Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Aplicatii ale resortului elastic

Creat de Bandit600N, Aprilie 09, 2010, 11:47:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Bandit600N

Mi-ati putea da si mie exemple de aplicatii ale resortului elastic?V-as fii foarte recunoscator

Adi

Banuiesc ca ai tema pentru scoala. Tu la ce te-ai gandi? Unde ai intalnit un resort elastic pana acum? Ce este un resort elastic?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Bandit600N

Nu este pentru mine.ajut un prieten.nici nu ma am prea bn cu fizica,adica o cam urasc.si de asta m-am gandit sa intreb aici.Si da este pentru scoala

Electron

Don't believe everything you think.

Bandit600N


Adi

In primul rand, scrie corect gramatica. Fara abrevieri gen Yahoo Messenger. Apoi cu spatii dupa punct cand incepi fraze noi. Apoi noi nu oferim solutii mura in gura, ci doar te ajutam sa inveti. Daca vrei sa iti ajuti prietenul, cauta in manual sau pe internet ce este acela un resort, ce proprietati are. Si apoi gandeste-te unde in viata de zi cu zi ai vazut chestii asemanatoare. Si vei fi surprins sa vezi ce frumoasa e fizica si cum e legata de viata de zi cu zi. Apoi revino si spune-ne ce ai descoperit si noi vom confirma daca e corect, iar daca nu te vom ajuta cu un sfat pentru pasul urmator.

Prietenul tau de ce nu cauta el sa isi rezolve tema? Adu-l si pe el pe forum ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Bandit600N

Deci am postat acum aproape 2 luni in legatura cu o problema.De atunci am cautat mai multe informatii prin arborele lumii si pe net si ceea ce am gasit este:coarda de bungee-jumping actioneaza ca un resort eleastic deoarece sub actiunea unei greutati se alungeste dupa care revine la forma initiala,am mai gasit ceva despre intrumente o sa pun un citat"cand o coarda intinsa este facuta sa vibreze,ia nastere imediat o unda stationara.Tonalitatea notei depinde de lungimea si tensiunea corzii"=> de aici trag concluzia ca si corzile de la instrumente actioneaza ca niste resorturi.Ma mai gandeam si la podurile care sunt sustinute de cabluri,acestea sunt supuse unei tensiuni deci lucreaza ca un resort elastic?Si ar mai fi Domul Millenium,informatia fiind luata din arborele lumii,unde  scrie ca "domul este descris ca fiind o canstructie tip retea cabluri:ea consta dintr-o piele flexibila intinsa peste o retea de cabluri tensionate". M-am mai gandit la corzile cu care sunt trase masinile in cazul in care raman in pana. V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde la aceste intrebari cat mai repede posibil.Va multumesc inca o data pt ajutor

AlexandruLazar

Corzile de la instrumentele cu corzi nu sunt chiar niște aplicații ale resortului elastic, nu din cauza elasticității se produc sunetele, deci eu n-aș include asta.

Dar sunt altele mult mai simple, pe bune acuma. Pixuri nu ai :D?


mercur

Poţi lua ca exemplu şi sistemul amortizoarelor de la maşină. Un alt exemplu, mai complex, este structura ceasurilor mecanice unde energia este înmagazinată într-un arc elicoidal.

Adi

Ma bucur sa vad ca ai revenit la problema. Vezi, ai gasit solutii si singur, iar noi ti le-am confirmat. Important e sa inveti unde sa cauti informatiile si cum sa le folosesti apoi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro