Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Geant4

Creat de constantin.a, Aprilie 11, 2010, 01:18:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

constantin.a

Salutare
Am inceput sa dezvolt un experiment nou si pentru a fi sigur de rezultat trebuie sa fac niste simulari in Geant4. Va rog, ma puteti ajuta cu niste tutoriale gen "Geant4 for idiots"  ;D?. Ceea ce am gasit pe pagina oficiala de la CERN presupune sa ai deja ceva notiuni elementare de Geant4 iar eu nu stiu nici macar C++. Simularea cea mai simpla pe care vreau sa o fac este sa trec un fascicol de electroni de energie E si divergenta d printr-o foita de aluminiu de grosime z. Ceea ce ma intereseaza este sa aflu numeric cum afecteaza acea foita fascicolul de electroni.
Va multumesc.

Adi

Foarte buna intrebare. Noi la Fermilab folosim Geant3, caci a fost programat acum 20 de ani, dar la CERN este folosit Geant4. Dar din pacate nu te pot ajuta, caci nici eu nu l-am folosit, este deja in codul ced il folosesc. Dar poate pot explica contextul: intai exista o simulare care modelizeaza ce particule noi se produc atunci cand se ciocneste un proton cu un antiproton. Iar apoi Geant4 modelizeaza cum aceste particule interactioneaza cu detectorul pe masura ce trece prin el. Si eu eram curios sa vad un electron ce trece printr-un cub de plumb. Daca aflii ceva sa imi spui si mie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro