Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Unde este temperarura cea mai ridicată din Univers?

Creat de sumalan dorin, Aprilie 09, 2010, 11:43:28 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sumalan dorin

Bună seara.

Am şi eu o întrebare,sper să nu fie prea ciudată: unde este temperarura cea mai ridicată din Univers, si la câte grade se ridică,sper că prin întrebarea asta nu sunt prea ridicol.

Adi

E interesanta intrebarea. Temperatura este cea mai ridicata in cazul corpurile astronomice extreme, dar nu stiu sigur in care. In gauri negre banuiesc ca nu se poate defini temperatura in mod obisnuit. Sa fie oare nucleele galactice active, sau stelele de neuroni, sau quasarii?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

radhoo

http://lmgtfy.com/?q=highest+temperature+in+universe

"As a black hole loses mass and surface area, it begins to radiate energy more rapidly, thereby heating up, and at the final instant of its existence, radiates away energy so quickly that it momentarily achieves the Planck temperature."

Desigur subiectul e inconjurat de incertitudine deoarece gaurile negre nu au fost suficient studiate, asa ca informatie trebuie luata ca atare, "o curiozitate stiintifica".

sumalan dorin

mă voi documenta şi eu la bibliotecă şi cum aflu ceva informaţii preţioase le voi publica pe forum,sper să gasesc ceva,ca sa putem dezbate tema.

AlexandruLazar

Intrebarea este fara indoiala interesanta.

In cazul obiectelor "extreme" (nuclee galactice active, stele neutronice s.a.m.d.) nu prea stiu ce sa zic pentru ca nu stiu cum anume se masoara temperatura lor.

In cazul obiectelor obisnuite, stelele din clasa O si B sunt, in principiu, cele mai fierbinti -- temperatura suprafetei lor poate atinge 35,000-40,000 K iar interiorul, cateva milioane. Temperaturi extreme se pot atinge si in cazul supernovelor.

Gaurile negre ca atare nu stiu cat de fierbinti sunt, dar in momentul asta, in care nu radiaza niciuna (conform teoriei lui Hawking, e nevoie de foarte mult timp, daca tin bine minte cateva zeci de miliarde de ani, pana cand incep sa radieze), ele au temperatura spatiului interstelar. In schimb, in jurul lor, gazele interstelare sunt foarte fierbinti -- de fapt asa se si detecteaza gaurile negre: atunci cand un nor de gaz trece prin zona lor, suficient de aproape, gazele se comprima atat de puternic sub actiunea gravitatiei incat ajung sa se incalzeasca pana emit in spectrul radiatiilor X, deci si temperaturile de aici sunt extrem de mari.

b12mihai

O intrebare la fel de "ridicola" pe care o ridic si eu ar fi si unde este cea mai scazuta temperatura (sau unde se banuieste ca ar fi cea mai scazuta temperatura) in Univers?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Aprilie 11, 2010, 10:32:36 PM
O intrebare la fel de "ridicola" pe care o ridic si eu ar fi si unde este cea mai scazuta temperatura (sau unde se banuieste ca ar fi cea mai scazuta temperatura) in Univers?

Daca omenirea e singura civilizatie existenta in Univers, atunci cea mai rece temperatura din Univers este la LHC. Nu stiai asta? Au obtinut 1.9 K, pe cand spatiul cosmic, chiar cand e gol, are 3 K de la radiatia cosmica de fond ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 11:06:47 PM
Daca omenirea e singura civilizatie existenta in Univers, atunci cea mai rece temperatura din Univers este la LHC. Nu stiai asta? Au obtinut 1.9 K, pe cand spatiul cosmic, chiar cand e gol, are 3 K de la radiatia cosmica de fond ...

Daca nu e o eroare de tastare, asta e departe de a fi cea mai joasa temepratura obtinuta intr-un laborator.
Temperaturi de ordinul mK (milikelvin) se obtin in mod "curent" in laboratoarele de temperaturi scazute iar recordurile mondiale sand in domeniul nK (nano-Kelvin) sau mai jos.

Stiu ca esti foarte entuziasmat de LHC si pe buna dreptate. Dar nu temperaturile scazute sant pubctul tare al LHC.
De fapt la ce te referi cu 1.9 K? Unde si cum au obtinut asta? E vorba cumva de magentii supraconductori?
Poate e un record in privinta unei temepraturi scazute intr-un spatiu mare. Temepraturile de mK si mai jos se obtin in probe de diemnsiuni relativ reduse.

Intrebarea cu temperatura (cea  mai scazuta sau cea mai inalta) e deschisa, nu cred ca are un raspuns specific, chiar daca ne limitam la temperaturi "naturale". Daca includem si pe cele din laboratoare, atunci putem cel mult sa gasim care e cea mai scazuta obtinuta pe Pamant, pana acum (in jur de nK). In privinta temperaturii minime, cred ca asta ar fi cea mai scazuta, cand e comparata cu temperaturile "naturale" din univers.

In privinta temperaturii maxime, interiorul stelelor (milioane de kelvin) sau altor obiecte astronomice cred ca mai cald sau comparabil decat ce s-a obtinut pana acum in laboartoarele de pe Pamant.
Dar cine stie ce s-a obtinut in laboratoarele colegilor nostri din Andromeda?

Intrebarea e interesanta, atata timp cat nu se asteapta un raspuns definitiv.

Adi

Citat din: mircea_p din Aprilie 12, 2010, 01:11:14 AM
Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 11:06:47 PM
Daca omenirea e singura civilizatie existenta in Univers, atunci cea mai rece temperatura din Univers este la LHC. Nu stiai asta? Au obtinut 1.9 K, pe cand spatiul cosmic, chiar cand e gol, are 3 K de la radiatia cosmica de fond ...

Daca nu e o eroare de tastare, asta e departe de a fi cea mai joasa temepratura obtinuta intr-un laborator.
Temperaturi de ordinul mK (milikelvin) se obtin in mod "curent" in laboratoarele de temperaturi scazute iar recordurile mondiale sand in domeniul nK (nano-Kelvin) sau mai jos.

Asa e, mircea_p, nu m-am gandit la asta. Desigur ca sunt laboratoare care studiaza mili si nano Kelvin. Acelea sunt cele mai reci temperaturi din Univers. Daca ne referim doar la fenomene naturale, nimic in natura nu ar fi mai rece de 3K, temperatura radiatiei cosmice de fond.

Citat din: mircea_p din Aprilie 12, 2010, 01:11:14 AM
Stiu ca esti foarte entuziasmat de LHC si pe buna dreptate. Dar nu temperaturile scazute sant pubctul tare al LHC.
De fapt la ce te referi cu 1.9 K? Unde si cum au obtinut asta? E vorba cumva de magentii supraconductori?
Poate e un record in privinta unei temepraturi scazute intr-un spatiu mare. Temepraturile de mK si mai jos se obtin in probe de diemnsiuni relativ reduse.

Da, se refera la temperatura heliului lichid care raceste magnetii pentru a ii mentine supraconductori.

Citat din: mircea_p din Aprilie 12, 2010, 01:11:14 AM
Intrebarea cu temperatura (cea  mai scazuta sau cea mai inalta) e deschisa, nu cred ca are un raspuns specific, chiar daca ne limitam la temperaturi "naturale". Daca includem si pe cele din laboratoare, atunci putem cel mult sa gasim care e cea mai scazuta obtinuta pe Pamant, pana acum (in jur de nK). In privinta temperaturii minime, cred ca asta ar fi cea mai scazuta, cand e comparata cu temperaturile "naturale" din univers.

Cei 3 K ar fi cea mai scazuta temperatura din natura ...

Citat din: mircea_p din Aprilie 12, 2010, 01:11:14 AM
In privinta temperaturii maxime, interiorul stelelor (milioane de kelvin) sau altor obiecte astronomice cred ca mai cald sau comparabil decat ce s-a obtinut pana acum in laboartoarele de pe Pamant.
Dar cine stie ce s-a obtinut in laboratoarele colegilor nostri din Andromeda?

Da, am mentionat ca daca cumva suntem singura civilizatie din Univers .. Daca mai exista si altele, cine stie ce ar gandi ei ...

Citat din: mircea_p din Aprilie 12, 2010, 01:11:14 AM
Intrebarea e interesanta, atata timp cat nu se asteapta un raspuns definitiv.

Asa e ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 11:06:47 PM
Citat din: gothik12 din Aprilie 11, 2010, 10:32:36 PM
O intrebare la fel de "ridicola" pe care o ridic si eu ar fi si unde este cea mai scazuta temperatura (sau unde se banuieste ca ar fi cea mai scazuta temperatura) in Univers?

Daca omenirea e singura civilizatie existenta in Univers, atunci cea mai rece temperatura din Univers este la LHC. Nu stiai asta? Au obtinut 1.9 K, pe cand spatiul cosmic, chiar cand e gol, are 3 K de la radiatia cosmica de fond ...

Pe bune nu stiam asta, aflu acum lucrir noi. Eram chiar curios cum se poate obtine ceva apropiat de 0 absolut, ca acesta am inteles ca nu poate fi obtinut niciodata experimental (si nici ca ar exista pe undeva prin natura).

Deci sa recapitulez: 3 K este temperatura radiatiei cosmice de fond si ar fi cea mai rece din natura?
1.9 K pana la urma a fost obtinut la LHC? Si cum mai exact? Aceeasi intrebare pentru temperaturile de ordinul nK ..


CitatIntrebarea cu temperatura (cea  mai scazuta sau cea mai inalta) e deschisa, nu cred ca are un raspuns specific, chiar daca ne limitam la temperaturi "naturale"

Interesant ar fi intai sa aflam mai exact unde sunt astfel de temperaturi in natura (unde am aflat ca sunt) si apoi aflat si cum se obtin ele experimental
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

laurentiu

Se stie ca temperatura minima posibila este 0 K(adica se pot lua valori intre [tex](0,\infty)[/tex]) ,dar am si eu o dilema ,oare exista si o temperatura maxima ,peste care nu se poate trece,in orice conditii ?

Adi

Citat din: gothik12 din Aprilie 12, 2010, 05:49:04 PM
Eram chiar curios cum se poate obtine ceva apropiat de 0 absolut, ca acesta am inteles ca nu poate fi obtinut niciodata experimental (si nici ca ar exista pe undeva prin natura).

Deci sa recapitulez: 3 K este temperatura radiatiei cosmice de fond si ar fi cea mai rece din natura?
1.9 K pana la urma a fost obtinut la LHC? Si cum mai exact? Aceeasi intrebare pentru temperaturile de ordinul nK ..

In general micsorezi temperatura micsorand energia medie per molecula. Exista diverse metode de a extrage energie din sistem ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: laurentiu din Aprilie 12, 2010, 06:11:47 PM
Se stie ca temperatura minima posibila este 0 K(adica se pot lua valori intre [tex](0,\infty)[/tex]) ,dar am si eu o dilema ,oare exista si o temperatura maxima ,peste care nu se poate trece,in orice conditii ?

Buna intrebare. Dupa o anumita temperatura gazul devine plasma, iar apoi protonii si neutronii se rup in cuarci si gluoni (supa sau plasma cuarc-gluon, care este de fapt lichida, nu gazoasa), dar tot poti calcula temperatura pentru asta. Apoi pe masura ce te apropii de Big Bang temperatura creste. In practica, cum exista o energie finita cred ca exista si o temperatura finita, dar valorile astea sunt foarte mari ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

laurentiu

Da ,cred ca ai dreptate in practica trebuie sa existe o temperatura maxima atinsa ,dar teoretic inca nu s-a demonstrat ca exista o limita superioara a temperaturii ,cel putin asa cred ,adica nu e ca la viteza luminii unde se stie ca nu exista o viteza mai mare a unui corp decat cea a luminii .

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro