ce s-a intamplat dupa Big Bang, iar nu Big Bangul si ce a fost inaintea lui.

Daca legile fizicii nu studiaza ce a fost inainte de Big Bang, daca nici un experiment nu poate determina ce a fost inainte de Big Bang, degeaba te intrebi tu ce a fost, sunt doar presupuneri. Sunt interesante, le-ai spus deja de cateva ori, si ajunge, nu? Vrei sa studiezi fizica, sau doar presupuneri?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ICS

Topicul vrea sa stie si ce a fost inainte de big bang...si chiar daca nu sunt fizician ma pasioneaza sa cunosc cand si cum a aparut universul altfel daca nu ne punem intrebari despre aparitia universului atunci cadem intr-un derizoriu hilar cum ca ceea ce exista actualmente si deci ceea ce vedem este o iluzie asa cum spun yoghinii caci apar tot felul de teorii printre care si aceea ca de fapt nu a fost niciun big bang niciodata si ca de fapt universul este de tip stationar dintotdeauna iar deplasarea spre rosu a spectrului luminii nu este efectul expansiunii universului.

Adi

Citat din: ICS din Iunie 07, 2010, 08:13:50 AM
Topicul vrea sa stie si ce a fost inainte de big bang...

Da, numai ca orice am spune despre ce a fost inainte de Big Bang este doar speculatie, stiinta in prezent nu poate spune absolut nimic despre ce a fost inainte de Big Bang. Putem propune tot felul de idei, dar nu avem cum sa stim daca e vreuna din ele adevarate. Atat timp cat asta e clar, sigur, poti specula cat vrei.

Citat din: ICS din Iunie 07, 2010, 08:13:50 AM
si chiar daca nu sunt fizician ma pasioneaza sa cunosc cand si cum a aparut universul

Exact, asa noi toti. Si stiinta a raspuns deja la asta. Universul a aparut acum 13.7 miliarde de ani plus sau  minus 0.2 miliarde de ani si a aparut prin fenomenul denumit Big Bang.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mishulanu

Citat din: ICS din Iunie 04, 2010, 09:25:56 PM
Cand materia era concentrata intr-un spatiu foarte mic ce era in afara acestui spatiu?
Tot ce exista este continut in interiorul spatiului-timp, indiferent de forma sau marimea acestuia. Ca spatiul-timp are 4 dimensiuni sau 11, ramane sa aflam odata cu progresele fizicienilor care se ocupa cu studiul acestor probleme.

CitatCum arata materia cu o miliardime dintr-o secunda inainte de big bang si cum arata in acel moment spatiul din jurul acestei materii concentrate?
Ceea ce numim noi timp a inceput la Big Bang, asa ca nu prea pot sa-mi dau seama ce ar putea insemna o miliardime de secunda inainte de Big Bang.

CitatSa zicem ca teoria corzilor e adevarata atunci cum explicam deplasarea spre rosu a spectrului luminii stelelor si galaxiilor?Cum poate fi imaginat fenomenul de expansiune si contractie simultana?
Deplasarea spre rosu a luminii galaxiilor indepartate nu cred sa contravina teoriei corzilor. Este una din teoriile care isi propune sa explice totul, deci orice observatie experimentala ar trebui sa poata fi explicata de acesta teorie.

Expansiunea si contractie simultana a Universului este o consecinta subtila a inlocuirii particulelor punctiforme cu corzi unidimensionale. Teoriile oficiale din fizica de azi se blocheaza atunci cand analizeaza fenomenele la scara foarte mica, aproape de lungimea Planck sau timpul Planck. Teoria corzilor evita aceasta problema pentru ca daca stringurile sunt elementele fundamentale atunci exista doua moduri de a masura distantele, cu rezultate simetrice fata de lungimea Planck. Detaliile sunt ceva mai complexe, poti sa citesti Universul Elegant al lui Brian Greene daca vrei sa afli mai mult dar pe scurt lucrurile stau in felul urmator. Daca o dimensiune este masurata ca avand raza R, in multipli de lungime Planck, atunci poate sa aiba si raza 1/R si Universul descris ramane fizic indentic. Daca raza Univesului este de 46.5 miliarde de ani lumina, atunci ea poate sa fie si 1/46.5 m.a.l. (transformata in multiplu de lP) si nimic nu s-ar schimba. Asa zice teoria corzilor si evita elegant problemele aparute la dimensiuni mai mici de lungimea Planck. Daca o dimensiune se contracta si ajunge sub lungimea Planck, Universul descris va fi indentic cu acela in care dimeniunea are raza 1/R, mai mare decat lungimea Planck. Astfel limita inferioara a unei dimensiuni va fi lungimea Planck.
Asa ca Universul poate fi si foarte mare si foarte mic in acelasi timp, se poate extinde sau contracta, totul depinde de modul in care se face masuratoarea.

AlexandruLazar

Citat din: Mishulanu din Iunie 07, 2010, 01:46:09 PM
CitatCum arata materia cu o miliardime dintr-o secunda inainte de big bang si cum arata in acel moment spatiul din jurul acestei materii concentrate?
Ceea ce numim noi timp a inceput la Big Bang, asa ca nu prea pot sa-mi dau seama ce ar putea insemna o miliardime de secunda inainte de Big Bang.

Nu numai atât, dar și ceea ce noi numim spațiu există exclusiv în Universul nostru, deci nu există spațiul "din jurul acestei materii concentrate".

Dendros

Am citit cartea Universul elegant de Brian Greene. Din păcate nu am putut să o parcurg prea mult, nu era a mea. Dar am citit din ea că din perspectiva teoriei corzilor, înainte de BB existau branele, iar BB-ul a fost consecinţa interacţiunii dintre aceste brane. Păcat că n-am putut să o aprofundez, era interesantă. Dar asta e în acord cu ideea mea, expusă aici, postul #186. Desigur că noi nu ştim de fapt ce exista înainte de BB, dar eu unul sper că am demonstrat că în orice caz nu era nimicul ci ceva.